ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият посланик на Република Северна Македония и първи съпредседател на съвместната комисия между Скопие и Атина Виктор Габер е внесъл предложение за свикване на референдум, свързан с конституционните промени и продължаването на европейския път на страната.
Според информация на местните медии Габер настоява гражданите директно да се произнесат дали подкрепят промени в Конституцията, чрез които българите, хърватите и евреите да бъдат вписани в преамбюла на основния закон.
Темата е ключова за европейската интеграция на страната, тъй като именно това условие остава една от основните пречки пред началото на реалните преговори с Европейския съюз.
В аргументите към предложението се посочва, че гражданите са най-висшият източник на политическа легитимност и именно те трябва да решат дали Северна Македония да продължи по пътя към ЕС чрез изпълнение на договорените условия.
По думите му, ако мнозинството подкрепи конституционните промени, парламентът ще има ясен мандат да ги приеме. Ако обаче гражданите гласуват против, управляващите ще трябва да преразгледат досегашната стратегическа ориентация към членство в ЕС.


