Решено! Законът за промените в Конституцията влиза в сряда без подписите на опозицията!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Парламентарните формации от управляващото мнозинство ще внесат законодателните предложения за промени в Конституцията, касаещи реформата в съдебната система, другата седмица. Това стана ясно от изявление на депутата от ГЕРБ Димитър Лазаров пред журналисти в Народното събрание след проведените консултации днес.
На преговорите в кабинета на председателя на парламента Цецка Цачева участваха министрите Меглена Кунева и Христо Иванов, както и депутати от ГЕРБ, Реформаторски блок, Патриотичен фронт, АБВ и БДЦ.
За внасяне на законопроект за поправки в Конституцията са необходими 60 подписа. Започваме събирането на подписите във вторник, вероятно в сряда те ще бъдат внесени в деловодството на парламента, обясни Лазаров.
Данаил Кирилов от ГЕРБ заяви, че БДЦ са били повикани на консултациите, за да бъдат нещо като заместник на АБВ, които не подкрепят част от предложенията за конституционни промени, предлагани от Министерския съвет.
Явор Хайтов от БДЦ каза след консултациите, че преди да вземат решение, настояват да чуят мнението на „тримата големи“ в съдебната система – главния прокурор и председателите на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд. Това се очаква да стане още в понеделник другата седмица.
Димитър Лазаров даде да се разбере, че няма да търсят депутати от опозицията за внасяне на предложенията. От властта обаче ще очакват подкрепа при гласуването в залата от БСП и ДПС, тъй като без гласовете на поне една от двете формации конституционните промени няма как да бъдат приети. Лазаров припомни, че стратегията за съдебната реформа преди няколко месеца бе подкрепена на практика от всички формации без „Атака“.
По същество днес е бил постигнат консенсус за част от предложенията за реформите. Така например мандатът на ВСС ще бъде намален на четири години. Везните за това наклонили от Патриотичния фронт, които поискаха 4-годишен мандат.
Освен това от ПФ настоявали ВСС да започне да отговаря и за сградния фонд на съдебните институции, за което също е постигнато съгласие.
Консенсус има и за разделянето на Висшия съдебен съвет на две. От АБВ обаче имали претенции за начина, по който това може да стане.
Прието е също предложението на Реформаторския блок за въвеждане на по-голяма отчетност на главния прокурор.