ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На малка затъмнена платформа няколко плодови мушици се разхождат безцелно. Вижда се кратко проблясване на светлина, при което роботизирана ръка се стрелва надолу, насочвайки се прецизно към тялото на някое от насекомите - движещи се мишени с размера на глава на карфица, пише The New York Times.
Мухата изглежда необезпокоена, сякаш не е забелязала, че е докосната от високоскоростен лабораторен робот.
Системата, която е изобретена от екип от биолози и експерти по роботика от Станфорд, прави възможно автоматизирането на редица аспекти от изследванията на Drosophila - едно от най-популярните животни за експерименти. Задачи като определяне на пол, измерване на частите на тялото и дори извършване на мозъчни микрооперации, които дълго време се възлагаха на дипломиращи се студенти, въоръжени с пинсети, сега са се изпълняват от робот.
При един от експериментите роботът тества с различни миризми обонянието на мухата, докато тя ходи върху въртящо се на място топче, а учените отбелязват промените в посоката на движение. Роботизираната ръка е изключително прецизна и използва краката на мушицата като “армотисьори”, така че да не я нарани.
Машината е също така значително по-ефективна от разчитащите на студенти методи. В доклад, публикуван в журнала Nature Methods, се посочва, че струващият 5000 долара робот е в състояние да изследва 1000 мухи за период от 10 часа.