BG EN

Росен Желязков: Договорът с "Боташ" е проблем, струва ни 6 милиарда!

Акценти

Росен Желязков: Договорът с "Боташ" е проблем, струва ни 6 милиарда!

146525
на 30.09.2025
Росен Желязков: Договорът с Боташ е проблем, струва ни 6 милиарда!
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Договорът с турската държавна енергийна компания "Боташ" поставя въпроса доколко дългосрочните решения могат да се вземат от правителства с много кратък мандат. Това коментира министър-председателят Росен Желязков по време на Националната конференция "Компас 2025" в София.

препоръчано

"Договорът с турската енергийна компания "Боташ" е проблем, струва ни 6 милиарда", съобщи още премиерът.

"Разговорът, който се води в обществото по отношение на договора "Боташ", е важен, защото той прекалено много се натовари с политика, прекалено много се натовари с невъзможността да бъдат вземани конкретни и комплексни решения по неговата реализация, по неговото изменение или по неговото прекратяване", каза Желязков.

По думите му енергетиката е новата валута. "В българското общество има консенсус по въпроса за ядрената енергетика. Европа е най-засегната от климатичните промени. Вече трудно можем да кажем имаме ли четири отчетливи сезона".

"Благодарение на много правителства се създадоха предпоставки геополитическото положение на страната да бъде използвано. България е важен комуникационен хъб от една страна, а от друга - нетен износител на електрическа енергия", коментира Желязков.

Договорът с турската компания "Боташ" бе сключен по времето на служебното правителство на Румен Радев с премиер Гълъб Донев през 2023 г.

Всеки ден България трупа близо 1 млн. лева дълг по договор, който на практика не ползва. Държавният газов оператор е задлъжнял със стотици милиони и вече не може да си позволи да плаща.

Държавният газов доставчик „Булгаргаз“ вече е платил стотици милиони по същия договор. И то без на практика да ползва услугата, за която плаща. 

Сподели:
Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК! Борисов: Ще изтърпим още един-два месеца служебното правителство. Радев се е разбрал за МВР, а всички други безчинстват по министерствата (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК! Борисов: Ще изтърпим още един-два месеца служебното правителство. Радев се е разбрал за МВР, а всички други безчинстват по министерствата (ВИДЕО)
ново
Днес: 40
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК