Законът „Цонев – Пеевски“ мина на първо четене в икономическата комисия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Да създадем офшорни зони у нас - на островите Св. Анастасия или Св. Иван. Това предложи „съвсем сериозно“ Румен Гечев – депутат от „Коалиция за България“ и вицепремиер в правителството на Жан Виденов (1995 – 1997 г.).
Той участва в дебат в икономическата комисия към парламента във връзка с новия закон на Йордан Цонев и Делян Пеевски, целящ ограничаване дейността на офшорните компании в България. Да нямат право да участват в обществени поръчки и държавни проекти, както и да имат собственост в медии, да получават концесии и др.
На първо четене проектът бе приет единодушно в комисията с гласовете на БСП, ДПС и „Атака“. По неясни причини, когато започна дискусията по темата, от ГЕРБ напуснаха заседанието и не участваха в гласуването.
Румен Гечев обясни, че както Великобритания си е позволила да създаде офшорни зони на острови, така можело да направим и ние и да печелим от това. Затова и той даде идея и то „съвсем сериозно“ у нас да създадем такива зони на островите Св. Анастасия или на Св. Иван.
Иначе Йордан Цонев защити проекта от свое име и от името на Делян Пеевски, който не дойде на заседанието. Според Цонев законът (чието пълно име е Закон за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици) ще даде началото за решение на проблема с прането на пари, укриването на данъци и др., свързани със злоупотребяващи офшорни компании, действащи на наша територия.
Цонев обясни, че проектът му е само начало на решаване на сложната проблематика. Той бил отворен за идеи, които да бъдат вкарани между първо и второ четене.
Според Йордан Цонев, по-добре да няма инвестиции, отколкото те да са с нечист характер. С тази му теза се съгласи и социалистът Румен Гечев.


