Румен Овчаров пред ПИК: Активността на Станишев е вредна за БСП! Последното ни управление бе безпрецедентно и изключително недопустимо
Новото ръководство да гарантира, че това няма да се повтори
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
48-ият конгрес на БСП в неделя разпали политическите страсти. Председателят на партията Михаил Миков нападна остро вътрешните си врагове.
Появиха се и открити атаки срещу Сергей Станишев.
Медията ни потърси мнението на Румен Овчаров за процесите при социалистите.
- Г-н Овчаров, бяхте ли на Конгреса на БСП?
- Бях, до речта на Станишев и малко след това.
- Да не би да напуснахте по време на неговата реч?
- Не, не, слушах я внимателно.
- Имаше ли смисъл от този Конгрес? Случи ли се нещо съществено според Вас?
- Случиха се доста неща, които са важни за партията, а и за държавата, надявам се.
- Кое по-точно имате предвид?
- Имам предвид, че най-после ръководството на партията, включително и новият председател започнаха да предприемат определени промени, колкото и те да изглеждаха трудни и спорни. Имам предвид промените в устава. Защото за всички, които се занимават с БСП, знаят много добре, че и проблемът с младите, проблемът с феодализацията и бизнесменните ръководства на някои общински и районни организации, които при никакви обстоятелства не могат да бъдат сменени, са си факт. Точно така, както и изпълнението на решенията на централното ръководство по много въпроси.
- Т.е. за Вас тези промени са добри и ги подкрепяте?
- Не, това е друг въпрос – дали са добри и дали точно тези са промените, но фактът, че се тръгва нещо да се прави в тази посока, за мен е положителен. Това показва, че новото ръководство има желание действително да реализира определени промени.
- Не знам дали е съществен казусът, но Станишев отново ще може да се кандидатира за лидер.
- Не, въпросът въобще не касае Станишев. Въпросът е, че хора, които са получили негативна оценка по един или друг начин, няма смисъл да им даваме възможност буквално няколко месеца по-късно да се явяват отново на избори в организации и структури, където те имат монополно - така да го кажем, влияние и изборът им е предрешен. Това, че някой се опита да вкара Сергей Станишев точно в тази клауза – едва ли беше най-точното.
- Кои са общините, в които е наличен проблемът с феодализирането?
- Това няма да го кажа, разбира се, тъй като вече става прекалено лично.
- Този лозунг или транспарант, който беше издигнат – „Станишев вън от БСП”, скандализира ли Ви?
- Аз честно казано не го видях, бях с гръб и не съм се въртял, видях го после по телевизията. Как да ви кажа, може би Сергей сам предизвика подобен лозунг с активността си в последно време. Това създаде у определени хора илюзията, че той прави стъпки в обратната посока – нещо, което за мен е изключително нелогично и е вредно за партията.
- Активността на Станишев е вредна за партията?
- Ами, да. И опитът да бъде говорител на „Българската социалистическа партия” и отново да раздава оценки и отново да сочи правия път и т.н.
- БСП не трябваше ли да се покае за предното управление на този Конгрес?
- Чак да се покае – не знам, но това, че някои хора трябваше да поемат отговорност за това, което направиха по време на предното управление, за начина, по който реализираха това управление, защото то беше безпрецедентно... БСП за пръв път престана да бъде идеологическа партия – айде така да го кажа, т.е. партия, която се подчинява на определена идеология, и се превърна в партия, която се подчинява на определени икономически кръгове, нещо, което е изключително недопустимо.
- Тези кръгове в БСП ли бяха, или извън БСП?
- Естествено, че бяха извън БСП... Така че това беше нещо, което действително трябваше да бъде направено. Тази оценка, както виждате малко по малко започва да се дава и публично и на форумите на партията.
- Не се чува, имам чувството, че избирателят не го чува. Не го правите категорично.
- Това не го правя аз, прави го новото ръководство на партията, така че тази претенция не е към мен. Аз моята оценка съм я дал и то достатъчно категорично още през лятото на миналата година.
- Няма гаранция, че няма да се повтори това нещо.
- Ей това е най-важният въпрос, който трябва ръководството да гарантира – че не е възможно БСП отново да бъде поставена така да се каже в зависимост, както от икономически кръгове, така и от други политически партии.
- Вярвате ли, че след поредния призив ще има подмладяване в БСП с това ръководство на партията?
- Този път призивът е съчетан и с определени действия. Все пак 20 процента младежка квота в ръководните органи на партията е нещо, което е достатъчно сериозно. Друг е въпросът, че са необходими и други действия – например изваждането на Младежкото обединение извън „Българската социалистическа партия”, както беше преди това. Не трябва да затваряме младежите вътре в БСП, а чрез младежката организация да отваряме партията към младите. Ние преди 7-8 години направихме точно обратното – затворихме младежите вътре в БСП. Дадохме им възможност да се състезават едни с други, превърнахме ги най-образно казано в доста квалифицирани кариеристи и сега се чудим, че не можем да привлечем други млади. Отварянето на партията към младите е процес, а не еднократен акт.
- Вие лично познавате ли млад лидер в БСП, който да Ви е впечатлил?
- Не ме вкарвайте в лични оценки. Има достатъчно млади хора. И в парламентарната група има младежи. Е, те вече не са деца, разбира се, но са достатъчно млади хора, които вече се и наложиха в публичното пространство, а и в Софийската организация, в областните организации на големите градове, а и в по-малките, разбира се.