Румен Петков: България да каже, че Македония е добре дошла в ЕС и НАТО като Република Македония!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България трябва да каже, че Македония е добре дошла в ЕС и НАТО като Република Македония. Това каза председателят на АБВ Румен Петков ефира на Дарик радио.
„АБВ е единствената партия, която зае ясна и категорична позиция за Македония. За съжаление, българските институции и парламентарно представените партии предпочетоха да замълчат или бяха неадекватни. Не може български министър, който и да е той, да подкрепи името „Илинденска Македония“, защото това е пряк грабеж на нашата история. Не може и ние да страним от преговорния процес за днешния и утрешния ден на Македония, както и не може три дни след един провалил се референдум да продължаваме да не проявяваме интерес и да не искаме да заемем ключова роля в бъдещето на Македония“, каза още Петков.
Той посочи, че вече евроатлантическата ориентация на Скопие е лъжа.
„След цялата пропагандна машина – след като шефът на НАТО, канцлерът на Германия, канцлерът на Австрия, военният министър на САЩ, премиерът на Великобритания и т.н. се изсипаха в Македония и спечелиха 30%, от които повечето албанци, и посочиха, че това е успех, значи наистина сме се разделили с категорията „почтеност“ в политиката. На шефа на НАТО трябва да му е ясно, че той отвращава хората с появата си. Защото това беше референдум, за който македонците казаха: „не ни занимавайте сега с НАТО и ЕС“. И ако не виждаме, че всеядността на ЕС и НАТО е вредна, сме много далеч от истината“, коментира Петков.
Той заяви, че Македония трябва да си се нарича Република Македония.
„Ние сме първата държава в света, която призна Република Македония. И ако искаме да лидираме процеса, днес трябва да кажем, че тя е добре дошла в ЕС и НАТО като Република Македония. Другото е мълчание, от което губи България“, обясни Петков.
Той посочи, че България има големи пропуски във външната си политика.
„Не трябва да бъркаме разходките с решаването на проблеми“, обясни Петков.
Лидерът на АБВ посочи, че срещите с посланици на арабски страни, които е провел, са били много успешни.
„Те са голям шанс България да се върне в един свят, в чието изграждане е участвала активно. Обучили сме над 2500 ливански студенти и голяма част от тях сега сa в ръководството на ключови позиции. И ако загърбим тази част на света, ще загубим много“, коментира той.