Румен Петков: Русия не получи отговор на най-важния въпрос в София - подкрепя ли ЕК "Турски поток" или не
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Чудим се как руска газ ще дойде от Турция през „Турски поток“ и дали ще стане. Не можем да дадем ясен и смислен отговор ЕК подкрепя ли този проект или не, което не говори добре за правителството и институциите. Това каза лидерът на АБВ Румен Петков в сутрешния блок на БНТ.
"Решихме да инвестираме в частен терминал в Гърция, вместо да работим с гръцката държава и държавния им терминал, ако евентуално имаме добра цена на втечнен газ“, посочи той. „Това са серия от въпроси, на които правителството няма отговори“, коментира Румен Петков. В отговор на въпрос какъв е личният му прочит на визитата на руския премиер Дмитрий Медведев и дали вижда знак, че тя се случи ден след Националния празник 3 март, лидерът на АБВ заяви: "Важно е, че имаме посещение от такова високо ниво от руска страна и че се коментират стратегически за България проекти. Проблем е, че не бяхме достатъчно добре подготвени“.
"Когато президентът Путин гостува в България бяха подписани 9 стратегически документа“, припомни Румен Петков. "Днес премиерът Медведев пита каква е позицията на ЕК по "Турски поток“. Оставям настрани какви провали имаме в енергетиката“, посочи той и даде примери със „Син поток“ и „Южен поток“.
"Вчера гледах Румен Петков, който твърди, че руският газ е най-евтин за България - да, но ние трябва да имаме възможност да се снабдяваме и от други източници, за да може когато монополистът реши да вдигне цената, ние да му кажем, че ще си вземем египетски или кипърски газ", контрира го лидерът на СДС Румен Христов.
В отговор на въпрос какъв е личният му прочит на визитата на руския премиер Дмитрий Медведев и дали вижда знак, че тя се случи ден след Националния празник 3 март, лидерът на СДС посочи: "Дипломатите ще кажат дали има някаква идея за това да се дойде на 4, а не на 3 март. Доколкото знам беше коментирано, че ще бъде поканен президентът Путин, той не дойде. Миналата година беше патриархът, тази година премиерът“.
"Появата на който и да е премиер в България е нещо добро от гледна точка на взаимноизгодното сътрудничество. Надявам се това наистина да бъде такова“, коментира Румен Христов. Той посочи, че политиката на Русия е имперска и тя защитава интересите си. Според него въпросът е как България защитава своите. "Нямам отговор на въпроса как ще намерим пари да построим тръбопровода в Северна България. Друг е въпросът, че имаме изграден такъв, който се освобождава и може да се използва“, заяви лидерът на СДС.
"Без да съм специалист, чувам какво говорят специалистите. Не можем да намерим малко средства, за да довършим интерконекторната връзка повече от 10 години, за да осигурим някаква диверсификация“, каза още Румен Христов.