Румен Радев гази Конституцията с фатмашки ботуш - ето как след Кирил Петков е назначил незаконно и Янаки Стоилов и Соня Момчилова
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За обитателя на президентството Румен Радев Конституцията на България, в която се е клел не веднъж, не струва и пукната пара досущ като клетвата му, тъй като за него нарушаването й не е изключение, а се превърна в система.
До този момент е очевидно, че с назначаването на трима души Радев безогледно е погазил основният закон на държавата. Това са Кирил Петков, когото сложи за служебен министър на икономиката въпреки двойното му гражданство, с което според закона не може да заема този пост.
Вторият е сегашната членка на СЕМ и бивша шефка на пресцентъра на служебното правителство Соня Момчилова, макар в същото време тя да е собственик на фирма, което също е недопустимо от закона. Това също така е императивно забранено и за членовете на СЕМ, но Радев я назначи там въпреки това.
Третото и засега последно нарушение на Конституцията Радев извърши с назначаването на служебния си министър на правосъдието Янаки Стоилов за конституционен съдия, макар той все още да е член на Националния съвет на БСП. Членуването, в която и да било партия или други организации и техните ръководни органи също е строго забранено за конституционните съдии.
И Петков, и Момчилова, и Стоилов е трябвало да премахнат законовите си несъответствия преди Радев да подпише указа за назначаването им.
В обратен случай и указът му е противоконституционен, както отсъди и самият Конституционен съд за назначаването на Кирил Петков в първото служебно правителство на Радев за тази година.
Това е ясно записано в Закона за държавния печат и националното знаме на Република България, където в Чл. 10 (1) категорично е посочено: "Полагането на държавни печат има удостоверително значение. Указите, които не се приподписват от министър-председателя или от съответния министър, влизат в сила от момента на постановяването им от президента на републиката, а всички останали - след тяхното приподписване".
Указите за назначенията на Кирил Петков, Соня Момчилова и Янаки Стоилов не се приподписват и са влезли в сила в мига, в който Румен Радев е сложил парафа си. Тоест, когато и тримата не се отговаряли, а някои от тях не отговарят и все още на изискванията на закона, за да заемат тези постове.
В случай със СЕМ например при различни казуси и президентът, и самият медиен надзорен орган са били категорични, че издаденият от президента указ влиза в сила веднага. И не може да става дума за никакви врътки от сорта на внушенията, които се правят в момента от СЕМ и Соня Момчилова, че той започвал да важи от "встъпването и в длъжност". Няма такова неко в закона.
За никакъв момент на "встъпване в длъжност" не може да говори и Янаки Стоилов, защото той е станал конституционен съдия в мига, в който Радев е подписал указа, с който го назначава, и докато Стоилов е член на Националния съвет на БСП.
Тоест, ако Петков, Момчилова и Стоилов са се направили на разсеяни и са отговорни за нарушаването на закона, независимо какво им се е струвало и какво им се е искало, Румен Радев и в трите случая е прегазил с фатмашки ботуш Конституцията на България, за което в самия основен закон ясно е посочено, че подлежи на импийчмънт.