ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентите на Русия, Армения и Азербайджан изразиха намерение за нормализация на обстановката на оспорваната между последните две страни територия Нагорни Карабах. Серж Саргасян и Илхам Алиев се отзоваха на покана за съвместни разговори с Владимир Путин в Москва. Мирните намерения включват увеличаване на броя на наблюдателите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в региона. Това заяви пред журналисти руският външен министър Сергей Лавров, който също взе участие в срещата.
„Освен че очертахме конкретни стъпки за засилване на преговорния процес, в тристранната декларация президентите потвърждават своята ангажираност към нормализиране на ситуацията при линията на контакт (между арменски и азерски сили)”, заяви още Лавров, цитиран от ТАСС.
В съвместната декларация е изтъкнат напредък в съвместните действия „по редица въпроси”, който ще помогне за нормализирането на ситуацията в Карабах, както и намерението за чести срещи по въпроса.
Припомняме, че конфликтът за арменския Нагорни Карабах, който по съветско време бе част от Азербайджан, бе възобновен на 2 април от страна на Азербайджан. Тогава армията на Баку започна обстрели срещу арменски военни формирования в Карабах. На 5 април с посредничеството на Русия бе подписано споразумение за спиране на военните действия, което обаче често се нарушава. Нагорни (или Планински) Карабах е автономен арменски анклав в Азербайджан. Конфликтът пламна през 1988 година, когато автономната област обяви, че излиза от Азербайджан. В хода на военните действия през 1992-1994 година Азербайджан загуби контрола върху Карабах и 7 съседни му района.
Нагорни Карабах обяви независимост. От 1992 г. се водят преговори за мирно регулиране на конфликта в рамките на Минската група на Организацията за сигурност сътрудничество в Европа (ОССЕ). Азербайджан настоява за съхранението на териториалната си цялост, Армения за независимост на областта.