Русия впечатли срещу Испания и не загуби в голов спектакъл

5917
на 14.11.2017

Отборите на Русия и Испания изиграха много стойностна контрола, която приключи без победител - 3:3. Двубоят в Санкт Петербург изобилстваше от интересни ситуации и пред двете врати, а руснаците за пръв път от доста време загатната за сериозния си потенциал в хода на подготовката за Мондиал 2018, на което ще са домакини. Два гола за състава на Станислав Черчесов отбеляза Фьодор Смолов, а за Испания капитанът Серхио Рамос се разписа на два пъти от дузпи.

Двубоят в Санкт Петербург беше първи между двата тима от 2008 година, когато те се срещнаха първо в груповата фаза на европейското първенство и Ла Роха се наложи с 4:1, а след това отнесе Сборная още веднъж на полуфинала - 3:0.

Преди броени дни руснаците загубиха с 0:1 от Аржентина в Москва, без да създадат нито едно чисто положение. Мачът на обновения "Лужники" предизвика много критики в медиите и се очакваше днес съставът на Станислав Черчесов да играе по-офанзивно, независимо че срещу себе си имаше най-титулувания отбор в Европа през последните години. За домакините сред резервите останаха капитанът Игор Акинфеев и голмайсторът Александър Кокорин, които тренираха на облекчен режим в последните дни. Натурализираният бразилец Марио Фернандес също се оплакваше от здравословни проблеми и не попадна в стартовия състав. Като цяло Черчесов направи 5 промени в сравнение с двубоя срещу Аржентина и от първата минута започнаха Андрей Луньов, Игор Смолников, Юрий Жирков, Алан Дзагоев и Алексей Миранчук.

Испания пристигна в Питер след 15 поредни мача без загуба под ръководството на Юлен Лопетеги. В последния от тях иберийците разгромиха с 5:0 Коста Рика и запореден път демонстрираха завидния си потенциал в атака. Единственият проблем в този двубой беше контузията на Иско. Лопетеги избра в предни позиции да действат Сусо, Родриго Морено и Марко Асенсио, а тримата в средата на терена бяха Тиаго Алкантара, Серхио Бускетс и Андрес Иниеста. Серхио Рамос и Жерард Пике пък възобновиха партньорството си в центъра на отбраната.

Руснаците започнаха много амбицирано и се стремяха да пресират съперника още в неговата половина. В 8-ата минута Игор Смолников центрира към Смолов, но той не успя да отправи хубав удар, предава Спортал. В ответната атака гостите поведоха с попадение на Жорди Алба, който засече перфектно подаване на Асенсио и отбеляза един от малкото си голове с глава.

До средата на полувремето не се случи нищо интересно. Испания разиграваше спокойно, а домакинните не поемаха излишни рискове в атака. В 33-ата минута Далер Кузяев игра с ръка в наказателното поле и съдията Джанлука Роки даде дузпа, която бе превърната в гол от Серхио Рамос. В 40-ата минута Жорди Алба попречи на Денис Глушаков да върне интригата, но в 41-ата Смолов се озова на добра позиция и прецизният му удар не остави шансове на Давид де Хеа.

На почивката Лопетеги извади Иниеста, Алба и Сусо, а пусна на техните места Асиер Ияраменди, Алберто Морено и Хосе Кайехон. Испанците не бяха достатъчно концентрирани и допуснаха изравнителен гол. Той падна в 51-ата минута, когато Юрий Жирков намери Алексей Миранчук и младата звезда на руския футбол беше точен - 2:2.

РУСИЯ - ИСПАНИЯ 3:3
0:1 Ж. Алба (9)
0:2 С. Рамос (35) д.
1:2 Ф. Смолов (41)
2:2 А. Миранчук (51)
2:3 С. Рамос (54) д.
3:3 Ф. Смолов (70)

РУСИЯ (3-4-2-1): Луньов; Васин, Джикия, Кудряшов, Смолников, Кузяев, Глушаков, Жирков; Миранчук, Дзагоев; Смолов
Селекционер: С. Черчесов
ИСПАНИЯ (4-3-3): Де Хеа; Начо, Пике, Рамос, Алба; Тиаго, Бускетс, Иниеста; Сусо, Родриго, Асенсио