За новата сделка са се договорили лично Владимир Путин и емир Тамим бен Хамад Ал Тани
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-голямата досега приватизационна сделка в Русия- продажбата на държавния пакет акции в „Роснефт” вероятно ще бъде затворена. Русия има право да откупи обратно пакета от 19.5% от акциите на компанията в продължение на 10 години и това вече е договорено. Това съобщава „Уолстрийт джърнъл”, като се позовава на източници, наясно с условията по продажбата на акциите.
Катар купи акциите, заедно с „Гленкор” при доста странни условия. Новите собственици нямат никакви права, не могат да участват в управлението на „Роснефт”, не могат да влияят на размера на раздаваните дивиденти и единствения начин да спечелят нещо е да препродадат акциите на по-висока цена, отколкото са ги купили.
Това обратно изкупуване вече е договорено и то на най-високо ниво-между руския президент Владимир Путин и емира на Катар Тамим бен Хамад Ал Тани.При покупката катарците дадоха 2.5 милиарда евро, „Гленкор”-300 милиона евро. Останалите пари до 11.5 милиарда евро бяха предоставени от италианската банка Intesa като кредит за 3 години.
Така на практика Катар стана посредник между италианската банка и Русия, която получи парите, за да намали бюджетния си дефицит. В крайна сметка собственик на акциите от държавния пакет на „Роснефт” стана офшорна фирма, съставена от други 4 офшорки ,чиито собственици са напълно неизвестни.
Схемата ще задоволи напълно и Игор Сечин, шефът на „Роснефт”, който отначало бе против приватизацията на държавния дял. Така руското правителство получи кредит, заобикалайки европейските санкции, а „Роснефт” си остава държавно-частна, но частните собственици са само руснаци от близкия кръг на президента.