Русия загърбва САЩ, засилва сътрудничеството с Китай

Европа

Русия загърбва САЩ, засилва сътрудничеството с Китай

14175
на 18.12.2017
Русия загърбва САЩ, засилва сътрудничеството с Китай
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Редакцията на вестник „Коммерсант“ разполага с доклад от Руския съвет по международни дела (РСМД), който ще бъде публикуван по-късно тази седмица. В него са описани основните трудности, с които Руската федерация се е сблъскала в областта на външната политика през 2017 г. и възможностите за разрешаването им през следващата, 2018 г. При това ако в случая със САЩ става дума само за „управление на противопоставянето“, то по отношение на Европейския съюз ситуацията изглежда по-добра – там експертите запазват надежда за „селективно сътрудничество“. 

Докладът на РСМД „Външната политика на Русия: Поглед към 2018 г.“, подготвен от работна група, оглавена от Андрей Кортунов и Иван Тимофеев, не изглежда оптимистичен. Както признават авторите на документа с обем от 19 страници, не трябва да има очаквания за подобряване на отношенията между Руската федерация и Запада през следващата година. В списъка със заплахи, с които ще се сблъска Москва, са посочени „екстериториалното използване на санкциите на САЩ против Русия и нейните чуждестранни партньори“, „намаляването на сътрудничеството между Руската федерация и САЩ в редица области" и „засилване на мерките за възпиране от страна на Руската федерация и НАТО". Освен това Вашингтон и неговите съюзници могат да се опитат да „размият легитимността на руската политическа система" на фона на президентските избори, насрочени за март, смятат авторите на доклада. 

Най-вероятно, без разговори за „ръката на Кремъл" няма да преминат и междинните избори за Конгреса на САЩ. Според експерти, както републиканци, така и демократи ще искат да играят тази карта.

Впрочем, 2018 г. ще донесе и редица възможности. По отношение на Запада те са свързани преди всичко с ЕС. „През 2018 г. може да се оформи тенденция на санкционни режими на „различни скорости“ по отношение на Русия“, смятат авторите на доклада. Прекомерният оптимизъм обаче няма място тук: „В отношенията с ЕС, Русия ще има ограничено пространство за маневриране", се казва в документа. Експертите се надяват, че Брюксел и Москва може да постигнат „селективно сътрудничество", особено ако се стигне до напредък в уреждането на ситуацията в Донбас. Друга тема за диалог с ЕС през 2018 г. ще бъде сигурността в киберпространството, отбелязват още авторите.

На 25 май 2018 г. в сила влиза новият регламент на ЕС за обработването на личните данни. „Той напълно може да влезе в противоречие с пакетът „Яров“, който влиза в сила в Русия през юли“, предполагат авторите на документа. С голяма вероятност регламентът ще бъде насочен към сдържане на Руската федерация, макар че при благоприятни условия може да се превърне в канал за сътрудничество между Москва и Брюксел. Дори ако не бъде постигнато подобряване на отношенията със Запада, Русия трябва да предприеме опит да „управлява сдържането“, пишат експертите, като същевременно определят задачата като „основна“ за външната политика през 2018 г. 

Противопоставянето със САЩ ще бъде осезаемо и в Тихоокеанския регион, като акцентът ще бъде поставен върху кризата около Северна Корея. „Съществува вероятност Китай и Русия да успеят да убедят Северна Корея временно да се откаже от ядрени изпитания в замяна на частично съкращаване на военната активност на САЩ, Южна Корея и Япония. При това Вашингтон и неговите съюзници едва ли ще се съгласят на значително ограничаване на планираните военни учения, уверени са специалистите, подготвили доклада. Сътрудничеството с Китай, както считат експертите от РСМД, ще се засили, особено ако Пекин също се сблъска със „сакционните действия на САЩ“.

Централна тема в постсъветското пространство ще остане конфликтът в Украйна. В частност, въпросът за разполагането на мироопазващи сили в Донбас ще бъде „обект на ожесточеното договаряне на дипломати", се пояснява в текста. Ситуацията ще бъде допълнително усложнена от вътрешнополитическата ситуация в Украйна.

Що се отнася до съюзниците на Москва от Евразийски икономически съюз (ЕАИС), то за запазването на хармонични отношения с тях е необходимо създаването на „модел на социално-икономическо и политическо развитие, който ще бъде привлекателен за съседите и ще отслаби стремежите им за интегриране в други геоикономически или геополитически конфигурации“. В тази връзка експертите припомнят, че през 2018 г. влиза в сила договора за сътрудничество между Брюксел и Ереван и ще бъде завършена ратификацията на аналогично споразумение с Астана. Но говоренето за това като предизвикателство би било преувеличено - авторите на доклада смятат, че е възможно „да се разработят модели на неконфликтна комбинация от сътрудничество с ЕС и ЕАИС".

препоръчано

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 88
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК