ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На фона на руската въздушна операция в Сирия САЩ се опитват да отнемат от Москва инициативата в борбата с "Ислямска държава" (ИД), действайки по две направления едновременно - в Ирак и Сирия, пише "Комерсант". Говорителят на Пентагона полковник Стив Уорън съобщи в Багдад, че иракската армия, подкрепена от коалицията начело със САЩ, щурмува стратегически важния град Фалуджа, който джихадистите държат от 2014 г. Американците и съюзниците им се канят също да освободят сирийския град Рака, "столица" на самопровъзгласения "халифат".
Третият фронт на ИД може да стане основен, но засега е второстепенен - това са околностите на Мосул в Ирак, най-големия град, контролиран от "халифата". Там с ИД се сражават главно кюрди и местни милиции, но това са позиционни боеве и в момента не се очаква щурм на града. Четвъртият фронт е край сирийските градове Палмира и Хомс - единственият, на който срещу ИД се изправят не кюрди и прозападни сили, а сирийски войски, подкрепяни от руска авиация. Там основна задача на Дамаск и Москва е да не допуснат реванш на ислямистите и нова тяхна атака срещу Палмира, посочва вестникът. Руската операция в Сирия в един момент постави Москва в центъра на международните антитерористични усилия, а междувременно републиканците засилиха критиките срещу безинициативния според тях президент Барак Обама.
Превземането на Фалуджа и Рака, планирано без участие на Москва, може да стане преломен момент в действията срещу ИД, който да върне на САЩ палмата на първенството в борбата с терористите. Това е шанс за Обама да си възвърне лидерството в региона, нещо особено важно в година на президентски избори в САЩ, добавя "Комерсант". Войната в Сирия прераства в схватка за петролно-газови находища, твърди в анализ "Независимая газета". Подкрепени от руска авиация, сирийските правителствени войски поеха почти изцяло контрола над петролно-газовите полета Джизел и Шаер край Палмира в провинция Хомс. Според сирийски медии в този район се формира войскова групировка с цел настъпление срещу провинция Дейр аз Зур. Ако това е вярно, анонсираната от медиите атака на американски специални части и кюрди срещу Ракка няма да има голямо военностратегическо и икономическо значение за Дамаск. Защото не в Рака, а именно в Дейр аз Зур са разположени основните находища на горива, контролирани днес от джихадистите, обяснява изданието. И точно към Дейр аз Зур е устремена сега армията на президента Башар Асад.
Сирийските власти не отделят особено внимание на събитията в Ракка и възможните причини са две. Първо, Асад няма достатъчно средства, за да се намеси. Второ, според Дамаск действията на САЩ и на кюрдите с цел да превземат негласната столица на ИД няма да постигнат успех, смята всекидневникът. Сирийският Генщаб заяви тези дни, че "данни от агентурно разузнаване и дронове категорично сочат, че става дума за голям блъф", тъй като край Рака не са прехвърлени никакви "огромни сили", както бяха споменали медиите. Успешното настъпление на американската коалиция срещу Рака май се оказа блъф, заключава изданието. Междувременно Москва и Дамаск прилагат собствена стратегия в борбата с ИД - не само ликвидират въоръжените бойци на групировката, а и превземат икономически изгодни територии, където са разположени основни петролно-газови полета и инфраструктура. Асад ще ги използва в опит да възроди от разрухата икономиката на Сирия, отбелязва "Независимая газета".
l