ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Отношенията между Русия и Турция са много близки и те вероятно ще останат такива, защото ги свързват много важни икономически интереси, от които нито една от двете държави не може да си позволи да се откаже. В политическо отношение обаче нещата стоят по друг начин. Москва и Анкара са на различни позиции по почти всички международни проблеми.
Това коментира пред БНР журналистът Зоя Димитрова по повод обтегнатите отношения между Русия и Турция след като във вторник Анкара свали руски военен самолет:
"Рано е да се каже колко дълго ще продължи напрежението между Русия и Турция. Въпреки уверението от двете страни, че нямат намерение инцидентът да се отрази на отношенията на двете страни, ние виждаме, че Москва въведе някои ограничения в икономическо отношение – една от най-големите руски туристически фирми спря ангажиментите си към Турция. Беше спрян износът на пилешко месо. Има проблем с турските пътници, пътуващи през Москва. Но тези проблеми в деня след инцидента е нормално да се усетят. По-тревожно е, че Русия е засилила бомбардировките в района, където стана вчера инцидентът – там, където живеят тюркмени. Напрежението между двете страни остава."
Тя обясни, че войната на Турция срещу кюрдите не е срещу кюрдското население, а срещу Кюрдската работническа партия, призната за терористична организация и от ЕС, и от САЩ, и допълни:
"Международната общност не може да пренебрегне кюрдският фактор в района, защото и иракските кюрди и сирийските водят най-успешна война по суша с “Ислямска държава“."