ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Русия предложи да помогне на Иран да преодолее санкциите на САЩ, като му позволи да транспортира суров нефт през пристанищата в Крим, в знак на засилване на връзките между Москва и Техеран, отбелязва британският национален ежедневник The Times, цитиран от "Фокус".
По-рано Иран извършваше доставки на петрол в Сирия и Турция през Суецкия канал. Този маршрут се превърна в проблематичен, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп изтегли страната от споразумението за ядрената програма на Техеран и наложи икономически санкции.
Държавите, които купуват ирански петрол или подпомагат доставката му, рискуват санкции от САЩ. Танкер, превозващ ирански петрол до Сирия, бе задържан миналия месец от египетските власти при преминаването му през Суецкия канал, според иранските държавни медии. Кайро отрече докладите и настоя, че водният път остава отворен за иранските кораби.
Георги Мурадов, представител на Кремъл в Крим, който Русия присъедини през 2014 г., обяви предложението.
„Иран може да използва нашите транспортни възможности и да транспортира петрол през канала Волга-Дон, през Крим, до Черно море. Взаимният интерес към сътрудничество между Иран и Крим нараства, особено като се има предвид антииранската политика на САЩ“.
Каналът Волга-Дон е дълъг 101 км и е част от система от вътрешни водни пътища, които свързват Каспийско море със световните океани през Азовско и Черно море.
Техеран все още не е отговорил публично на руското предложение, но перспективата за алтернативен път за доставка би могла да бъде изключително ценна за иранската нефтена индустрия.
Американските санкции, които бяха наложени през ноември миналата година, доведоха до спад на износа на ирански петрол от около 2,5 милиона барела на ден до половин милион, според анализатори. Турция заяви през май, че спира вноса на ирански петрол, за да се съобрази с американските санкции. Иран също превозва нефт на изток до Китай, единственият му друг клиент – поне явен. Засега САЩ не са склонни да налагат наказателни санкции на Китай, най-големия вносител на ирански петрол, поради опасенията, че този ход може да влоши търговския спор между двете страни.
Миналия месец британските морски пехотинци и пристанищните власти в Гибралтар задържаха „Грейс 1“, танкер, за който се подозираше, че пренася суров петрол от Иран в Сирия в нарушение на санкциите на Европейския съюз срещу режима на президента Башар Асад. Корабът бе освободен след пет седмици арест.