Иван Иванов от ДСБ се закани пред ПИК да осуети строителството край Варна заради девствен плаж
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Москва започва обществените обсъждания за оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) на бъдещия мегагазопровод „Южен поток“ на руското Черноморие, става ясно от съобщение на агенция РИА Новости.
Проектната компания South Stream Transport („Саут Стрийм Транспорт”), която ще строи и струващия 10 млрд. евро морски участък до България, днес ще проведе в курортния град Анапа обществени слушания, на които ще бъде обсъден отчетът за ОВОС-а на руската територия, съобщи представителят на компанията Татяна Глушко.
Материалите в отчета съдържат оценка за ОВОС в Русия и предложените мерки за „минимизиране на евентуалното негативно въздействие“. „Процедурата за екологична оценка се провежда в Русия, Турция и България в съответствие с екологичното законодателство на всяка страна, и тя ще завърши преди началото на строителството на газопровода през 2014 г.“, твърдят от проектната компания. Тъй като
Морският участък на „Южен поток” с дължина 930 километра ще бъде прокаран по дъното на Черно море от Новоросийск в Русия до Варна в България. При цена от 29 млрд. евро и лично нареждане на президента Владимир Путин за максимално бърза реализация, става ясно, че "обществените обсъждания" поне на руската територия са с предизвестен край.
Същевременно заради очакваното излизане на тръбата на българския бряг точно на плажа Паша дере южно от Варна, разпадналата се „Синя коалиция“ на СДС и ДСБ се заканваше от протести в региона, които да бъдат подкрепени и от екозащитниците. За това коментира пред ПИК и бившият депутат на ДСБ и зам.-председател на ресорната комисия за енергийна политика в 41-о Народно Събрание Иван Иванов.
Според него по проект там за нужда на строителната техника трябва да бъде прокаран асфалтиран път, който ще съсипе плажната ивица. „Ние ще направим всичко възможно, за да попречим на строителство на тази тръба в този регион, нека да видим когато започне строителството“, каза Иван Иванов.
Според думите му ДСБ се надявала и на подкрепата на „Зелените“ по въпроса. По различни данни подготовката за строителството на тръбата на "Газпром" край Варна щяло да започне през юли, по други – едва през ноември-декември. След изборте обаче не е ясно дали синята партия, която вече не е част от парламента, ще може да консолидира достатъчно свои привърженици, за да блокира строителните работи на този обект.