ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Затягането на санкциите на САЩ срещу Каракас не допринася за разрешаването на кризата във Венецуела, а щетите, причинени от икономическите ограничения на страната, не могат да бъдат компенсирани с доставки на хуманитарна помощ. За това разказа ръководителя на Латиноамериканския отдел на руското външно министерство Александър Щетинин, цитиран от „Российская газета“ и „Фокус”.
„Разбира се, затягането на икономическата и финансова примка, която американската администрация активно използва, не помага по никакъв начин да облекчи сериозната ситуация, в която в резултат на налагането на тези санкции се оказа не само венецуелската икономика, но преди всичко социалната област в тази страна“, каза Александър Щетинин.
Високопоставеният дипломат отбеляза, че затягането на финансовата и икономическа блокада на Куба на фона на новите санкции срещу Венецуела не е нищо друго, освен ясно изразен механизъм за политическо инженерство и смяна на нежеланите правителства в региона на Латинска Америка в духа на Доктрината „Монро”. Ето защо действията на Вашингтон за натрапване на хуманитарна помощ на Венецуела „всъщност са доста лицемерна стъпка“.
Шетинин подчерта, че хуманитарната помощ „трябва да бъде деполитизирана, безпристрастна и неутрална и да допринася за подобряване на живота на хората. Той също така припомни, че Русия оказва помощ на официален Каракас, но за разлика от Съединените щати, тя прави това чрез международни организации, включително Световната здравна организация.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп удължи рестрикциите, наложени на Венецуела, увеличавайки с още една година мандата на постановлението за налагане на санкции на Каракас, прието през март 2015 г. от администрацията на Барак Обама.
От своя страна специалният представител на САЩ за Венецуела Елиът Ейбрамс не изключи, че Вашингтон може да наложи ограничителни мерки срещу трети държави за правене на бизнес с венецуелските власти.