Руски журналист с ексклузивен анализ: Некомпетентни лакеи подведоха Путин за войната в Украйна

Акценти

Руски журналист с ексклузивен анализ: Некомпетентни лакеи подведоха Путин за войната в Украйна

496423
на 19.05.2022
Руски журналист с ексклузивен анализ: Некомпетентни лакеи подведоха Путин за войната в Украйна
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Войната в Украйна навлезе в продължителна фаза. Но без значение как се развиват събитията, вече е очевидно: първоначалният план за нахлуването на руската армия в Украйна се провали. През третия месец от войната руските въоръжени сили не са постигнали нито една от целите, първоначално обявени от Владимир Путин, пише в анализ руският журналист Роман Анин за разследващото издание istories.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

Руската армия не успя да превземе бързо Киев, Чернигов, Харков и други големи градове и след като понесе тежки загуби, беше принудена да отстъпи. След това беше обявена „втората фаза на специалната операция“ – т.е. достъп до административните граници на Луганска и Донецка области, както и завземането на юг на Украйна до Приднестровието – съдейки по новините от фронта ( включително от пропагандисти), също върви трудно.

В някои райони руската армия бавно се придвижва напред, но този напредък се дава с големи загуби; на други, например, в района на Харков, въоръжените сили на Украйна отблъснаха руската армия почти до самата граница.

Въпреки очевидните неуспехи на фронта, руското военно ръководство не спира да повтаря, че всичко върви по план. Но това очевидно не е така. „Задачата беше поставена, както следва: да превземем Мариупол за три дни, Киев за пет“, казва служител на руските специални части.

Всички източници са съгласни с това: руските власти бяха сигурни, че руската армия няма да срещне сериозна съпротива по пътя си. „Виждали ли сте тези кадри с изгорени колички? Те наистина мислеха, че бързо ще вземат всичко и след това ще разпръснат тълпата с бухалки“.

Президентът Путин – най-неинформираният човек в страната

Откъде дойде такава увереност? „Колкото и смешно да звучи, решението за война е взето от най-неинформираният човек, който може да вземе такова решение. Президентът Путин”.

Какво е докладвало разузнаването на ФСБ на Путин преди началото на войната;
Защо чекистите сега са „жадни за кръвта“ на своите колеги от пета служба; Как ФСБ „разду балони“ за ситуацията в Украйна; Защо президентът на Русия вярваше, че победата ще бъде лесна за него; Как Кремъл най-накрая се откъсна от реалността.

Австрийският канцлер Карл Нехамер досега е единственият лидер на ЕС, когото Владимир Путин е виждал лично от началото на войната. Срещата се състоя в средата на април в Москва. По-късно Нехамер разказа пред американския канал NBC: „Мисля, че сега той е в собствената си военна логика, разбирате ли? .. Той не вярва на международната общност. Той обвинява украинците в геноцид в Донбас. Така че засега той е в своя свят… Но мисля, че той вярва, че печели войната.“

Фразата на Нехамер за „неговия свят“ на Путин почти дословно повтаря думите на Ангела Меркел, казани на Барак Обама през 2014 г. след анексирането на Крим: „Не съм сигурен дали г-н Путин е запазил връзка с реалността. Той е в друг свят.“

Много източници говорят за „собствения свят на Путин“, включително тези, които са лично запознати с него; и говорим не толкова за психическо здраве (въпреки че някои събеседници имат опасения за това), а за физическа и информационна изолация на президента.

Путин беше в тотална изолация по време на пандемията

По време на пандемията Путин намали броя на пътуванията и срещите лице в лице, провеждайки повечето от събитията онлайн. Преди всяка среща лице в лице с президента хората бяха принудени да бъдат затворени в строга карантина за две седмици. Дори прессекретарят Дмитрий Песков виждаше главно шефа си на телевизионния екран.

По това време, ако приеме и види някого, тогава не повече от петима души, най-близкият кръг. Беше много трудно да се работи, всички решения се взимаха бавно“, оплака се един от служителите на Кремъл. „Той има ограничен брой хора с него, които са постоянно наблизо – адютанти, които спазват графика, времето, до степен, че го събуждат сутрин. В Огарево (президентската резиденция) има къде да се живее. Останалите не са необходими сега“, казвал президентът.

По време на войната Путин се появява няколко пъти публично. Подобна изолация направи почти невъзможно за президента – вече отличаващ се с мнителност и прекомерна подозрителност – да предаде алтернативна гледна точка – такава, която не съвпада с мнението на специалните служби.

В резултат на това Путин, когато решава да нахлуе в Украйна, разчита основно на докладите на бившите си колеги, включително на „голямата пета служба“ на ФСБ (нарича се така, за да се разграничи от петите служби в рамките на по-малките звена на ФСБ).

Петата служба на ФСБ

Петата служба е една от най-затворените в ФСБ, понякога я наричат ​​разузнаване, защото е специализирана в събирането на информация в Русия и в страните от бившия Съветски съюз. Основното подразделение на услугата е отделът за оперативна информация, който включва различни отдели, специализирани в техните области, и отдел, който се занимава с Украйна.

Пета служба се ръководи от влиятелния генерал Сергей Беседа. Негов първи заместник и същевременно началник на отдела е Георги Гришаев. Именно той и неговият заместник Дмитрий Милютин бяха пряко отговорни за информацията, съобщена на руското ръководство за ситуацията в Украйна.

В началото на войната много медии дори съобщиха, че Беседа и колегите му са арестувани, защото информацията им за Украйна не отговаря на истината.

Но във ФСБ днес никой не скрива, че към работата на петата служба има куп въпроси. „Те са продавачи на надежда, вкараха страната във война“, твърдят останалите им колеги от ФСБ. „Те не са разузнавали, а са фантазирали за ситуацията в Украйна“.

“Няма ниво на професионализъм. Там се наливаха хора, които не знаеха да работят“.

Глупаци и корумпирани чиновници като източници на информация
Дълги години украинската тема не се смяташе за приоритет от ФСБ. Поради много причини. Първо, защото много служители на специалните служби на Русия и Украйна всъщност бяха вчерашни колеги.

Еуфорията от бързото анексиране на Крим и относително лесните победи на руската армия в Донбас (предимно от поражението на украинската армия при Дебальцево и Иловайск) създадоха напълно грешното впечатление, че всичко е под контрол. В същото време никой не се опита да разбере какво всъщност се случва в украинското общество през всичките тези осем години.

“Какво може да се каже за Беседа, ако самият директор не може да си позволи да докладва на ръководството това, което ръководството не иска да чуе. Във ФСБ всички отдавна са много внимателни по отношение на инициативата и информацията. Дори ако се получи сериозна информация, те предпочитаха да я поставят в сейф и да я забравят, докато ръководството не се сети и попита, тоест докато не възникне „политическа необходимост“, казва служител на ФСБ, пожелал анонинимност.

„Трябва да докладвате това, което ръководството иска да чуе, в противен случай няма да бъдете повишени. Освен това могат да възникнат проблеми “, потвърждава друг събеседник от специалните служби.

На теория Путин трябваше да получава информация от различни източници, например от пета служба на ФСБ и Службата за външно разузнаване. Но на практика той получава една и съща информация. Защото ако има две информации от типа на „журналист и агент на ЦРУ“ и същият журналист „е родолюбец“, двете служби уеднаквяват информацията в угодната им посока.

В психологията това когнитивно пристрастие се нарича пристрастяване към потвърждение, когато човек избира само информацията, която е в съответствие с неговата гледна точка.

Изпълнителните идиоти издигнати в култ
Последицата от това когнитивно изкривяване е негативният подбор на персонал. Филтрите за подбор на оперативни работници отдавна са престанали да работят. Ръководството както на ФСБ, така и на страната предпочита „изпълнителни идиоти“, както ги наричат ​​моите събеседници. А „изпълнителните тъпаци“ на свой ред набират същите, каквито са.

Така те вкараха в капан Путин. “Той беше сигурен в победата, защото с Грузия през 2008 г. се справиха за една седмица. Крим беше превзет без изстрел през 2014 г., а със Сирия също се справиха сравнително лесно. И тук, през 2022 г., Путин слушаше от всички свои съветници, че в Украйна чакат с цветя руската войска. Така нахлу в Украйна, но вместо парад, получи тежък отпор“.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 77
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК