BG EN

Руснаци купуват крадени украински паспорти, за да стигнат до Европа

Европа

Руснаци купуват крадени украински паспорти, за да стигнат до Европа

7039
на 15.12.2022
Руснаци купуват крадени украински паспорти, за да стигнат до Европа
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Крадени украински паспорти започнаха да се появяват в една от популярните руски онлайн платформи с частни обяви. В Русия се наблюдава определен ръст на такова търсене, тъй като с помощта на украинските документи за самоличност руснаците могат свободно да се движат в Европа. Това разкриха руските издания "Можем объяснить" и "Полигон медиа".
Журналистическото разследване е показало, че продавачите изпращат на клиентите като потвърждение серийни номера, които отговарят на издадени в Луганска област на Украйна такива.

препоръчано

От областната администрация на Херсон са потвърдили пред журналистите, че бланки и оборудване за издаване на биометрични паспорти са били откраднати от проруските колаборационисти. И сега изработката на украински паспорт на черно се предлага в Русия за 80 000 рубли (1 200 долара).

Но украинските власти са записали номерата на липсващите бланки и са уведомили по надлежния ред представителите на европейските държави. Според военния анализатор Роман Свитан с откраднатите документи руснаците няма да могат да влязат в европейските страни. В най-добрия случай те може да влязат в Грузия или в някои азиатски държави, но не и на територията на Европа, където тези серийни номера вече са маркирани в червено, казва той.

От 2017 г. гражданите на Украйна не трябва да кандидатстват за визи за влизане в ЕС и в редица други страни.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Какво се случва в Брюксел и Париж? (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Какво се случва в Брюксел и Париж? (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО)
ново
Днес: 8
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК