BG EN

С какво да намажем изгореното, за да мине веднага?

Здраве

С какво да намажем изгореното, за да мине веднага?

15501
на 05.04.2023
С какво да намажем изгореното, за да мине веднага?
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

И най-сръчните домакини поне няколко пъти са се парили от котлон, фурна, тиган, тава и прочее места и уреди у дома. Независимо дали става дума за лека изгаряния от горещ предмет, щети от слънчево изгаряне, възпаление на кожата със спирт или киселина, във всяка кухня са налице материалите за първа помощ.

препоръчано

Някои са “евъргрийни”, предавани от бабите на следващото поколение и никога не излизат от мода. Други са по-малко популярни, но също толкова ефективни за лечение на травмата. Важно е да ги запомним добре, за да не се колебаем към какво да посегнем в първите моменти след изгарянето и силната болка, която неминуемо го съпътства.

Лед - първата ни естествена и чисто физическа реакция при изгаряне е да охладим засегнатото място. Затова ако раната е малка, можем веднага да пуснем студена вода и да я облеем. След това може да направим компрес с лед, който да спре развитието на възпалението и да облекчи поне малко острата болка, докато нанесем ефективно и дълготрайно мазило на уязвимото място.

Мас и невен - ако сте от феновете на традиционната селска кухня или народната медицина, бурканче свинска мас задължително трябва да е под ръка в хладилника ви. Освен като мазнина за готвене, тя е незаменима като мехлем за рани, изгаряния и всякакви възпаления (дори на гърло и бели дробове). Хидратира бързо и в дълбочина наранената кожа и може да се окаже най-ефективното мазило за дълбочинни наранявания. Спомага и за бързото заздравяване на кожата. Комбинация от невен и свинска мас в едно пък може да засенчи и най-скъпите и претенциозни кремове. Лечението с домашния мехлем е не само гарантирано ефективно, то е приятно за нанасяне и възвръща свежия и здрав вид на кожата. Ако решите да си спретнете ефективна комбинация от мас и невен, съхранявайте на студено в хладилника.

Зехтин и брашно - ароматният зехтин освен за салата е отличен агент за лечение на изгаряния. За максимален ефект намажете обилно раната, изчакайте да попие добре, след което “запечатайте” с брашно и оставете да постои. След като кожата се успокои почистете и повторете.

Сода - освен лед към студения компрес за бърза помощ след опарване може да се добави намокрена сода бикарбонат.

Мед - Пчелният мед освен вкусна храна може да бъде и безценен мехлем при обгаряне. Оставете хубаво да попие в кожата и намажете мястото отново след поне 3 часа.

Кисело зеле - идва сезонът на киселото зеле, което може да дойде на ценна помощ при изгаряне. За лечение раната се налага с няколко листа непосредствено след нараняването. Същият ефект може да има и тънък резен картоф, прикрепен плътно за пострадалата кожа. 

Жълтък - рецепти за прилагането му в лечението на изгаряния има много. Може да се смеси с хума и свинска мас, само с мас, със зехтин и брашно и т.н. идеята е да се образува гъста каша, която да се разнесе върху раната и да “угаси огъня”.

Алое - Третиране на изгаряния или всякакви наранявания на кожата с гел от алое е винаги добра идея. Той прониква бързо и захранва уязвената кожа с всичко нужно за пълното й възстановяване. Регенериращите свойства на растението при лечение на изгаряния по кожата го направиха популярна съставка във всякакъв вид лосиони, спрейове и кремове за слънчева защита.

Кокосово масло - Суперхраната е популярен лек за изгорена кожа, но само, ако се прилага правилно. Първото, което трябва да знаете, че към кокосово масло не се посяга, докато раната е още прясна, а болката - остра. Чак след прилагането на охлаждащ компрес и частичното успокоение на засегнатото място, в лечението може да се включи кокосово масло. Важно е обаче да се приложи възможно най-суровият вид на продукта, защото всяка обработка отнема лечебните му ползи. Затова се запасете със студено пресовано или органично кокосо масло. Внимание - прилагайте го за лечение на изгаряния, само ако не сте предразположени към акне. 

Освен бабините илачи при изгаряния трябва да се следват и някои прости правила: Независимо от степента на засягане на кожата задължително пийте много вода. Приемайки повече свежа течност организмът се бори срещу възпалението и ефектът му върху тялото. Когато при по-сериозни изгаряния се появят мехури, те в никакъв не трябва механично да се пукат.

Освен че ще си причините ужасна болка, ще спрете възстановителния процес и може дори да разпространите инфекцията. ако характера на изгарянето предполага развитие на инфекция или сериозно замърсяване, посегнете към антисептични пудри, спрейове и мазила. при химически изгаряния изобщо не търсете лечение у дома - веднага повикайте линейка и потърсете бърза лекарска помощ, защото животът ви може да е в непосредствена опасност.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни
ПИК TV x
Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО) Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 114
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК