САМО В ПИК: 10 въпроса към Лаура Кьовеши за внезапното й посещение в България "по покана на Кирил Петков"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши, превърната от соросоидите в страшилище за враговете на олигарсите, които те обслужват, пристига в България утре, съобщиха от Министерския съвет.
Според правителствената пресслужба посещението е по покана на премиера Кирил Петков. Според правосъдната министърка Надежда Йорданова, която е близка до кръга на соросоидите, обслужващи олигарси, ще се водят разговори "как най-добре да противодействаме на високата корупция, особено тогава, когато са свързани евросредства".
Както винаги, Йорданова не е в час с правната материя и правила, затова обяви, че: "Едно от важните неща, върху които работим, е Антикорупционната комисия да може да сезира пряко европейските прокурори, когато констатира корупционни престъпления с европейски средства". За сведения на секретарката на Христо Иванов, всеки редови гражданин има право да подава сигнали до европейската прокуратура, камо ли Антикорупционната комисия, както се изразява тя.
Посещението на Кьовеши "по покана на Кирил Петков" обаче буди поредица от въпроси, които не се знае дали ще могат да й бъдат зададени от българските журналисти.
По време на миналото и посещение през юни 2021 г. на пресконференция с шефката на Европейската прокуратура бяха допускани само журналисти от медиите на олигархичния кръг. Не се знае дали Кьовеши беше наясно по този въпрос, както не се знае и кой точно и на какъв принцип преся журналистите, допуснати до главния европейски прокурор.
Освен това, между двете посещения на Лаура Кьовеши у нас се случиха и някои събития, които хвърлят тежка сянка върху сегашното управление на Кирил Петков и компания, както и на олигархичния кръг и медиен монополист Иво Прокопиев, който стои зад тях.
Опитите на изпълнителната власт в България да овладее българската прокуратура и изобщо съдебната власт у нас, като започне с отстраняването на главния прокурор Иван Гешев, са повече от очевидни. Самата Йорданова чистосърдечно призна, че "цялата държавна машина абсолютно синхронизирано и категорично прави всичко възможно" за отстраняването на Гешев. Кирил Петков пък с характерното му невежество за разделението на властите обяви, че "МС ще стане точка за контакт към Европейската прокуратура" (предлогът е според Кирил Петков). Той също така призна, че вече работят с европейската прокуратура.
Както ПИК разкри обаче, въпросната "работа" се изразява в директен натиск върху българските делегирани европрокурори, оказван от вътрешният министър Бойко Рашков, от премиера Кирил Петков и от неговата говорителка Лена Бориславова под диригентството на българския европрокурор Теодора Георгиева и заместника й Димитър Беличев не само на всяка цена да изнамерят материали за злоупотреби с евросредства за Иван Гешев, бившия премиер Бойко Борисов, бившия главен прокурор и шеф на КПКОНПИ Сотир Цацаров и президента Румен Радев, но и повод да арестуват Бойко Борисов.
Паралелно с това правосъдната министърка внесе поредно искане за отстраняване на Гешев от поста му във ВСС, което стъпва на публикации в олигархичните медии, без да е ясно по какви правила съдебното правителство може да уволни главния прокурор на тяхна база. Това дава основание на всички производни на олигархичния кръг в законодателната и изпълнителната власт, каквито са и Кирил Петков, и секретарката на Христо Иванов - Надежда Йорданова, и самият Христо Иванов да обявяват за враг на борбата с корупцията всеки, който иска да се спазват законите.
Прокуратурата пък изпрати писма до централата на Европейската прокуратура в Люксембург за безпрецедентния натиск, оказван върху нея от страна на политическите партии и представителите им в изпълнителната и законодателната власт и недопустимата политическа намеса в работата на независимата съдебна власт, включително и с опити за принудително кадруване.
Тъй като ситуацията е тежко нагнетена именно от Кирил Петков, Надежда Йорданова и Бойко Рашков и не се знае дали всички желаещи журналисти ще имат достъп до европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, ще си позволим да зададем въпросите си към нея предварително.
1. Какво налага спешното посещение на г-жа Кьовеши в България?
2. Защо то не е обявено в сайта на Европейската прокуратура?
3. Каква е причината посещението на г-жа Кьовеши да бъде обявено от Кирил Петков, а преди това от Надежда Йорданова, а не от самата Европейска прокуратура?
4. Защо е толкова наложителна тази среща в България и няма ли възможност тя да се проведе в Брюксел, където българският премиер често е на официални посещения?
5. В кои други държави г-жа Кьовеши е била на такива посещения и какви разговори е водила с премиерите им?
6. Допустим ли е политически натиск от изпълнителната и законодателната власт върху българската и Европейската прокуратура в лицето на делегираните европрокурори, към който се присъединява и българският европейски прокурор?
7. Запозната ли е г-жа Кьовеши с факта, че председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров, призван да се бори с корупцията, подаде оставка под натиска именно на представителите на олигархичните кръгове и техните протежета в изпълнителната и законодателната власт, някои от които са със запорирано имущество точно от тази комисия?
8. Как оценява г-жа Кьовеши желанието на представителите на олигархичните кръгове в изпълнителната и законодателната власт да закрият Специализирания съд и Специализираната прокуратура в България, създадени по искане на Европейската комисия, чиито клиенти са именно хора от същите олигархични кръгове?
9. Могат ли медийни публикации да служат като доказателствен материал в наказателно производство?
10. Наясно ли е г-жа Кьовеши, че при организирането на нейните пресконференции в България, до тях са допускани само определени журналисти, приближени на олигархичните кръгове, като по този начин е налагана груба цензура от страна на Представителството на Европейската комисия в България, за което тя е сигнализирана?
Вероятно изявленията на Кирил Петков след срещата му с Лаура Кьовеши, ако има такива, ще породят още въпроси. Но на този етап и отговорите на тези от страна на главния европейски прокурор до голяма степен ще разкрият мистерията за това как се води борбата с корупцията от сегашната власт и дали това е борба с корупцията или разчистване на терена на съдебната власт за вкарването на "свои хора" на важните постове, както заяви и самият днешен премиер.