САМО В ПИК TV: Антоанета Христова с прогноза: Кой излиза победител от битката Радев-Борисов на изборите, може ли левите да дойдат на власт и защо Корнелия печели врагове в БСП (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият психолог проф. Антоанета Христова анализира политическите процеси през годината и ходовете на премиера Бойко Борисов и ГЕРБ, президента Румен Радев, Обединените патриоти, Корнелия Нинова и БСП, и ДПС. С какви позиции и рейтинги влизат политическите сили в изборната 2019-а и кой има най-големи шансове да препотвърди успехите и неуспехите си през май и октомври?
Ако ГЕРБ не си намерят коалиционен партньор, една силна лява партия около Румен Радев би имала успех, каза тя. При всяко положение тази политическа партия, както и БСП не може да е първа политическа сила, тези две сили ще направят коалиция, която ще може да управлява. В лицето на Иво Христов имаме идеолог, който е много тежко ляво ориентиран. Той притежава доста умения да формулира една лява програма, заяви проф. Христова.
Ако патриотите останат единни, социологията показва, че ще бъдат единни. Но те са твърде непрогнозируеми, нито Волен Сидеров, нито Валери Симеонов, който е проевропейски ориентиран и изцяло се вписва идеологически в ГЕРБ и посланията, които излъчват. Той има едно поведение, което затруднява доста управляващите. Както се казва, език мой, враг мой. Когато има добри идеи, той се затруднява да ги вербализира. Всички търсят контакт с него именно заради неговото проевропейско поведение, но той към момента не е изразил крайна позиция. Каракачанов си е балкански лидер, но той би влязъл в такъв формат, ако другото се разпадне, заяви още гостът в студиото на ПИК TV.
На въпрос как ще подходи в такава ситуация ДПС Христова смята, че те имат доста мъдри решения от интерес на своята политическа сила и не е сигурна каква ще е ситуацията към момента на провеждане на изборите. Много са важни резултатите, доста нестабилен резултат би имало, когато има морален победител, който е първи и не е успял да направи коалиционно правителство. Всичко е работа на убеждения, морал, въздействия, емоции. Този, който спечели пръв ще има своето морално право да създаде коалиция, но, ако не успее, ще има нестабилен управленски формат. Колкото повече живея в политиката и се опитвам да я разбирам, толкова повече се убеждавам, че ние трябва да сме проактивни и да подкрепям и наказваме устойчивите политически сили, смята Христова.
Запитана какво ще се случи в БСП в следващите два вота, анализаторката смята, че това, което би се случило, ако БСП не се представи добре на европейските избори и няма неочакваното добро представяне на местните избори, има вероятност да има вътрешен бум за сваляне на БСП и тогава опозицията ще изгуби енергия, смята Христова. Излишно е да се създават вътрешни врагове. Проблемът е в екипа, който взима решения в БСП - той върви по пиарска линия, смята тя.
В консервативна среда десните предавания у нас работят, едно изследване на "Алфа Рисърч" сочи, че има оптимизъм, по думите й. А при тях има ляв отговор на консервативни очаквания.Лявото е за подкрепа на мигрантите, а дясното е да не ги подкрепим, т.е. тя изцяло подкрепи десницата. Затова, преследвайки това, че такива послания работят, тя рискува да печели одобрение, но пък се сдобива и с врагове вътре в БСП, заяви още гостенката в ПИК TV.
Премиерът се превърна в политик, който овладява ситуации без да може да разкаже една национална вътрешна кауза с далечна перспектива. А аз съм сигурна, че той може да го направи, смята тя.
Ако не направят насила да извадят хора на улицата заради неразумно управление на цените и да дадат повод за това на хората, които инженерно искат да има избори, предполагам, че на въпроса за предсрочен вот може да се помисли за отговора след местните избори, коментира Христова на въпрос чака ли ни предсрочен вот.
На въпрос за легендата Слави Трифонов и участието му в политиката проф. Христова посочи, че в голяма степен тази идея загина. Цялото плачене срещу Трифонов за мен не беше добро, това беше плачене от тези, които буквално мразят управляващите. Те искаха той да завре в ъгъла премиера и главния прокурор, коментира професорът.