САМО В ПИК TV! Антон Тодоров проговаря пред медията ни: Корнелия Нинова е купила акции от "Техноимпекс" за 50 бона, ръководила е активи за 3 млн. лв.! Къде са? (ДОКУМЕНТИ/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Разкритията за далаверите на червената лидерка Корнелия Нинова продължават да излизат на яве. Смелост да извади на бял свят свършеното по време на приватизацията от страна на социалистката демонстрира Антон Тодоров. Само преди дни той публикува документи, от които става ясно какви са били капиталите на "Техноимпекс", когато Нинова го приватизира за смешните 70 хил. долара, които самата тя признава, че не е платила.
Соцлидерката заяви в национален ефир, че три пъти й е правена прокурорска проверка за въпросната сделка. Това се оказа поредната й лъжа, след като депутатката от ГЕРБ Десислава Атанасова показа официално писмо от главния прокурор Сотир Цацаров, в което той ясно казва, че до днес Нинова нито веднъж не е проверявана от нито една прокуратура.
"Корнелия Нинова няма за какво да ми заведе дело, ако случайно се обърка да го направи за това, което ще кажа тук, трябва да знае, че ще загуби". Това заяви бившият депутат Антон Тодоров пред ПИК по повод разкритията му за сделките на соцлидерката за "Техноимпекс".
Спас Панчев преди нея е бил директор в "Техноимпекс", допълни Тодоров, като показа и документи, които потвърждават казаното от него. Акциите на Нинова започват от 33 процента до 41, като това са десетки хиляди левове. РМД-то е направено на 23 октомври 1997 година. "Първоначално е регистрирано с капитал 5 млн. лв., които са днешни 5 хиляди. По търговския закон трябва да бъде 50 хиляди днешни пари. Нинова трябва да обясни от къде тези огромни пари, помните какво време беше, заплатите бяха 90 лв., тук става дума за 50 хиляди лв. днешни пари, а тогава 5 млн. лв. От къде са тези пари за това нещо", заяви още Тодоров.
Бившият депутат от ГЕРБ уточни, че по онова време тя и съпругът й са били "голи като соколи" и са живеели в панелка в кв. "Суха река". Няколко месеца по-късно тя е назначена в още едно държавно дружество. В същото време, нейния съпруг оглавява "Минералимпекс", така семейство Нинова оглавява три държавни дружества.
Докладът на счетоводителката на "Тепноимпекс" сочи, че активите на дружеството възлизат на близо над 2 млн. лв. След това идва правния анализ на "Техноимпекс", като всичко с което Тодоров разполага са напълно легални и всеки, който иска може да ги вземе. Освен тези 2 млн. "Техноимпекс" разполага и с огромен имот в Зимбабве, като само земята струва над 400 хиляди долара през 1989 година. Оказва се, че от всички парични средства само 36 процента са в български банки, а останалите са в каси в чужбина. Активите движими и недвижими надхвърлят 3 млн. лв. нови пари.
На въпрос къде са отишли тези пари, Антон Тодоров заяви, че не знае и не може да твърди, че парите са откраднати от Корнелия Нинова. "Андрей Делчев да каже - той е председател на учредителното събрание и е бил в правния отдел по онова време към Министерски съвет", за да се купи "Техноимпекс", а синът му, който е човек на Кунева вие срещу мен като карпатска хиена", заяви Тодоров, като визираше младият лидер на ДБГ Димитър Делчев.
Той разкри още, че различни лица са дали пълномощни на Нинова да купува акции от тяхно име. Стайко Димов Стайков пък е първият упълномощил Корнелия Нинова, който ръководител на бюрото на "Техноимпекс" в Либия, където са били 75% от авоарите на дружеството. Съпругата му Соня Стайкова, пък е счетоводител на "Техноимпекс" в Либия. Тя също е упълномощила Нинова да пазарува акции от ней име. Същото е направил и Иван Томов - шеф на бюрота на дружеството в Мароко.
В момента на приватизацията държавата е съакционер, уточни Тодоров, като се върна в годините назад, когато Корнелия Нинова завършва като адвокат. "Лично Александър Тасев я назначава в "Техноимпекс", а пътищата им се пресичат в Общината. Когато идват сините на власт той става зам.-министър и му трябват оправни и удобни женици. Така става всичко и тя е вкарана в схемите", заяви още пред ПИК Антон Тодоров.
Ето как по думите му е станала приватизация. Тя е била не с търг, а чрез преговори с потенциален купувач, така че да е неясно. От сумата от 700 хил. долара трябвало първоначално да бъдат платени 10% - 70 000 долара, които Нинова е внесла неясно с какъв произход. Първоначално сумата е една, после я свалят с 200 хил., като качват инвестициите с толкова и така по договор окончателно трябва да бъдат направени инвестиции за 700 хиляди долара. После обаче с ново споразумение свалят и инвестициите на 300 бона. А пък според друго споразумение, може сумата да се плаща за дружеството с компенсаторки. Така че на практика не е ясно какво се плаща изобщо освен тези 70 хиляди долара, с които е приватизирано дружество с активи за милиони долари.
От документите излиза, че освен 70 хиляди, които е трябвало да плати РМД-то е трябвало да се внесат още над 630 хиляди долара на вноски за 10 години. По онова време сделките се сключват от Валентин Василев, разкри още Тодоров.
Тодоров показа и документ от Министерството на икономиката от 2002 година, с което се издава удостоверение, че "Техноимпекс" е изплатило всичко. Справка за направените плащания обаче показва, че има първоначална вноска от 70 хиляди долара от банкова сметка.
Срещу останалите 630 000 долара, които са платени за една вместо за 10 години, пише "компесаторен бон", което не са реални пари. "10-те процента идват от някакви банкови преводи, а останалото в хартийки - за дружество с милиони долари активи.
Тази жена, която днес от сутрин до вечер залива с помия всички, говори за социална справедливост, е главатарят на РМД-то, което купува едно дружество с хартийки", заяви Тодоров, възмутен от поведението на соцлидерката.
Тодоров показа и документът от главния прокурор Сотир Цацаров, който ясно казва, че от момента на сключване на договора за закупуване на дружеството няма нито една порверка за приватизицоанната сделка. "След такава лъжа в белите държави съответния политик си подава оставката", заяви Тодоров, с което се доказва, че Корнелия Нинова е излъгала.
Тодоров разби още една митология - че сделката е проверена от Агенцията за следприватизационен контрол, които през 2002 година завеждат дело, за това, че не изпълняват поетите ангажименти. Налагат глоба, заведено е дело и Калоян Топалов, който беше шеф на СГС, я оправдава. "Калоян Топалов я оправдава на първа инстанция, на втора и трета инстанция ги осъждат, но през 2007 година тя вече не е там и го отнасят другите", заяви още Тодоров.
Бившият депутат от ГЕРБ запита, дали е морално човек като Корнелия Нинова, след всички тези документи и разкрития да участва в политиката. "Когато Корнелия Нинова отива в БСП, СДС е в тотален разпад. Освен това тя е от кърваво-червено семейство. В едно свое интервю тя признава за заигравката си със СДС, като е важно да кажем, че не е била член. Едно нещо ще кажа по повод делото на Нинова към премиера Борисов, че в случая тя води дело за обида, а няма нищо позорящо", заяви още Антон Тодоров.
Антон Тодоров заяви, че всички документи са на разположение на прокуратурата, но при положение, че е паднала давността, трудно може да се възобнови делото.
"Корнелия Нинова в момента е в особена ситуация, ако каже че е платила тези 210 хиляди за акциите, ще дойде въпроса от къде ги има, ако каже, че не е платила, то пак лошо", заяви още Тодоров.
Малко преди да стане зам.-министър Корнелия Нинова притежава 48 процента от акциите на "Техноимпекс". Няколко години след като ги продава, тя се сдобива с два апартамента и гараж. После купува още един. Това само по себе си също е показателно, убеден е Антон Тодоров.