САМО В ПИК TV! В хотел ли е заловен Митьо Очите или в частен имот и помагал ли е на турските служби в акции у нас - подробности разкрива анализаторът Любомир Желев
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доста се изговори относно ареста на Димитър Желязков, по-известен като Митьо Очите, в Истанбул. Основната информация обаче българските медии черпят от турските си колеги. Според балканския анализатор Любомир Желев почти нищо не е убегнало на средствата за масова информация у нас, но направи едно не маловажно уточнение. Според него Митьо Очите не е бил заловен в хотел, а в частен имот, за който обаче не се посочва чия собственост е. Това пишело в няколко авторитетни турски медии.
-Г-н Желев, българските медии адекватно и коректно ли отразиха акцията по залавянето на Димитър Желязков в Турция?
- Реакцията в турските медии и то нали авторитетни, а не някакви жълти, беше нормална. Трябва да ви кажа, че някакви сензации не бяха публикувани. Общо взето, това което се разпространява и коментира като факти в нашите медии и от нашите правозащитни органи, турските медии отразяват много точно.
Има някои различия, които все пък на мен ми направиха впечатление, като например Митьо Очите е бил задържан при обиски - при операция на службата за борба с тероризма, както пишат те, в частен адрес, а не в хотел.
Аз до колкото знам у нас се разпознава версията, че задържането е станало в някакъв хотел. Турците не пишат хотел, а частел имот, намиращ се в района на летището.
Той в момента се намира в затвора Метрис в Истанбул. Но на видео кадрите се вижда как на българската специализирана прокуратура на Капъколе, край Свиленград са предадени интимната приятелка на Митьо Очите, която на видеото се вижда с една къса пола и с бяла блуза и още 5 човека от неговото обкражение.В коментарите жената е цитирана с имената Илина С. Т.
Припомням, че преди една година седем турски граждани, обвинени че принадлежат към драстичната организация на гюленистите са били заловени на българо-румънската граница и са били задържани, а след няколко дни и предадени на турското правосъдие. Пак по линия на Интерпол.
- На това ли може да дължим бързата реакция на турските власти по залавянето на Митьо Очите ?
- Да. Те искат да покажат лоялност и разбиране за едно желание за поддържащо сътрудничество, защото заинтересованата страна е Турция. Ние не всеки ден издирваме ръководители на престъпни групи или терористи, докато Турция ежедневно по всички Балкански страни, та чак до Южна Африка, Азербайджан и в Украйна, непрекъснато прави усилия да бъдат екстрадирани лица, които Турция счита за терористи и хора, които са били част от опита за преврат преди две години.
В средата на месец януари 2016 година бе разпространена в Народното събрание информация, която предизвика огромен интерес. А именно, че е бил откраднат джип с турска регистрация натъпкана с подслушвателна и радиоелектронна разузнавателна техника. Колата била паркирана в закрит гараж в двора на един хотел в Дървеница, който пък е собственост на брата на Орхан Исмаилов, който тогава беше зам министър на отбраната. Представятели си?
При брата на зам. министъра има турски джип, изпратен от МИТ, натъпкан с подслушвателна техника, който е изпратен да извършва определени операции на територията на София. При изчезването на техниката се надига страхотен скандал и тогава компетентните български органи като не могат да намерят джипа, защото явно има и голям натиск от турска страна, за да се приключи със скандала помолват кого - Митьо Очите за съдействие да намери джипа.
- Димитър Желязков в ролята си на какъв?
- Ако аз на вас ви поръчам да намерите откраднат джип на Турското разузнаване, вие как ще се справите? Но Митьо Очите има връзки, има контингент престъпен, пари. И той открива джипа и се обажда на съответните хора в МВР и им казва отидете да си вземете джипа.
Даже го бяха намерили някъде тук - около Кремиковци, доколкото помня. Това беше доста показателно тогава. Ето това е другата турска следа, която води Митьо Очите към Турция.
- Тогава може ли да предполагаме, че Димитър Желязков е очаквал да получи подкрепа по някакъв начин от турското правителство?
- Възможно е, да. Оказа се по-късно, че джипът е бил осигурен от български изселник, който живее в Бурса. Той прави услуга на турската държава и дава личната си кола.
- Какво е положението в момента в Турция след изборите? Нормализира ли се вече обстановката, беше отменено извънредното положение, но по-спокойно ли е?
- Нищо не се е променило след изборите. На 18 юли беше премахнато извънредното положение, бяха приети нови поправки в Закона за борба с тероризма и неговото приложение, които са още по-жестоки и антидемократични отколкото в условията на извънредно положение. В какво се състои промяната?
В това, че нещата не вървят към по-добро от гледна точка на демократизацията, спазването на човешките права, правото на събирания, на митинги, протести и така нататък. Дават се извънредни пълномощия на областните управители - валиите и на командващите местните военни поделения, по тяхна преценка ако те смятат за необходимо, че са заплашени обществения ред, териториалната цялост или националната сигурност, или се подготвят драстични действия, да въвеждат на своята територия военно положение. Това се провежда регулярно всеки ден - затварят се подстъпите към големи или по-малки градове, забранява се излизането.
Вижте какво още каза балканския анализатор Любомир Желев във видеото само по ПИК TV!