САМО В ПИК TV! Енергиен експерт бие аларма за поредната хрумка на сглобката - ще имаме сериозни проблеми, ако се случи това (ВИДЕО)

Час Пик ГЛАВНА

САМО В ПИК TV! Енергиен експерт бие аларма за поредната хрумка на сглобката - ще имаме сериозни проблеми, ако се случи това (ВИДЕО)

157283
на 01.02.2024
САМО В ПИК TV! Енергиен експерт бие аларма за поредната хрумка на сглобката - ще имаме сериозни проблеми, ако се случи това (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Поставянето на перки в Черно море е малко като джендър идеологията, като възприемането на "Me too" движението и прочее. Това е мода, която тръгна преди години от Западна Европа и ние няма къде да ходим и трябва да се подчиним и да сложим вятърни перки в морето. Това е в рамките на шегата. Сериозното обаче е, че производството на електроенергия от вятърни централи носи със себе си проблеми. Да. има и предимства, но и много сериозни проблеми. Така коментира енергийният експерт Явор Куюмджиев идеята за поставяне на вятърни електроцентрали в акваторията на Черно море в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

"Германия инсталира около 100 хиляди мегавата вятърни централи в Северно море и това предизвика няколко големи проблема. Първият беше, че когато задуха и тези централи почнат да произвеждат електричество преди години в Европа се появиха за първи път отрицателни цени на електроенергията. Обяснявам защо: електроенергията не може да бъде складирана като домати в хладилник и в момента, в който някой произвежда, някой някъде трябва да потребява. Ако няма потребление в този момент, тази електроенергия просто трябва да се изхвърли или да се даде на някой, на който му се плаща, за да я вземе", уточни Куюмджиев. 

По думите му след тази история най-големи потребители на произведената от Германия електрическа енергия са се оказали съседните на нея държави. Другият проблем, който той описа, е, че в Германия най-голямото индустриално потребление на електричество е в Южна Германия, а вятърните централи са в северната част на страната.

"В Германия се заговори през последните 10 години за построяване на гигантски електропроводи, които да докарат тази енергия от север на юг. Това са повече от 1200 километра, което е колосална инвестиция от милиарди евро, която не е направена и до ден днешен. Обърнато към ситуацията в България и до ден днешен има тежки проблеми с вятърните централи, построени в Североизточна България. Проблемите са за електроенергийния системен оператор, на който едно от основните му задължения е да балансира системата", допълни енергийния експерт.

Той илюстрира българската енергийна система като маса, която стои на 4 крака. Единият крак е АЕЦ "Козлодуй", другият крак е басейнът "Марица Изток", третият крак е ТЕЦ "Варна", а четвъртият крак е ТЕЦ "Бобов Дол".

"Те са географски разположени в четирите краища на България и поддържаха, гарантираха и балансираха стабилността на системата. ТЕЦ "Варна" отдавна не работи, тоест системата в момента се държи на 3 крака. Тези хора сега постепенно ще затворят и "Бобов Дол" и "Марица Изток". Системата ще се разпадне. Разходите на системния енергиен оператор да поддържа и балансира системата ще са колосални. Какво означава да се балансира системата? В Североизточния край на България няма голямо потребление. Голямото потребление е в Южна България, София, Пловдив, Стара Загора. А на изток се произвежда голямо количество електрическа енергия, която няма къде да отиде. За да се предвижи тя от там до регионите, където има потребление, трябва да се инвестират десетки милиарди в нашия случай за нови далекопроводи, нови подстанции, за да може да се балансира системата. 

По думите му това са колосални проблеми, за които никой не се замисля как ще се решат. Според него няма как да се поставят на 50 км в Черно море тези перки.

"Това е малоумно, защото Черно море на 50 км от брега е вече няколко километра дълбоко. Няма кой да постави стълб на няколко километра дълбочина. В Балтийско и Северно море това може да стане, защото Балтийско море в най-дълбоката си част е около 100 метра дълбоко. В Черно море с 3-4 километра дълбоки дупки няма как да стане, но няма да се поставят и на плажа, нека така да кажем, за да успокоим хората", заключи Явор Куюмджиев. 

Целия разговор гледайте във видеото: 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 19
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК