САМО В ПИК TV! Цветанка Андреева: Желязков се показа като добър балансьор. ППДБ са радикален експеримент за нашата политическа система (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политологът Цветанка Андреева коментира връчения мандат и съставянето на правителство от ГЕРБ и партньори.
В началото на разговора водещата Соня Колтуклиева направи кратко резюме на връчения преди броени минути мандат на кабинета "Желязков" и открои първите любопитни моменти.
Цветанка Андреева отбеляза на свой ред: "Този кабинет се надявам да бъде добър за политическата демокрация. Кабинет, който решава естеството на политическата криза. Кризата с нейните условия налага единствено възможно тази коалиция".
Политологът подчерта, че в кабинетът е създаден в трудни условия и ще трябва да институционализира управлението - да бъде по-ясно, с по-голяма обществена отговорност.
"Много е трудно да дадем прогноза за дългосрочен живот на този кабинет. Мисля, че рисковете са много", отбеляза тя.
Колтуклиева отбеляза, че в хода на преговорите за кабинет е имало доста компромиси, както и че в него попадат абсолютно непознати имена - като това на Петър Дилов, който ще поеме министерството на икономиката и индустрията. Странното е, че на въпросния Дилов няма качествена снимка дори във вездесъщия Гугъл.
"Очевидно е, че за първи път президентът не се държи лошо с тези, които отиват да връчат мандата. Днес дори подчерта собствените си заслуги като каза - дадох достатъчно време на политическите сили, за да се разберат", допълни тя.
"Та не мога да кажа за никого - уау, колко е неподходящ. Със сигурност ще се ровим в биографията на всеки от тях, за да знаем са какъв "багаж" влиза във властта", заяви още Колтуклиева.
Цветанка Андреева коментира, че е добре, че от "скамейката на ГЕРБ" идват и млади хора: "Прави впечатление, че ГЕРБ се съобрази с общественото очакване. Вижте през последните три години на колко нови лица се даде път. Да, вярно е, че има само една жена в правителството, но това го казвам по-скоро не като критика, а като бележка към кабинета. Хубавото е, че в знаковите ведомства са хора разпознаваеми, с много ясна позиция".
"Единствената най-голяма публична заявка, че България ще запази своя проевропейски курс, е Росен Желязков. Неговата фигура носи отговорността за този кабинет. Той още от самото начало се показа като един добър балансьор", отбеляза още тя.
Соня Колтуклиева вметна, че има такъв симптом - "триъгълникът на властта" е доказал, че променя хората. "Но важното е - професионалното ръководство от кого ще се представлява. Кой ще бъде главен секретар, началник на ГДНП, от ГДБОП... Но какво се получава - ППДБ можеха да се разберат и да участват в правителството. Можеха някак си да си подсигурят по-добра защита в пленарна зала, защото тепърва ще имат проблеми. Защо не го направиха?".
Андреева изтъкна, че ППДБ са "радикален политически експеримент за нашата политическа система". "Много пъти сме ги чували - ние ще бъдем опозиция, без да има власт в държавата. Но не могат да не си дават сметка, че бидейки опозиция, те ще бъдат много слаби, защото не могат да изградят алтернатива на текущото управление".
"Те пак ще продължат да правят на инат, така изглежда", отбеляза Колтуклиева, а Цветанка Андреева заяви, че общественото очакване е за редовна власт, която да успокои процесите в държавата.
"Няколко са причините президентът да даде този дълъг срок. От една страна - искаше да се покаже като смислен президент, от друга - той чакаше решението на КС служебната власт да се върне под пряк негов контрол. Очевидно Радев осъзнава, че ще му е по-комфортно да си седи в президентските кулоари, отколкото да тръгне да прави политическа партия сега. Този кабинет може да има живот. Тази една година ни е необходима - като стабилност, като предсказуемост, като управление".
"Нека да кажем, че Радев през последните четири години е управлявал няколко пъти и че със сигурност е оставил свои хора в администрацията на държавата. Той държеше цялата власт и то при липса на парламент, така че няма как негови кадри да не се почти навсякъде във ведомствата", допълни тя.
Според Андреева в момента, в който започнат ясни проевропейски казуси - с Украйна, Еврозоната, Радев ще бъде критик на правителството. "И то защото неговият политически път оттук насетне е вляво. Той отдавна между другото е конкурент с Костадинов за един и същи вот, но Радев може да "разшири ветрилото" - да обере гласа на по-модерните леви. Но ще даде толеранс на правителството. Защото със сигурност има интерес още година да бъде президент и да използва ресурсите на президентската институция и на президентския образ".
Политологът коментира и световния резонанс от новия мандат на президента Тръмп: "Много хора не могат да си представят, че Тръмп не е путинист. Да, Тръмп ще влезе в диалог с Путин, но не с цел да се покаже слаб и да го анонсира като световен лидер, а единствено с цел да умиротвори Украйна. Трябва да знаят нашите тръмписти, че Тръмп не е левичар, не е комунист. Неслучайно той получи в Америка вота дори на кубинските мигранти, защото те се плашат от връщането на комунизма".
Цветанка Андреева допълни, че в Европа радикалните настроения в обществата трябва да бъдат каналазирани през институциите. "Затова е много важно как ще реагира европейската десница. Ще ми се Мелони да я представлява. Тя печели симпатиите си с добрия баланс - не позволява крайната десница с този пропутински профил да се реализира. Има място и за лявото, и за дясното. Важното е техните изродени крайности да не се радикализират".
Политологът изтъкна, че "вдигнатият юмрук на президента е довел до завихряща се, спираловидна политическа криза". "Докато Борисов уважава институциите. И ако някой може да успокои обстановката, това може да е Борисов. В този кабинет той ще бъде опора, той ще бъде глас. Възможно е да го търсят като медиатор за решаване на политически конфликти. Той ще бъде балансьор от една страна, но има и достатъчната политическа легитимност да спре този кабинет", отбеляза Андреева.
Скандала със "сенсея" на Петков, тя коментира, че "навсякъде изскача връзката с олигархията". "Никой не е застрахован, политиците от всички формации имат своите обвързаности", заяви тя. А Колтуклиева предложи да се създаде парламентарна комисия "Сенсей". "Да, това са лобисти. В качеството си на гражданин искам правосъдието в България да бъде и бързо, и справедливо. Всеки, който интервенира по този начин, да морализаторства и да провежда съдебна реформа, се получава не двоен стандарт, а тотално разминаване", заяви на свой ред Цветанка Андреева.