САМО В ПИК TV! Проф. Киров към ГЕРБ и ПП-ДБ: Да си трупат папки със закони, но парламентът не може да тръгне без редовно избран председател. Процедурата може да се проточи и месец (ВИДЕО)

Час Пик ГЛАВНА

САМО В ПИК TV! Проф. Киров към ГЕРБ и ПП-ДБ: Да си трупат папки със закони, но парламентът не може да тръгне без редовно избран председател. Процедурата може да се проточи и месец (ВИДЕО)

78266
на 12.04.2023
САМО В ПИК TV! Проф. Киров към ГЕРБ и ПП-ДБ: Да си трупат папки със закони, но парламентът не може да тръгне без редовно избран председател. Процедурата може да се проточи и месец (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Парламентът започна с едно добро настроение и приповдигната обстановка, което предполагаше, че ще се стигне до фалстарт. Оказа се, че парламентарните традиции у нас никога не се зачитат, никога не се спазват. Ако се изхождаше от парламентарната традиция, установена в рамките на около 30 години, винаги се излъчва председател по предложение на от най-голямата по численост парламентарна група. Така коментира преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК ТV неуспешният избор на председател на старта на 49-ото Народно събрание.

препоръчано

По думите му председателя е пръв между равни, и е длъжен да бъде безпристрастен и да се извиси над политическите страсти в пленарната зала и да се опита да забрави, че е предложен от партия да се ръководи единствено от правилника на НС. 

Проф. Киров коментира и последната идея на ГЕРБ и ПП-ДБ - първо да се разберат за законодателните инициативи, а едва след това да изберат председател на Народното събрание.

"Могат да си трупат папки със законодателни инициативи в деловодството, колкото си искат, но тези закони няма как да бъдат внесени и гледани в пленарната зала. Правомощията на най-възрастния депутат като председател започват с откриване на първото заседание, клетвата и се простират до избор на председател. Той няма как да председателства редовни заседания. Изборът на председател може да се проточи и месец. Този избор спира часовника на първото заседание и на следващия ден продължава отново, но няма как да се премине по същинската дейност в пленарна зала без редовно избран председател", отсече експертът по конституционно право

"В нашата парламентарна история имаме случай и те не са един и два, когато председателите на Народното събрание са били снемани от този пост и техният мандат е бил прекратяван, когато те са нарушавали това правило, че трябва да бъдат безпристрастни, и когато са се опитвали да бонифицират парламентарната група, от която произлизат", допълни проф. Киров. 

Той не скри, че е очаквал депутатите да са си научили урока от предходния парламент и да се стигне до избор на председател на парламента, предложен от най-голямата парламентарна група. Професорът припомни също, че в миналия парламент се е стигнало до компромисно решение най-възрастният народен представител Вежди Рашидов да бъде избран за председател като изход от безпътицата. По думите му практическата работа по организиране и провеждане на заседания се е провеждала от неговия заместник Росен Желязков. Според него екзотичната идея за председател на ротационен принцип, предложена от Асен Василев, не е възможна. 

"Не е възможно по Конституция, макар че кое е възможно и кое е невъзможно по Конституция, казва Конституционният съд. Моето мнение е, че не е възможно и такова предложение е противоконституционно. Те не ме изненадват с противоконституционните си предложения, защото нали си спомняте, че покрай декларацията за двойното гражданство на Кирил Петков той тотално прегази Конституцията и това се превърна в една трайна практика на политическото поведение на "Продължаваме промяната", припомни Пламен Киров. 

По думите на професора по конституционно право той има "тъжни предчувствия" за възможността за съставяне на редовен кабинет. Според него ни предстоят нови предсрочни избори. 

"Хоризонтът, към който се ориентират двете най-големи парламентарни групи, е хоризонтът на предстоящите през есента местни избори. Оказа се в България, че местната власт е много по-стабилна, отколкото законодателната и изпълнителната власт. Както се очерта, избори за парламент можем да правим два пъти в годината, а както е тръгнало, може и три пъти. Докато когато изберем общински съветници и кметове, мандатът се стабилизира в рамките на 4 години. Там могат да се правят само частични избори, когато се прекрати предсрочно мандатът на някой кмет", заключи проф. Киров. 

Целия разговор вижте във видеото.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 37
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК