САМО В ПИК TV: Социологът Александър Владимиров с горещ анализ в студиото ни за изборния крах на БСП: Разликата ще става още по-голяма (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът Александър Владимиров коментира ексклузивно в студиото на ПИК TV голямата преднина, която ГЕРБ има пред БСП на европейските избори.
"Ако сравним данните с реалните резултати от 2018 година, тогава хората имаха същата генерална представа какво имат желание да се случва в полето на политиката", заяви той.
"Управляващото мнозинство в парламента има категорично повече гласове, отколкото има опозицията в лицето на БСП. Първият и четвъртият до този момент имат повече, отколкото вторият и третият. Ако така го смятаме, управляващото мнозинство има повече от опозицията", обясни социологът.
"Като мине 17.00 часа, общо взето резултатите се стабилизират. Силно се надявам хората да се връщат. Гласуването е най-явната форма на демократичните процеси. Колкото по-малко хора гласуват, толкова по-нелегитимно е подреждането на партията. Важно е да се гласува, защото развитите демократични общества се възползват от това право", добави гостът в студиото на ПИК TV.
"Организираният вот ходи рано сутрин или късно вечер. В секцията, в която аз гласувах, нямаше машини. Отидох в съседната секция, председателят на комисията излезе и каза, че има голям страх с тази машина, не знаят как се работи с нея, какво ще се случи", разкри Владимиров. По думите му сме похарчили милиони за тези машини.
"Машинното гласуване не решава нито един проблем", увери той.
"Всички социолози ходят и се правят независими. Каква част от публиката възприема всеки, който се показва по телевизията, за независим. Например Андрей Райчев, Кольо Колев, на когото му викат Червен Кольо.Защо трябва да се лицемерничи", недоумява социологът.
"Това че някой е забранил в сайтовете да пише нещо, означава ли, че не може да се пише във Фейсбук. Много важно е да се тръгне дебатът публично и да се изговори, след което политиците да вземат решение", обясни Владимиров на въпрос защо глобяват медиите и социологическите агенции, които изкарват резултати от екзит полове по време на изборния ден.
"До довечера разликата между ГЕРБ и БСП ще стане още по-голяма. Две решаващи неща се случиха по време на кампанията. Едното е визитата на папата. Цялостната политика на БСП е да всява чувство на разпад. Насаждането на това усещане им помогна с темата за апартаментите. Наслагваше се напрежение, но в един момент дойде папата и медиите нямаше как да не го отрази това. В момента, в който гражданите се отърсиха от този скандал с апартаментите, хората се опомниха, казаха си, че има проблем с апартаментите, но има и друг живот извън тази тема", уточни гостът в студиото на ПИК TV.
"Другият ключов момент в тази кампания е поведението на премиера Борисов. За 14 години този човек успя да съсипе политическата кариера на много лидери вляво. Всеки, който иска да се занимава с политика, започва с критика към Борисов. Този човек понася шамар след шамар. Много хора, близки до властта, създадоха проблеми на ГЕРБ. Премиерът в един момент реши да привлече фокуса върху него и започна да бъде активен. Той даде светлина върху това, което работи. Той не прави предизборна кампания, а показа какво е направил и свършил. Очевидно това се хареса на хората. И премиерът сам успя да доведе до поредния крах на лидер на БСП", отсече Александър Владимиров.
Социологът коментира и новината, че ЦИК налага цензура на агенция ПИК и забранява изнасянето на данни от изборите. Естествено, агенция ПИК ще остане вярна на своите читатели и ще продължи да ги информира за случващото се в изборния ден. "Правенето на компромиси води до липсата на реформи. Всички знаем, че тази забрана е глупост, но не може да бъде променена, защото в малката коалиция едни са "за", други "против"", каза гостът в студиото на ПИК TV.
"Един месец преди вота започнаха данните. Агенциите казваха, че двете партии се изравняват, дори и БСП водеше малко. През цялото време динамиката беше в ГЕРБ. В БСП не се промени резултатът им дори с 0,1%". БСП не може да мръдне и на милиметър. Интересно е само дали ГЕРБ ще си държи високите позиции или ще намали своя резултат", уточни той.
"При натрупаните вече гласове като реална бройка, за да промените 1%, сега ще трябват много повече гласове. Много по-трудно в края на деня става промяна в резултата. Чувал съм и съм виждал, че има някакви резерви. Ако се наложи се вади торбата, за да се гласува. Но е много трудно, защото вече гласовете са много", разкри социологът.
"При 4% разлика може заради статистическата грешка да се стигне до равенство. При 5% обаче вече няма шанс резултатът да се обърне", сподели Владимиров.
Вижте цялото изборно студио на ПИК TV във видеата на живо от 10-часовата програма:
Откриване и горещ коментар на Харалан Александров, проф. Антоанета Христова и Георги Харизанов:
Брифингът на ЦИК с актуални данни за активността и нарушенията:
Ексклузивен коментар на Румяна Коларова, както и репортаж от гласуването на премиера Борисов:
Гореща дискусия с Антон Тодоров и Борислав Цеков:
Анализ на социолога Александър Владимиров:
Горещи коментари от проф. Стоян Денчев, доц. Татяна Буруджиева, дискусия между Недялко Недялков и Нидал Алгафари:
Анализ в студиото на социолога Юлий Павлов:
Първи коментари след края на изборния ден от Недялко Недялков, Илия Лазаров, Васил Тончев и горещи репортажи от централата на ГЕРБ и на БСП:
Политически анализ за загубата на БСП от Георги Анастасов:
Горещи мнения за изборния резултат от Атанас Мерджанов, Антоний Гълъбов, както и брифинги на ГЕРБ и ВМРО:
Финални анализи в изборното студио от Георги Марков и Васил Тончев: