САМО В ПИК TV: Социологът Кънчо Стойчев с експертен коментар - ще има ли предсрочни избори, иска ли Радев изпълнителната власт и задава ли се война Украйна-Русия (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът Кънчо Стойчев прави дисекция на конфликта Украйна - Русия, позицията и страховете на България в сблъсъка между Изтока и Запада и нажежените политически страсти в края на 2018-а след интервюто и изявлението пред студенти на президента Румен Радев и бойкота на лидерката на БСП Корнелия Нинова на избора на Сергей Станишев за президент на ПЕС.
Светът изпраща годината много объркано. Ние като че ли пропускаме в последните десетилетия да разберем, че светът е друг и центърът на света не е Европа, евроатлантическа Европа. Ние сме една много малка част от този свят. Съвсем друго е разположението на силите вече, коментира Стойчев. Катаклизмите са навсякъде, последният е във Франция. Германия също е сериозно разстроена, знаем какво става в Италия, знаем за проблемите в Испания. Имаме проблеми с Швеция. Въпросът е къде сбъркахме, а това е, че либерализмът победи демокрацията. Парадоксално е, но това е, заяви социологът.
Демокрацията е система за насилие. Всяко едно обществено устройство, всяка една власт е насилствена власт. Чърчил казва, че демократичното насилие е най-добър тип насилие. Либерализмът създаде илюзията за отсъствие на насилие. По принцип мнозинствата диктуват на малцинствата. Ние отидохме в обратната крайност, когато малцинствата диктуват на мнозинствата. Когато Меркел каза "Елате" на мигрантите, това съвършено не беше съобразено с мнението на хората и с мнозинството в Европа, коментира Кънчо Стойчев.
Очакват ни евроизбори, на които ще имаме ясен факт, тези сили ще станат на второ място, както се очаква. И заклеймяване и говорене с размахан пръст, че това са лошите - трябва много сериозно да е замислим, когато даваме квалификации кое е национализъм, патриотизъм, консерватизъм и рязко да го разграничаваме от фашизъм. Европа отива към засилен консерватизъм, който е реакция на провала на либерализма, отсече още той.
Чест прави на Меркел, че става от масата. Тя го прави разумно, не е превърната в карикатура и плашилище, тя си има своята база и своето уважение. Прави го навреме и дори мъничко закъсня, смята Стойчев.
Конфликтът Русия-Украйна не е конфликт Русия-Украйна, а Русия със Запада. Става дума за голямата шахматна дъска. Конфликтът пряко ни касае и е много неприятно за нас. Българската история е свързана с Русия, да не говорим за Византия, та чак можем да стигнем и до траките, пряко ни касае. Трябва по този повод да сме максимално балансирани. Не става дума да бъдат загърбени партньорствата, но не трябва да се коленичи или лиже, което е най-честаа практика на българските политици, заяви социологът.
Премиерът постъпва правилно в случая. И двамата с президента са на близки и сходни позиции и сблъсък няма по външни теми, а по-скоро по вътрешни проблеми, смята той.
Запитан за бизнеса и икономиката в страната той посочи, че бизнесът се влошава и слиза надолу. Икономиката се развива въпреки управляващите. Какъв бизнес може да стане, ако, за да си вкараш ток, трябва да чакаш една година. Тук не става дума да пресечем Хималаите. Какъв бизнес, като на всяко гише има проблеми. Какво електронно правителство е това? Какво е това да няма връзка НАП$митници. Нали се сещаме защо няма. Ако трябва, дайте, аз на ръка ще ви прокарам връзка, възмути се социологът.
Той смята, че в последните месеци отново има условия за замъгляване, безобразно е отношението към българското производство. Няма да намерите нито един български производител, който да ви каже друго, защото средата, в която работим, е тотално монополизирана по линия на електроенергията, примерно. Токът ти скача три пъти от днеска за утре. От 80 токът скочи на 240-280 лева, възмути се Кънчо Стойчев.
Някой да ми каже, че няма картелизиране и монополизиране в интернет комуникациите, в областта на горивата, в областта на комуналните услуги. Картелизацията в областта на търговията на дребно също, вижте международните вериги, които са картелна организация. Те са безконтролни, смята той.
Ще ви съобщя една съвсем прясна цифра - в България акционната търговия достига 50%. В Германия е 10%. У нас се продават чисти боклуци. Няма как да е така иначе. Ние дали искаме да купуваме до безкрайност най-евтиното, но не българското, ние си убиваме държавата. Това е въпрос на граждански избор. Във Финландия има кампания Купувайте финландското, във Франция също така, посочи Стойчев. В Полша не можеш да намериш дискаунтъри в центъра на градовете, а ние горе-долу сме го докарали Софийският университет да е някакъв дискаунтър, коментира експертът.
Запитан за баланса на политическите сили, Стойчев заяви, че са две мантрите в България - едната е за стабилността. По-стабилно състояние на света е смъртта. Пропагандирайки тази стабилност, това значи, че ни се ппредлага още и още от същото. Но 10 години това същото не ни вади нагоре, а ние заседнахме на дъното на Европа. Значи, говоря и за благосъстояние и за всичко, ние сме на дъното по всички ключови показатели. Как да мотивираш тогава пред хората стабилност. В последните години виждаме и допълнително изоставане. Страната има нужда от силно, рязко ускоряване. Другата мантра е, че няма алтернатива. Нормално ли е това, попита реторично гостът на ПИК TV. По думите му управляващите трябва да направи много радикални промени. Ако Борисов иска да слезе с чест, трябва да направи радикални реформи, да смени голяма част от управляващия апарат, а не просто да отбележи рекорд по властване. Това няма смисъл. Има смисъл само ако си придвижил страната напред, отсече той.
По въпроса с Македония и последните спорове и напрежение Стойчев обясни, че е необходима ясна и твърда позиция и че Гърция не би си предала никакъв интерес.
Социологът коментира и личността на Валери Симеонов, като посочи, че не може да си изкриви душата и че той е бил полезен.
По отношение на президента социологът смята, че в политиката има и моменти на строгост и на упражняване на вето и на отказ от диалог, като част от политическия инструментаруим. Ако са моменти, да, но, ако станат хронични не е добре. Не може диалогът в държавата да е тотално нарушен. Дълбоко убеден съм, че българският народ рано или късно ще намери сили и ще извоюва това, което заслужава. И ще си плати за свободата, ще минем през сътресения, но няма нужда да се плашим, смята той.
По думите му българинът се е променил, дошли са нови поколения и това, което е търпяно преди време, младите хора не го търпят.
Загърбването на избора на Станишев от страна на Корнелия Нинова социологът посочи, че не чете по този начин нещата. Това, което ПЕС иска от България няма да стане, докато има български народ, няма да се случи, отсече той. А това, че е изпратила Деница Златева, означава, че Нинова не къса с ПЕС. Тя казва така, че те не ни чуват и искат да й дърпат ушите. И Жоро Марков каза това: Шапка й свалям на Корнелия Нинова. Така се прави, заяви още гостът на ПИК TV.
За изборите хипотеза № 1 е, че Борисов ще спечели. Ако ГЕРб изгуби тези избори, премиерът ще отиде на оставка. Не съм сигурен, но има голям шанс да имаме три пъти избори. Което не значи, че не може да има и обединяване на избори, да се съчетаят парламентарни с месни избори, отсече той. И допълни, че всичко ще се реши от настроенията на хората. Все пак идва една проверка на народните настроения през май месец и е по-добре да се изчака тя, независимо, че става дума за европейски избори, отсече той. Според него има отчетлива консервативна вълна, която тръгва от Европа и е достигнала България, и ще се търсят изразителите й у нас.
На въпрос ще има ли изненада за социолозите той смята, че те не се явяват извънземна станция и всички изненади от жизнения ни път, касаят и тях. Социолозите улавят тенденциите, а те са нещо много важно. Моментните изблици на народната воля никой не може да ги предопредели, но тенденциите се улавят правилно. Имаме отчетливо нарастване на общественото недоволство, ерозия и умора в ГЕРБ и умора на хората от ГЕРБ. Не давам оценка, но това са естествени и обективни процеси. Обратното би било ненормално, ако 100 години управлява ГЕРБ и това не ни е омръзнало. Способността за знаеш кога да станеш от политическата маса показва какъв политик си. Илюзията, че си най-добрият пречи във всяка една професия, заключи социологът.
Оценката му за отстояването ни в международен план е продиктувана от Истанбулската конвенция, пактът на ООН за миграцията и позицията на Красимир Каракачанов по македонското шикалкавене.