САМО В ПИК TV: Социологът Татяна Буруджиева разкрива замислите на Румен Радев, Корнелия Нинова и ДПС за щурма им към властта (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът Татяна Буруджиева разкрива как лидерката на БСП Корнелия Нинова, президентът Румен Радев и ДПС се канят да щурмуват властовите позиции и кой подкрепя амбициите им.
С какво си тръгват политиците от 2018-а, какво ще ги преследва през 2019-а, как ще продължат сблъсъците в БСП, какво ще определя поведението на Румен Радев, каква позиция ще заеме ДПС, ще удържи ли мандата си ГЕРБ и на каква цена, коя от днешните парламентарни политически сили ще оцелее до и след следващите избори за Народно събрание.
Буруджиева коментира скандала след преизбирането на Сергей Станишев за лидер на ПЕС. Тогава лидерката на БСП Корнелия Нинова не отиде на избора и не поздрави новия-стар лидер на европейските социалисти. "В политиката има и протокол, но и човешка гледа точка, че българин е заел определена позиция. И аз си зададох въпроса в Лисабон - поздравяваме ли тези българи, независимо от коя политическа сила. Дали всички български политически партии - лидерите им, поздравяват новия премиер, новия президент, новия лидер на ПЕС или ЮНЕСКО. Това някаква странна българска традиция ли е да се поздравяват само тези, които са ти "нещо по-близки". Смятам, че след като една партия е взела решението да издигне свой член за лидер на ПЕС, няма какво да чакаш решението на Изпълнителното бюро. Защото БСП не е лидерска партия. И не можеш да демонстрираш, че чакаш бюрото да "ти" разреши, да "ти" даде насоки", заяви Буруджиева.
Според нея с политиката на ПЕС е свързана и бъдещата политика на БСП. "Нинова отсъства от този дебат. И не каза - подкрепя ли лично избора, застава ли зад програмата. Така направи словашкия соцлидер, който изрази мнението и позицията на партията си чрез видеообръщение... БСП основно се притеснява за "изконните леви ценности". Но когато не споделяш едни ценности, ти просто не си част от това. И е време да стане ясно кои ценности на социализма настоящото ръководство на БСП споделя. Защото аз чувам, че образците на поведение, които следва госпожа Нинова са Орбан и Тереза Мей. А това са едни десни политици. В политиката е така - твоето поведение трябва да отговаря на ценностите на политическата ти партия, за да може обществото да ти има доверие".
Буруджиева коментира и ситуацията в Европа и крайните десни позиции за "чисти нации": "Този радикализъм, това крайно патриотарство - извинете, на база на какво? Каква е тази чистота на нацията, след като ние сме на кръстопът? И когато всички се кълнат и изваждат на показ образа на Апостола, не се ли закичват по-скоро с него като с брошка?!".
"Най-голямото нещо, което пропусна БСП, освен да се зарадват като българи, че един българин е лидер на ПЕС и е на такъв престижен европейски пост, е, че пропуснаха да стартират адекватно предизборната си кампания... Социалистите от Еврпа не познават БСП. Госпожа Нинова няма навика, ако сте забелязали, ако има някакви проблеми, тя да ходи да ги решава. И за Истанбулската конвенция, и за други проблемни въпроси госпожа Деница Златева бе изпратена да отговаря", коментира Татяна Буруджиева.
Относно "искрите" между президента и премиера, тя заяви: "Президентът има една специфична власт, дадена му от мажоритарните избори. И тази власт му е дадена априори. Въпросът според мен е, че българската конституция не случайно е предвидила разделение на властите с идеята да контролират изпълнението на преките си задачи... Освен това въпросът е и как работят институциите. Аз смятам, че много по-чиста би била критичната позиция на президента, ако тя следва консултативни съвети или срещи".
"Аз смятам, че ще продължи тази критичност и не особен синхрон, но силно се надявам (обстановката преди избори се изнервя винаги), да се намерят работещите механизми. Защото заедно двете институции могат да постигнат много повече. Разбирам и двете страни, но призовавам за повече диалог. Само диалогът може да извади институциите от този конфликт", заяви Буруджиева.
Социологът заяви, че препоръчва на българите да се доверят на конституционния съд на Германия, който е забранил машинното гласуване. "Човек трябва самостоятелно да вземе решение... Аз съм много за европейската система на гласуване. Във Франция хората много съвестно и активно плащат данъци. Според тяхното изборно законодателство списъците за изборите се формират от изрядни данъкоплатци. Имаш платени данъци - регистрират те в избирателния списък. А ние сме някаква абсолютна екзотика".
Ситуацията в "малката коалиция" Буруджиева коментира така: "Патриотите се спасиха от народното разочарование, но затънаха в друго. Още лятото говорихме, че там напрежението е заради една листа. Защото социолозите им предричат, че много трудно ще прескочат бариерата на евроизборите. Ясно е, че ще влезе само водачът. И битката за това водаческо място на практика ги скара. Вероятно има и някакви други фактори, личностни. Не знам защо в България гражданите възприемат политиката като сватба. Те не се взимат, за да се обичат, а за да работят. Те са обединени от една обща цел. Личностните драми доминират, но не би трябвало да е така. Това разочарова хората. Колкото и БСП да прави завой към патриотичния национализъм, тя спомага за стабилността при Патриотите... Скандалите при Патриотите по един парадоксален начин водят до това да няма предсрочни избори... Патриотите всъщност постигат най-важната си цел - оставане във властта. Губещият от цялата тази история е донякъде ГЕРБ. И затова позициите на ГЕРБ и БСП са сближени на националните избори... Патриотите, извинявам се за сравнението, можеш да паднеш и да се пребиеш, когато не си употребил алкохол. Но пияният и Господ го пази. Та и Патриотите и Господ ги пази".
Според Буруджиева президентът прави опити "да еманципира институцията", но по-скоро той е започнал един много интензивен диалог с нацията. "Тепърва ще видим реакцията на хората и ще видим кой е бил по-прав в своите стратегии".
Помолена да коментира ситуацията в прокуратурата, Буруджиева заяви, че "преходът още не е свършил". "На мен ми се ще да видя финала на тези действия. Искам да бъда убедена, че доказателствата са годни за съдебен процес и че нещата, презумпцията за невиновност са изчистени. Искам да видя ясна връзка между политика и икономика и ясна гаранция за чистия бизнес", заяви тя.
Социологът заяви още, че предсрочни избори догодина може да има, "ако решат управляващите да си ги поискат, защото са решиил да правят дълбоки реформи, свързани с радикални действия". И вторият вариант е да не може да бъде овладян протестния потенциал на хората".
"Колкото и да нямаме доверие на политиците и политиката - това е професионална дейност, колкото и мръсна да ни изглежда тя. Другото е да вървим към пряка демокрация. Но ние сме толкова далече от швейцарския народ, който е единствен пример за пряка демокрация. Ние обичаме да се сравняваме - кой как изглеждал, кой колко печелел, какво вади, какво събира. Нека се фокусираме върху онези неща, които ще направят живота ни по-добър", коментира Буруджиева.
Тя заяви на финала на разговора, че премиерът Борисов е израснал като политик: "Заради първите шест месеца - европредседателството и заради многото скандали и протести. Бяхме свикнали да го виждаме много рязък и разикален. Сега Борисов не е същият. И следващата година лично се надявам и от Борисов, и от президента да ги видя като два силни стожера за едно бъдещо силно развитие на България. А в лицето на Станишев да се осъществи онзи дебат за Европа, което да ни даде гаранции за нашето развитие... Нека на Коледа да се опитаме да бъдем оптимистични и се надявам политиците да не ни разочароват".