САМО В ПИК TV! Татяна Дончева в най-разтърсващата си изповед за работата в "Мултигруп" и предстоящата й битка с Цецка Цачева
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Татяна Дончева е бивш депутат от БСП и сегашен лидер на партия "Движение 21". Тя беше кандидат за кмет на София на социалистическата партия през 2005 г., а сега е кандидат за президент на коалицията между нейната партия и НДСВ. Дончева се превърна в обект на атаки още преди официалния старт на предизборната кампания, но направи най-откровената си изповед пред ПИК за работата си в "Мултигруп", за поправката "Ванко 1" в Наказателния кодекс, за кампанията за столичен градоначалник, в която стигна до балотаж и причините да не спечели вота, за общото и различното между нея и кандидата на ГЕРБ Цецка Цачева, за скандала "Ирина - Кристалина" и за това дали се страхува от нова компроматна война срещу себе си.
Интервю на Ива Николова
- Г-жо Дончева, през последните дни се превърнахте в мишена номер 1, дори и Цецка Цачева не успя да изземе вниманието към вас. Как отговаряте на обвиненията, че вие сте съветник на покойния Илия Павлов и съответно на „Мултигруп”?
- Аз съм адвокат на свободна практика. При мен, както и при лекарите може да дойде всеки. Моя работа е какво да приема и съответно - кой клиент. Можете ли да си представите, кой през 1992 г. е знаел какво е „Мултигруп”? Това, че някой е написал 20 години по-късно, какво според него е „Мултигруп”, добре. Но през 1992 г. кой знаеше какво точно е това. Там работеше елитът на българската индустрия, там работеше елитът на стопанските ръководители. Там работеха изключително интересни хора, които са имали опит във външната търговия. Какво бих могла да зная аз на 32 години, както и изобщо за онова, което ни очаква. Мисля, че дори и най-прозорливите хора не биха могли да знаят. В ония години „Мултигруп” беше нещо супер силно, мощно, дори бе престижно да работиш там. Разбира се, аз никога не съм искала да бъда неин служител и да бъда в по-подчинена роля.
Аз съм адвокат на свободна практика. Струва ми, че даже няма да намерите дела, по които съм се явявала като защитник на групировката. По определена проблематика съм работила, но тя е рутинна и абсолютно правна по закон. Същевременно във времето, в което Илия Павлов беше жив, от 1990-1992 г., когато изгряваше, до смъртта си, той бе един от влиятелните хора в страната. И мисля, че можете да намерите негови снимки не само с мен, но и с всички президенти, премиери, голямата част от министрите, които са работили по съответнит ресори, с всички важни посланници, включително руския и американския. Според вас какво означава това.
- Не знаехме, че имате интерес към ДАНС обаче. Винаги сте била заинтересована от националната сигурност, докато бяхте в парламента. Наистина ли сте имали интерес към новосъздадената агенция?
- Аз съм компетентна, доколкото през 1998 г. станах член на комисията по национална сигурност и на комисията по борбата с корупцията, след като Николай Добрев се разболя. След това останах в тези комисии до края на парламентарната си дейност. Като, разбира се, съм била и зам.-председател на комисията, но, честна дума, хората, които ме познават, знаят, че аз не мога да бъда не шеф на ДАНС, аз не мога да работя в такава институция. Шпионско-контраразузнавателно и т.н.
- Не ви влече шпиономанията?
- Отнасям се с много уважение към хората, които работят в тези институции, но смятам, че само да си умен, надохчив, да имаш усет за разследване не е достатъчно. Тези институции налагат начин на живот, който много ограничава личната свобода, и аз не мога да работя такова нещо и никога не съм искала да работя там. И е много смешно, човек който не ме познава дори, за да ми каже "добър ден", да ми припише как аз непременно искам да правя това. Разбрах, че Антон Тодоров е кандидатствал някога за разузнаването и не е бил утвърден, а също така услужливата ченгесарница веднага ми поднесе информацията, че той иска да стане член на комисията по досиетата и ГЕРБ са му обещали това.
- Спомняте си обаче, че отнесохте обвинения и люти критики и заради поправката, придобила известност като "Ванко 1" в Наказателния кодекс. Вероятно ще ви припомнят и това по време на кампанията. Имате ли отговор на такава атака?
- Ние от няколко месеца сме качили на сайта на партията документи за случката "Ванко 1", за да може всеки журналист и всеки гражданин да има достъп до самите документи. Случката "Ванко 1" от начало до край от парламентарна гледна точка е следната. Има законопроект за изменение на Наказателния кодекс. Той включва стотици текстове, изготвени от работна група с австрийско финансиране. Внесен е от Министерския съвет на Сергей Станишев в Народното събрание.
При гледането в правната комисия ние ударихме на камък още в самото начало с неприемливи текстове, много преди въпросните членове за "Ванко 1" и дадохме препоръка Министерския съвет да си изтегли законопроекта, да го преработи, като остави само безспорни текстове и тези безспорни тестове да бъдет внесени от група депутати, защото трябваше да се оправдае финансирането.
Тези безспорни текстове, техният подбор, е правила комисията в Министерството на правосъдието. Нито сме в течение кои са текстовете, които са искали, нито защо са останали.
- А защо тази поправка се приписва на вас?
- В този вид членовете бяха внесени като законопроект от четирима колеги - Христо Бисеров, Яне Янев, Надка Балева и Мая Манолова. В правната комисия, без абсолютно никакво гледане на текстове, се озовахме в заседание, в което Янаки Стоилов беше пуснал за гласуване 10 текста, предложени от трима души в комисията. И на следващото заседание ние направихме проблем, че не може 3-ма души от комисията да приемат изменение на Наказателния кодекс. Върнахме за прегласуване тези 3 текста. Като това, което гласувахме, беше по предложението на колегите депутати, взети от работната група на Министерството на правосъдието. И така да завърши въпросният път на законопроекта.
Много по-късно, възползвайки се от моето отсъствие в чужбина за 2-3 седмици, Румен Петков направи от това тази сплетня. Чувам онзи ден в "Шоуто на Слави", че Слави Трифонов твърди как аз съм била адвокат на Ванко 1, как съм го измъкнала и как се занимавам със сутеньори. Поисках право на отговор. Смятам, че популярността на един телевизионен водещ и политическите му амбиции не дават възможност за такова поведение, независимо, че през 2005 г. той имаше точно такова поведение към мен - извън фактите, извън истината, извън всичко друго и в служба на Бойко Борисов.
Така че, когато говорим за компромати, аз не се страхувам, защото съм минала през 2005 г., когато срещу мен бяха групата на Бойко плюс Първанов и Станишев и журналистите Николай Бареков, Слави Трифонов, шоуто "Биг Брадър" с Нико Тупарев и всичко, което мърдаше във всички видове телевизии. И въпреки всичко стигнахме на втори тур и можехме да победим, ако поне Първанов и Станишев бяха в отбора на социалистическата партия.
- Искате да кажете, че атака към вас идва от ГЕРБ?
- Според мен атаката идва комплексно, основно от ГЕРБ. Защото Антон Тодоров е лектор на ГЕРБ-старейшини. След като преди това написа една книга за Бойко, Цецо и т.н., се обърна на 360 градуса. Започна да пише за Кунева, Иван Костов, но ако сега проявява интерес към мен, аз няма да му преча.
- Да разбираме ли, че може и за вас да очакваме книга?
- Може да се задълбае, но много ще се затрудни.
- Вече сме на прага на кампанията, но точно сега се случи този катаклизъм с Бокова и Георгиева. Кристалина Георгиева загуби катастрофално според западните медии. Това ще даде ли отражение на кампанията, как вие ще го използвате и каква е вашата оценка за това събитие?
- Не бих искала да използвам този факт. Случайно съм един от малцината, който не е направил никакъв коментар преди това да се случи.
За мен шансът България да има генерален секретар на ООН беше сериозен, особено при стартовата позиция на Ирина Бокова. Но отчитах, че международната конюктура рязко се смени последните две години. Рязко се изостриха отношенията между Америка и Русия. Те се върнаха към годините на студената война. От неща, за които по-рано биха се разбрали, даже съвсем наскоро, сега това изглежда почти невъзможно.
Ирина Бокова обяви кампанията си по-рано. Общо взето, добре я планира. Но например тази кампания включваше посещение на Червения площад по време на годишнината от победата на Великата отечествена война. Дали отиваш с Бан Ким Ун или без него, може би за американците в момента няма съществено значение. Но към днешна дата това може да има доста съществено значение. При тези империи няма нищо средно, там или си на 200 процента "за" единия, или подкрепяш по същия начин другия.
За мен участието на България в борбата за подобни позиции в международен дипломатически план е нещо, което трябва да се прави по-обмислено. Страната ни има сериозни дипломати. Но това изисква не тяхна самоинициатива, както беше при Бокова, а и една по-голяма инициатива на държавата и, съответно, чувство за пласиране. Защото един такъв човек дава възможност и на други българия да се утвърдят, да придобият умения, квалификация, да стане ясно за света, че в България има дипломатическа школа.
- След тази история има ли въобще някой българин шанс да заеме някакъв пост?
- Ще мине, ще се забрави. Но начинът, по който изиграхме финала на тази оперета, откровено не е добър. Първо в дипломацията има много лицемерие, но и много етикет, финес и лустро. И ако не можеш да съответстваш на тези неща, по-добре не се захващай.
Кой и защо реши да сменя кандидатурата? Смятам, че ако Бокова беше останала сама, пак щеше да завърши така състезанието. Защото там доброто класиране е само първото място, но се виждаше от самото начало, че Гутериш ще е фаворит.
Ние си навивахме на пръста, че трябва да е жена от Източна Европа. Това може и да е било решаващо преди 3-4 години, но при сегашната ситуация вече имаше петостепенно значение.
Гутериш е човек с много сериозна практика, много шлифован, бил е комисар за бежанците на ООН, служител е на тази организация. Поставете се в позицията на онези, които решават. Дори участието на Бокова да беше завършило така, както тя го направи, а нейното класиране е почетно, това пак щеше да бъде добре.
Аз отчитам, че Португалия не е по-голяма страна от нашата, но където и да съм посещавала парламентарни и международни институции, Португалия е била винаги изключително добре пласирана страна и португалците навсякъде се застъпват един за друг. И за това не искам да бъда съдник със задна дата.
А кой посъветва Бойко Борисов да пуска Кристалина Георгиева на финала, не зная. Това е голяма глупост, даже няма нужда да си дипломат, за да го прецениш. Не било забранено, само че, моля ви, тук не сме общината Горна Баня, която има наредба за обществения ред и в нея са записани всевъзможи подборности за това, кога се тупа и кога се чисти.
- Очевидно обаче не ни е и разрешено да превим промени, защото няма и процедура за оттегляне на даден кандидат.
- Има неписани правила. Борисов реши, че това ще бъде, както с Румяна Желева. В Европейската комисия кандидаствахме с еврокомисар и вместо да ни игронират, понеже сме представили слаб кандидат, те ни давоха възможност да го сменим. Но това е съвсем различно. Не можем да сме максималисти, когато гоним такива постове. Има много други държави, които искат тези постове, те също правят всичко възможно да ги получат, понякога използват не съвсем честни средства.
- ГЕРБ издигнаха Цецка Цачева за президент и с това женското присъствие натежава много сериозно. Застрашава ли ви тази конкуренция?
- Журналистите задават въпроса: г-жо Цачева вие сте единственият кандидат жена. Само че аз съм кандидат от началото на септември.
- След издигането на Цецка Цачева от ГЕРБ чувствате ли се притеснена, защото в битка между мъж и жена жената винаги може някак си да спечели, има повече механизми. Но сега вече сте две жени.
- В сексикса държава не е много лесно жена да спечели.
- Какво ще противопоставите на Цецка Цачева? И двете сте юристки, без да уточняваме кой как, и двете сте парламентаристки, какво ви различава?
- Ще използвам това което казахте: няма да уточняваме кой как.
- Цитирам вашите среди - те не признавате юристи, които не са завършили СУ „Климент Орхидски”.
- Цецка Цачева е един курс преди мен, с нея сме били заедно на бригади. Стари познати сме, познаваме се от 1987 г.
- Ще искате ли дебати с нея?
- Ние искаме дебати с ГЕРБ и БСП, а те заявили пред една телевизия, че искали дебати само помежду си. Няма ли някой да попита публиката: вие кого искате да видите на дебати?
- Тогава как ще се разберат двама основни опоненти - генерал и юрист? Имам предвид ген. Румен Радев и вас.
- Защо да не се разберат. Според мен те ще дебатират интересно. Доколкото разбрах, генералът има желание да навлезе в непознати за него територии и може пък да ви изненада с юридически познания. Аз мисля, че хората в една кампания могат да се направят на всякакви.
- Вие с какво ще впечатлите избирателите?
- Аз например съм се снимала с вълк и овца в средата на язовир Искър.
- Какъв е символът?
- Това, че и най-нерешимата, и най-трудната задача може да бъде решена. Дори само за да седнеш в лодката с вълка и овцата, пак се иска дух. И най-тежката и най-невъзможната задача има своето решение, когато си упорит и последователен.
- Кого визирате в образите на вълка и на овцата?
- Всеки да си провижда. Дори майка ми ми зададе този въпрос и й казах сама да прецени. Клипът не е направен така, че човек сам да си отговори. Ще видите още много клипове, тук ще видите нещо, което да ви насочи към размисъл.
- С този размисъл да не стигнем до максимата „защо трябва да решава мнозинството, като умните хора са малцинство”.
- Умните хора са малцинство, но те обикновено влияят на мнозинството, стига умните хора да разбират, че трябва да консолидират влиянието си върху тези, които искат да ги слушат, и могат да са авторитет за тях.
Иначе всеки да си стои вкъщи и да ти обяснява, че бил насочен към Англия от Терминал 2, няма да стане. Мисля, че ако започнем с това България да бъде обичана, но истински, едва тогава ще спрем да говорим колко е грозно тук, потискащо и т.н. И ще видим, че любовта ни към това парче земя, ако идва от мисълта ни как да го направим, нещата ще се променят.
Вчера дойдоха от "Менса", искали да правят тестове на кандидатите. Казах им, че няма да се подложа на този тест, защото умът на кандидата никога няма значение за избора на кандидатите. А за да се промени нещо у нас, трябва ум. Ние залагаме на ума, нека хората мислят. Към това ги подтикваме.
- И кое място си отреждате?
- Гоним балотаж от първи тур!