САМО В ПИК! Акад. Петрунов разкри достатъчни ли са противоепидемичните мерки за изборния процес и защо още дълго не трябва да хвърляме маските

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

САМО В ПИК! Акад. Петрунов разкри достатъчни ли са противоепидемичните мерки за изборния процес и защо още дълго не трябва да хвърляме маските

65656
на 04.04.2021
САМО В ПИК! Акад. Петрунов разкри достатъчни ли са противоепидемичните мерки за изборния процес и защо още дълго не трябва да хвърляме маските
Автор:   Илиян Радков

Последвайте ни в Google News Showcase

В неделя в България ще се проведат парламентарни избори. За първи път те ще се състоят в условията на пандемията от коронавирус. Изборният процес ще протече при строги противоепидемични мерки.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

Същевременно мерките у нас отново се разхлабиха.

Достатъчни ли са мерките, които ще действат по време на изборите, за да не се страхуват хората да отидат по урните, правилно ли не бе удължен частичният локдаун?

За ексклузивен отговор на тези и други въпроси потърсихме акад. Богдан Петрунов. Ето какво обясни пред ПИК бившият  директор на Националния център по заразни и паразитни болести:   

 - Акад. Петрунов, достатъчни ли предприетите противоепидемични мерки за обезпечаване на цялостния изборен процес в неделя?

- Мисля, че са достатъчни. Трудно би могло да се направи нещо повече. Аз и по-рано съм казвал, че самият процес на гласуването е значително по-обезопасен от това, което виждаме по улиците в момента, както и по заведенията, които са пълни с хора без маски. Хората са един върху друг. По улиците също ходят без маски. В никакъв случай не мога да кажа, че това някакъв по-голям риск.  Дори той е по-малък, защото мерките са много по-строги там – ще има маски, дезинфектанти, ще се влиза един след друг.

Изборите спокойно могат да бъдат проведени в тия мерки, които са добре обмислени от Министерството на здравеопазването. Просто обаче те трябва да се спазват. Не говоря за мерките само за изборите, а въобще.

- Част от хората обаче е възможно да се откажат да гласуват от страх, а други да бъдат членове на СИК.  Има ли място за паника и притеснение?

- Няма съмнение, че има хора, които се страхуват. Според мен няма основание за паника. Точно заради това, което казах по-горе. Същите тези хора, които са вън на улицата и се разхождат наляво-надясно.

Ако човек отиде с маска, с ръкавици и спазва всичките мерки за дезифекция, които ще има, няма по-голяма опасност от това да се движи по улицата и да ходи където и да е. Хората нямат основание да се страхуват, а изборите са изключително  важно социологическо явление, което трябва на всяка цена да се осъществи.  Защото някой трябва да поеме отговорността за това, което прави.  За мен изборите са много важно нещо и е нужно всеки да го осъзнае, а не след това да недоволства и да критикува, след като не е гласувал и не е изявил волята си към една или друга партия.

-Много трудно се набираха хора за мобилните секции. За тях налице ли е по-голям риск и опасност и достатъчни ли са мерките, които са предприети за тях?

- За тях опасността е точно толкова голяма колкото за представителите на медицинския персонал – лекари, санитари, медицински сестри, шофьори, т.е за всички, които са ангажирани със здравния процес на подсигуряване на борбата с коронавируса.  Спокойно те могат да бъдат поставени в същите условия, със съответното защитно облекло, с маски, с очила, ако трябва, с ръкавици и постоянна дезинфекция. Също не виждам основания за безпокойство.

- Противоепидемичните мерки у нас отново са частично разхлабени. Правилно ли е?

- Аз мисля, че не трябваше да ги разхлабваме. Няма го усетим сега разхлабването, но след седмица-две ще се проявят признаците на увеличаване на случаите. Сега има едно задържане, което не е даже и едно задържане, защото е много символично. Ние всеки ден отчитаме, че умират 100-150 души. Нещата продължават да се развиват по същия начин и цялата атмосфера  около коронавируса не е никак блестяща.

Затова не трябваше да се разрешава отворянето на заведенията, на фитнесите и на другите обществени места, където има събиране на много хора. Разбира се, това е много усложнено от факта, че идват изборите. Наистина е много трудно да се действа.  Виждате, че всички съседни страни до 18 април, даже след Великден отсега заявяват, че ще освободи за два дни в Германия около празника стегнатия режим, а след това наново се влиза в сериозен локдаун.

Хората добре разбират, че сме далеч от излизане от този пик, намиращ се в тази вълна.

-В тази връзка очаквате ли след изборите отново да се въведе поне частичен локдаун в България?

- Логически си мисля, че е много вероятно да се случи, защото ще се увеличат бройките на заболелите, бройките попадащи в интензивни отделения. Вече имаме над 10 000 заболели, а над 700 души се намират в интензивни отделения.  Това е сериозно натоварване на цялата здравна система.

- Проф. Ангелов съобщи, че в началото само 25% от българите са изявили желание да се ваксинират, а сега вече са били 63%. По думите му, ако се имунизира такава част от населението ни, ще може да се хвърлят маските. Споделяте ли това мнение?

- Категорично не споделям мнението за хвърлянето на маските. Но това, че сега ще има по-голям интерес към имунизацията е вън от съмнение.  Особено сега, когато имаме обещание, че до края на април ще дойдат над 1,5 млн. ваксини, благодарение на усилията, които се направиха през последния месец  за сътрудничество между европейските страни и взаимопомощ. Това ще бъде отлично.

Но за маските смятам, че още дълго не трябва да се свалят маските. Това няма да бъде правилно, напротив ние още не сме категорични – вървят изследвания по света дали ваксината предпазва от разпространението на инфекцията. Има някои първоначални данни , че е така. Ако науката успее да го докаже, ще бъде великолепно. Ваксината да предпазва не само да се боледува по-леко или въобще да не се боледува, но да предпазва и от това да не се разпространява инфекцията.

Ако това стане, тогава вече ще имаме основания да говорим за разхлабване на мерките. Първо обаче това трябва да се докаже.

-Благодарение на премиера Борисов и лидерите на другите държави успяхме да получим над 1,2 млн. допълни ваксини от солидарността. Как ще се отрази доставката им?

- Отлично е . Ако ги усвоим и се проведе имунизация, както трябва, а случайно не ги прахосаме или загубим. Постигнем ли наистина покритие около 70% , заедно с имунитета, който създават преболедувалите  и тези, които го имат без да са преболедували, ще създадем началото на колективния имунитет.

- Наскоро в чуждестранна медия се появи информация, че в България има и друг вариант на коронавируса, освен британския. Има ли установен наистина друг щам у нас?

- Засега няма друг установен щам. Няма все още такива доказателства, но се появяват много нови щамове – в Лион, в Израел.

Британският щам създава проблемите у нас. Над 90% от случаите са с него.

-Вижда ли се светлина в тунела и кога да очакваме да се нормализира животът?

- Според мен по-рано от лятото на 2022 год. няма да може да кажем, че сме успели да преодолеем пандемията в истинския смисъл, т.е тя да стане ендемия. Това означава да има различни огнища по света, които да се стараем да държим под контрол.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков съсипващо пред ПИК TV: Вотът на недоверие минава всякакви граници! Ето защо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков съсипващо пред ПИК TV: Вотът на недоверие минава всякакви граници! Ето защо (ВИДЕО)
ново
Днес: 148
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК