САМО В ПИК: Академичната общност би шута на проф. Анастас Герджиков - кандидат-президентът на ГЕРБ пристанал на Киро
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кликата на Кирчо и Кокорчо поиска да сложи ръка на университетите, но не успя. За това сигнализираха професори на 30 висши училища в България. Според тях лично образователният министър Николай Денков натискал академичната общност за втори пореден мандат като председател на Съвета на ректорите да бъде избран ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков.
Съветът на ректорите обединява 50 висши училища у нас. Председателят се избира за 2 години чрез пряко тайно гласуване. Вчера ректорите предложиха да има двама кандидати, за да се чуе и друга концепция за развитието на университетите преди избора на нов председател. Образователният министър обаче притискал професорите с молба да преизберат проф. Герджиков без да има втори претендент за поста.
Запознати с интригата твърдят, че проф. Герджиков, който години наред драпаше да е „човек на ГЕРБ“ и се предлагаше за какви ли не постове (включително за президент), сега е пристанал на Просто Киро и Кокорчо. Припомняме, че премиерът и неговото вице си направиха "Харвардските курсове" към Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". В замяна на това настоящите управляващи са се ангажирали да лобират и набутват проф. Герджиков за високи постове в академичните среди. Идеята е, че така те ще могат да сложат ръка и върху университетите.
Срещата на ректорите се проведе днес и те почти единодушно блокираха проф. Герджиков и неговия лобист - образователния министър на ПП. Акад. Денков е решил да отиде на събранието лично, но не е посмял да влезе в залата, твърдят източници на ПИК. Според тях скандалът е голям и те няма да позволят провалилото се правителство на Кирчо и Кокорчо „да овладеят академичните среди и да плъзнат като ракови клетки във висшето образование у нас“.
Истината е, че след като не успя да стане президент, проф. Герджиков "катастрофира" и като лидер сред ректорите на водещите ВУЗ-ове у нас. Той се бореше за втори мандат и за целта му трябваха 25 гласа "за". При тайното гласуване кандидатурата му бе отхвърлена с 24 гласа "за", 11 "против", 11 бели бюлетини и 2 невалидни, което на практика означава 24 "за" и 24 "против".
Това е голямо унижение не само за ректора, но и за най-престижния университет в България, който винаги е имал водеща роля в обществените събития в страната. Ето защо професорите в СУ се питат дали не е редно след поредния провал да подаде оставка и като ректор на Алма Матер. Те обясняват също така, че проф. Герджиков подкрепя идеите на министъра на образованието акад. Николай Денков за въвеждане на нови правила за атестиране и хабилитиране, които обаче ще доведат до масово недоволство във висшите училища. Вероятно това е и една от причините ректорът на СУ да не получи одобрението на колегите си.
След около месец ще се проведат нови избори за ново ръководство на Съвета на ректорите - една институция с 25-годишна история.