САМО В ПИК! Александър Симов: Нинова и цветарките й вдигат медийна пушилка и опитват да саботират БСП. Няма криза и разделение в партията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Членът на Националния съвет на БСП и бивш депутат Александър Симов проговори пред ПИК за това в разпад ли е червената партия, узурпатори на „Позитано“ 20 ли са Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров, как и кога ще бъдат редени листите в новата обединена левица и защо Корнелия Нинова няма права в този процес, докато се е запътила към прашните страници на историята.
- Г-н Симов, БСП в състояние на краен разпад ли е, или е направила вече крачката за оттласкване от дъното?
- Моето мнение, не ангажирам никого с него, е, че БСП не е в разпад. Заради постоянните медийни изяви на цветарките на Корнелия Нинова се създава усещането, че БСП се тресе и се пука по шевовете. Всъщност сред избирателите, сред членовете на БСП разделение няма. Има една медийна пушилка, една медийна буря и аз смятам, че целта и е именно да спре консолидацията на левицата, както и това БСП да се представи по-добре на следващите избори. Никъде не виждам разпад на БСП. Ако се абстрахирате от Корнелия Нинова и нейните цветарки, ще видите, че в БСП не съществува кризисен процес. Има нормално развитие на нещата.
- Изключването на Корнелия Нинова след поредицата нейни катастрофални изборни резултати, а и след подадената от самата нея оставка, дворцов водевил ли е, или принципно решение на Националния съвет по устав?
- Корнелия Нинова не беше изключена заради катастрофалните резултати. Те са абсолютен факт, но както се казва, не са причина за изключване.
- А каква е същностната причина?
- Изключването и беше инспирирано от факта, че тя и нейната група постоянно се опитват да саботират БСП и нейното явяване на изборите. Нито един председател досега в историята на партията не си е позволявал да залага регистрацията на БСП в своя политически покер. Корнелия Нинова обаче си го позволи и шества по медиите, като твърди, че е глас на законността. Ами не, не е. Тя имаше един единствен нормален ход да даде пълномощно на Атанас Зафиров, ако искаше БСП да излезе от тази криза. Тя не иска. Корнелия Нинова е кризисният фактор в БСП и се надявам изпушването и да престане.
- Фигуранти и узурпатори ли са Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров само защото го твърди Нинова и има ли въобще госпожата правно основание да претендира за свой щаб, който да реди листите?
- Какви фигуранти? Пришка ми излезе на езика да обяснявам – какви превратаджии могат да бъдат хора, които, след като тя подаде оставката си, просто не оставиха БСП в процес на свободно падане, свикаха Национален съвет и избраха изпълняващ функциите на председател. Тук няма и грам идея за преврат. Има нормален, уставен политически процес, който е всячески саботиран от предишния председател. Тя си подаде оставката два дни след изборите и обяви, че повече няма да участва в заседанията на Изпълнителното бюро и на Националния съвет, за да не се намесвала. Когато тези от нейното Изпълнително бюро свикаха Национален съвет и избраха изпълняващ функциите председател, т.е. направиха това, което се полага по устав, изведнъж бяха обявени за превратаджии. Съжалявам, но тази стилистика е опит за политическа подмяна на реалността. Е, няма да сработи.
- Все пак няма ли някакво правно основание тя да претендира за свой щаб, който да реди листите? Този спектакъл с тръгването на Нинова апропо не го гледаме за първи път.
- Няма никакво основание. Аз това не мога да разбера – тя каза, че е в оставка, каза, че иска да си тръгне, каза, че иска да освободи партията от себе си и да поеме отговорност, а същевременно навсякъде, във всяко интервю говори как тя щяла да регистрира БСП и как тя щяла да подпише листите. Ами не е ли нормално, когато си подал оставката си и си поел отговорност, да оставиш тези след теб да редят листите, дори и да не са най-добрите листи на Земята, дори да си строшат главите. Тя се опитва да не им даде никакъв шанс да направят така, че БСП да се представи по-добре в голям широкообхватен ляв формат. Това е дразнещото в ситуацията.
- Как всъщност ще се яви БСП на изборите, в какъв формат, кой ще реди листите, те общи ли ще са за цялата обединена левица, ще има ли някаква диференциация по мнения, идеи?
- Най-хубавото в целия процес на лявото обединение е, че то не започна с листите, а започна с работни групи, които да напишат една управленска платформа и които да се занимават с идейната част от това обединение, тъй като то не е технологичен конструкт, а идеологическо обединение на левите партии и най-вече на левите избиратели, които не можаха да разберат защо сме разделени. Оттук нататък ние ще се явим на изборите в широка лява коалиция. Мисля, че на тези избори няма да има лява партия, вън от тази коалиция. Няма да се явим на пет части, както беше на предишните избори. И това е новото, това е различното на този вот. Обединението не е лесна процедура. То има да се развива много във времето, но това е формулата, с която БСП ще се яви на вота. В четвъртък предстои и подписването и на коалиционното споразумение между БСП и над 20 партии от лявото пространство.
- Кой ще подписва листите?
- Да, това е големият въпрос. Смятам, че е съвсем нормално, абсолютно правно и здравият разум изисква те да бъдат подписани от изпълняващия функциите председател, който бе натоварен с доверието на целия Национален съвет да води БСП в този преходен период. Корнелия Нинова, колкото и да не иска да го приеме, е част от миналото. Миналото с юридически хватки не може да се върне. Миналото си е минало. То е въпрос за обмисляне, за обсъждане, за анализ, но няма как тя да бъде конструкторът на тези листи. Надявам се съдът да се произнесе достатъчно бързо, за да стане ясно кой е представляващият БСП и да вървим напред.
- При насипното състояние в другите политически партии и формации има ли шанс както за социалистическата идея, така и за масова народна партия?
- Слушам тезата, че партиите на прехода си отивали от политическата сцена и в тази парадигма слагат и БСП. Искам да подчертая много ясно – БСП не е партия на прехода. БСП е съществувала преди началото на прехода, ще съществува и много след като забравим думата „преход“ и влезем в някакъв друг хаотичен период. Смятам, че обединението на левицата се налага от политическата ситуация. Видяхме, опитахме гражданската война в лявото пространство, водихме я четири години и това се оказа битка с нулев резултат. Не само че за победителя в това съревнование нямаше никаква награда, но и всички участници във войната бяха наказани на предишните избори – и БСП, и Левицата, и Ваня Григорова не взе очаквания резултат. Просто левите избиратели, които са моралната компонента на българското общество, не можаха да разберат това разделение. Оттук нататък смятам, че процесът по обединение е не просто наложителен, той е животоспасителен за левицата. Защо, извинявайте, но БСП като пета политическа сила с 18 депутати – това не е повод за гордост. Това не е повод за тупане в гърдите, че ние сме единствената лява партия в парламента. Нашият път е към това да намерим отново силно ляво представителство в парламента. Първата крачка е точно това обединение. Не смятам, че това автоматично ще ни налее ракетно гориво и ние ще излетим много нагоре, но смятам, че на тези избори имаме реален шанс да покажем, че левицата се отлепва от дъното – първата крачка от един дълъг път.
- Има ли някаква роля в този процес президентът Радев?
- Не, няма роля – нито е инженер, нито е конструктор на това ляво обединение. Ролята му е дотолкова, доколкото войната на БСП с Радев също нанесе своите поражения върху тялото на левицата. Тази война се оказа също без победител. Ние нищо не можахме да му направим на Румен Радев. Левите избиратели същевременно така и не можаха да разберат защо воюваме с този, когото издигнахме и толкова години налагахме като символ на нещо ново и различно в българската политика. Фактор на изборите ще е, че спряхме войната с президентската институция.