САМО в ПИК! Ангел Найденов: Ще бъде ли закрит балканският бежански маршрут, каква е опасността за България от миграционните потоци?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европа е настръхнала от придобиващата все по-страховите размери бежанска криза. България е в страх да не бъде залята от потоци мигранти, ако така нареченият балкански маршрут бъде затворен. Правителството прави военни маневри по границата ни в очакване на по-нататъшния развой на кризата.
Как ще се развие миграционната криза и доколко България е заплашена от нея - по тези въпроси потърсихме за коментар бившия военен министър, сега депутат от БСП Ангел Найденов.
Интервю на Албена Борисова
- Какво ни очаква след затварянето на балканския бежански маршрут, господин Найденов? Ще бъде ли залята България от хиляди мигранти?
- Все още е под огромен въпрос доколко той ще бъде затворен. Въпреки стъпките, които са предприели страните по маршрута. Затварянето му все още не е утвърдено заради преговорите между ЕС и Турция. Друг въпрос е доколко цената си струва да бъде платена. Но на въпроса ви за опасностите - да, България така или иначе е под заплаха от бежанския поток. И той не е под пряка зависимост от затварянето на балканския маршрут. На границата ни в момента има повече от 2,5 млн. бежанци. И тази заплаха се засилва от спирането на нелегалния трафик в Егейско море.
- Досега практиката показа, че бежанците не искат да остават в България. Дори да пуснем тези 2,5 млн. мигранти, те ще минат през страната ни, за да стигнат там, за където са тръгнали - в случая за Германия и скандинавските страни...
- Самото преминаване носи своите рискове. И те са от най-различно естество. Създава се и хуманитарен пролем, защото има здравни рискове. А и част от тези хора могат да останат на наша територия.
- В момента правителството прави маневри по границата ни, за да стикова силовите ведомства при евентуално отприщване на бежанския поток. Като военен как възприемате тези действия?
- Необходимо е такова усилване на стиковката между МВР, военното министерство и останалите структури. Каквито и да са уменията на военните, има нужда от практическа тренировка. Налага се включително да се правят и промени в плановете за тренировка. Затова са изключително необходими маневрите, които се правят на границата ни.
- Някои хора се страхуват като гледат такова струпване на военни и полиция. Включително и по улиците на София виждаме колите на жандармерията като се връща от граничните маневри. Има ли основание за такъв страх?
- Не виждам защо хората трябва да се плашат от действия, свързани с охраната на държавната ни граница. По-скоро могат да се страхуват хора, които не са български граждани. Самото присъствие на тези структури създава респект, който има психологически ефект - че ето ние пазим границата си от нелегално преминаващи.
- Какво да очакваме в близкото бъдеще да се случи?
- Проблемите с бежанския натиск няма да бъдат решени за една - две - три даже и за пет години. От една страна имаме хора, които бягат от война. Трябва да се търси решение за възстановяването на мира и на държавността. Но от друга страна имаме икономически имигранти. Трябва да се търсят работни места, да се осигурява образованието им. Този поток постепенно да намалява и дори да бъде прекратен. Да се надяваме, че държавите имат достатъчно воля да не допукат подобни вълни, каквито имаше през последните месеци. А това ще стане чрез укрепване на границите, спирането на нелегалния трафик и пропускането на хора само през установените КПП-та.
- Словения затвори границите си за мигранти. Македония - също. Унгария похвали Словения за решението й. Ние можем ли да вземем такава кардинална мярка?
- Ние сме го направили. Всички усилия за укрепването на границата ни са в тази посока. Европа отдавна трябваше да помисли по този въпрос и да не допусне тези огромни бежански вълни.
- Европейските лидери допуснаха този хаос от гузна съвест. Защото те и САЩ допуснаха кризата в Близкия Изток и създаването на "Ислямска държава". Затова сега нямаха как да спрат бягащите от войната?!
- Всичко заедно. И това е част от причините за допускането на бежанската криза. Но, когато видиш в едни хора евтина работна ръка, а след това се оказва, че не е така, както си го очаквал...
- В един момент ние трябва да пуснем бежанците. Тогава какво ще стане?
- Не мисля, че трябва да ги пускаме. Оттук-нататък е важно как ще бъде решен въпросът с легалното пребиваване на хората, които имат право на убежище. Дори тези, които бягат от войната, ще имат временен статут. Не говорим за постоянно пребиваване. Всички прогнози са достатъчно рискови. Трабва да се въздържаме от дългосрочни прогнози. Не е лесно да се намерят работещи решения.