САМО В ПИК: Андрей Желязков-Жужо с горещ коментар за гранда от "Герена"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Един от най-доказаните специалисти в родния футбол Андрей Желязков коментира ексклузивно пред ПИК важни теми свързани с Левски, а също така и с родния най-популярен спорт като цяло. Ето какво заяви пред медията ни бившият ас на България, световния клубен гранд Фейенорд, легенда на Славия, треньор и ръководител на родния "син" колос.
- Г-н Желязков, Петър Хубчев, според мен, изглежда с най-голяма роля да мечтаем за Евро 2020. Защото под негово ръководство националите ни играха много силно в Лигата на нациите и благодарение на това предстои да участват в плейофи за квота за Европейското.
Същевременно Левски вече с наставник Хубчев (независимо как ще завърши срещата между Локомотив и "сините" на "Лаута") мнението ми е, че изглежда по-стабилен по родните терени в сравнение с предходните 3-4 години.
Според вас, може ли да се каже, че на "Герена" сега имат старши треньор, на който няма да е грешка ако столичани гласуват доверие за дълъг период от време?
- По първата тема - това е факт. Резултатите говорят за периода, в който Хубчев беше в националния отбор. Ние не бяхме побеждавали Холандия и Швеция не знам от колко време ("трикольорите" ни, под ръководството на Петър Хубчев, записаха по 3 точки срещу визираните топ опоненти в квалификации, преди да се радват и на стабилно представяне в Лигата). Нещата би трябвало да ги определяме по резултатите. И чак след това да мислим дали сме играли добре, дали сме имали шанс или не, защото и това не се изключва във футбола. Но при него резултатите показват, че той работи много добре.
По отношение на Левски, какво да ви кажа... Да, има нещо, което все още може да се желае в играта на тима, но когато нямаш достатъчно добри футболисти с големи качества, трябва да направиш всичко възможно да печелиш точки както го правят в момента.
Другото нещо, което на мен ми се нрави и ми харесва е, че налага доста млади играчи. По начало, на мен ми харесват всички български треньори и чужди нали, които налагат млади български футболисти. Това се случва в Левски, случва се и в много отбори. Например Илиан Илиев в Черно море. Ботев (Пловдив) с отличната си школа, която имат.
- Вие, казахте Ботев (Пд), направи ми впечатление, че в последните кръгове от шампионата "канарчетата" разчитат на титулярен състав изграден подчертано от родни футболисти, сред които много млади момчета, а тимът за много кратко време извървя път в класирането от последните места до позиция за атака на влизане в Топ 6. Това ли е един начин, по който родният футбол може да тръгне напред, да се налагат повече българи в тимовете, наши млади таланти?
- Това е много лесно да го кажа. Пак го определяме по резултатите. Видя се разликата каква е между чужденеца наставник и родния. Единият ги докара до дъното, без да го упреквам нали, а българският за 6 мача ги изкара на няколко точки от шестицата. Значи - повече доверие на нашето, българското. Може би там беше направена грешка с привличането на чужд треньор, или поне се отчита като неточност. Да не споменавам името му. Видя се, че с работата на български треньори, отборите вървят много по-добре. И много по-смело налагат млади играчи родни. То не е само да се гледа представянето на А-тима на България при мъжете. Трябва да се върнем към младежкия ни национален състав, към юношеския. Защото, според мен, не може да искаме добри резултати в националните ни гарнитури, ако 90 процента от играчите са резерви в клубните си отбори.
- Като продължение на темата, следващата година предстои Конгрес на БФС. Много широко се дискутира трябва ли да се въведе правило за задължително участие на българи до 21 години в мачовете от елита. Вашият коментар?
- Моето мнение е, че по някакъв начин трябва да се стимулират треньори и клубове, които пускат по-млади български играчи да участват. В зависимост от времетраенето на участието в срещата и самия брой на мачовете.
- Вие сте много добре запознат с холандския футбол, в момента Робърта от визираната страна се изявява силно за Левски. През годините могат да се посочат и други ярки примери на класни попълнения при "сините" идващи от холандски тимове като да речем Мьолдер, Гари Родригес...
- Това е школа, школа. Най-добрата школа в света за млади таланти, според мен.
- Да разбираме ли, че това е един много добър пазар, на който могат да погледнат по-широко и Левски и други родни футболни клубове, които имат нужните финансови възможности?
- Във всички случаи няма да направят грешка, стига да подберат правилните хора. В момента се оказва, че Робърта е много правилен избор. И публиката го харесва, предполагам, че и той се чувства щастлив тук с добрите си изяви, головете, които вкарва. И той е още много млад, има още много, много време, в което да расте.
- Да, 21-годишен играч, неговото налагане в състава на Левски, това, че и Станислав Иванов с година по-млад от Робърта получава много шансове за изява. Може ли да се каже, че е един суперлатив за философията на Петър Хубчев?
- Да, ето един пример за Стаси. Затова и казах, че треньорите, които налагат млади български играчи, ги подкрепям изцяло. Дори и в 2-3-4-5 мача да не се представят добре. Стаси е на 20 години, а той лека-полека става водеща фигура.
- Ключов играч и в младежкия ни национален отбор, дай Боже и за мъжкия ни тим да се представя силно...
- Да, в младежкия направи толкова хубави мачове. Особено пък последния с Полша.
- 3:0 за младежките ни национали...
- Изобщо и головете и играта... Трябва да се помага по един или друг начин, както ви казах с налагането на тези млади български футболисти, за да може след 2-3-4 години и А-националния ни отбор да е много по-напред. Както сега се виждат силни резултати за юношеския ни национален тим, младежкия, благодарение на това, че тези футболисти, които се подвизават в младежкия национален особено - 90 процента от тях са титуляри в отборите си, и то в елитната група. А ако бяха резерви? Нищо нямаше да стане.
- В 1/4-финалите за Купата на България Левски ще е домакин на Лудогорец в много интересен спор, изключително приоритетен ли се явява турнирът за "сините", предвид това, че грандът от "Герена" е вече дълго време без по-значим трофей при мъжете? И по-лесно ли изглежда за Левски да спечели Купата, отколкото първенството този сезон?
- Първо трябва да мине срещата с Локомотив (Пд), за да се поизяснят нещата. Всеки живее с някаква надежда, че от следващия полусезон ще направи по-добра селекция, по-добра подготовка и отборът ще му е по-добър. Затова трябва да се изчака да завърши мача на "Лаута". Важна е и срещата между Славия и Лудогорец също от последния есенен кръг на шампионата. Купата, да, естествено ако се елиминира Лудогорец от турнира основните конкуренти за спечелването намаляват доста - остават ЦСКА, Ботев (Пд), Локомотив (Пд)...
- В момента в Левски не се говори за забавяния на заплати, някакви драми финансови?
- О, това е изчистено вече, което е много добре. Това е изчистено, че няма еди кой си от УЕФА, от европейски клуб, или от друг клуб от света да съди Левски. Мисля, че това е много добре за авторитета и се чувства вече, че в клуба има финансова стабилност, което е едно от най, най-важните неща. Треньорите работят добре, екипът работи добре. Малко ме притеснява това, че публиката не винаги е многобройна. Даже доста ме притеснява. Но се надявам в бъдеще феновете да имат по-голяма увереност, да им идва отвътре да ходят на стадионите, а не да се подканят.
- Казахте липса на по-масирана подкрепа от трибуните по време на много от мачовете. Това е явление, което според мен се наблюдава при почти всички родни клубове, включително А-националния ни отбор. Сякаш говорим за един от основните проблеми на българския футбол в момента - без широка подкрепа и пълни стадиони изключително трудно изглежда за родните тимове да се сборят в европейски и световен мащаб на национално и клубно ниво. Същевременно се пропускат и финансови ползи. Това ли е една от основните причини най-популярният ни спорт да изостава - че публиката се поотдръпна (естествено феновете са в своето право)?
- И това си оказва влияние. Но всички имат вина за това - и ръководители, и отбори, и състезатели, всички.
- Заявихте добри думи за собствениците на Левски, за старши треньора, за младите асове Робърта и Иванов, въобще за настоящата организация при "сините", да очакваме ли през 2020-а по-добри и по-добри резултати за клуба в сравнение с предходните няколко кампании, години?
- Ако си спазват стратегията, която са си начертали. Това нещо не става отведнъж. Когато си бил закъсал и финансово, и спортно-технически и за месец-два-три да оправиш всичко. Трябва да има програма, която да се следва и да се спазва. Както е и в световен мащаб. Ние виждаме колко много грандове закъсват. Да не говорим за Милан.
- 7-кратен европейски клубен шампион, втори на континента по този толкова престижен показател...
- А в момента се намира по средата на таблицата в Италия. Да, сега и в България исторически грандове не се радват на най-добрите си сезони. И Левски, и ЦСКА. Но рано или късно всеки от тях ще си намери мястото, където трябва да е. Но Лудогорец иначе са организационно във всяко едно отношение са колкото и на някой да му се струва неприятно - доста, доста напред. Трябва много работа и то работа в правилната посока. А не само да се говори, или да се говорим едно, а да се прави друго. В правилната посока са според мен.
- Предстоят празнични дни, какво ще пожелаете на любителите на футбола и въобще на спорта в България?
- Пожелавам им много дни изпълнени с радост, щастие и любов в личния живот и по стадионите, залите...