BG EN

САМО В ПИК! Антоний Гълъбов попари БСП за вота на недоверие! Мирише на школата от съветската епоха - с Нинова партията върви към националпопулизъм

Интервю

САМО В ПИК! Антоний Гълъбов попари БСП за вота на недоверие! Мирише на школата от съветската епоха - с Нинова партията върви към националпопулизъм

55236
на 26.06.2018
САМО В ПИК! Антоний Гълъбов попари БСП за вота на недоверие! Мирише на школата от съветската епоха - с Нинова партията върви към националпопулизъм

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Политически скандали тресат България в края на Европредседателството. БСП поиска вот на недоверие срещу правителството в сектор "Сигурност". 

препоръчано

Миграционната политика се оказа обаче пикът на политическото напрежение в страната. Лидерката на БСП Корнелия Нинова обвини Бойко Борисов, че иска да реши демографския проблем с внос на мигранти и по този начин той се съгласява с тезата на Ангела Меркел. От ГЕРБ веднага скочиха и обвиниха соцпредседателката в завист и ревност, защото ГЕРБ се справял добре. 

Потърсихме политолога Антоний Гълъбов за коментар на горещата политическа ситуация у нас.

Интервю на Албена БОРИСОВА

- Секторът "Сигурност" от години е проблемен за България. Защо точно сега БСП поиска вот на недоверие, г-н Гълъбов?

- Най-вероятно са преценили, че това е най-ясно за хората и най-тревожно. Цялата аргументация на мотивите за вота обаче е изградена по принципите на една по-ранна школа от така наречения Агитпроп от съветската епоха. Това, което стои зад аргументите, е като демонстрацията на изнасяне на тежка военна техника по времето на правителството на Орешарски. Крадците тогава изчакваха да отмине тя, за да се върнат отново на терен и да си вършат спокойно работата. Формулировката за провал в сигурността е дълбоко невярна. Защото тя вече не е работа само на МВР и на МО. С този вот ставаме свидетели на пореден опит за игра с публиката. Създава се усещането за нисък капацитет.

- Двама депутати напускат коалицията на БСП. Лидерът на БЗНС "Александър Стамболийски" Спас Панчев обясни, че решението е продиктувано от пренебрежителното отношение на соцпартията към по-малките партньори. Това ли е истинската причина според вас?

-  Опасявам се, че отношенията в коалицията не са на идейна основа.  Става дума за нарушени интереси на зони на влияние. Пак казвам, не вярвам на тезата за идеологически различия. Виждате ли, в случая имаме прецедент - една коалиция от няколко партии, носещи името на една, в случая на БСП. Къде са другите политически сили? Излиза, че те са приели да носят името на БСП. По времето на Жан Виденов имахме Демократична левица с ясно изразени коалиционни партньори. Под ръководството на Станишев коалицията стана "За България", което не означаваше нищо. Сега имаме "БСП за България".  Нямаме идея за съществуване на други партии. Най-вероятно този процес, започнал с напускането на двата депутати, ще продължи.

- Всяка държава има нужда от опозиция. Всяко управление трябва да има коректив. Как виждате вие бъдещето на българската специфична опозиция?

- Тя става все по-специфична. В момента имаме майска линия на БСП. Едно време имаше априлска линия на БКП. Та, майската линия на БСП, се отдалечава от профила и контурите на европейската левица в посоката на националпопулизма. Този процес тече откакто г-жа Нинова застана начело на партията. Атаката срещу Истанбулската конвенция е един от примерите за затвърждаване на тази тенденция. В момента имаме темата с миграцията. Имаме все по-радикализирана опозиция от националистически и социалистически модел. Всички знаем какво означава симбиозата на тези две думи. 

- Имаме едно неочаквано смекчаване на тона на президента Радев към премиера Борисов. На какво се дължи това според вас?

- Румен Радев разбра, че вътрешните отношения не трябва да се пренасят във външнополитически план. Не можем да не отбележим, че във външните си изяви той тушира това, което говори за правителството. България не говори пред света с два различни гласа. И това е една от най-сериозните заслуги на президента Радев. 

- Европредседателството е на финала си. Каква е вашата оценка за него?

- Външните оценки за него са добри. По-високи са от очакваните. Важното е, че правителството и администрацията минаха на друг режим на работа с напрегната програма и се справи. Големият риск е да не падне темпото след приключването на европредседателството. Да не се усети много рязко намаляване на оборота. Министерският съвет и администрацията доказаха, че могат да работят на високи обороти. 

- Миграцията отново е тема номер едно за Европа. Тя обаче се превърна и в повод за един от най-големите скандали в нашата държава. Има ли миграционна опасност за България?

Няма нова миграционна вълна. Въпросите са в две групи. Първата е как ще бъде решен проблемът с управлението на движението на мигрантите, а втората е какво ще се прави със следващите миграционни групи. ЕС ще продължи да бъде притегателен център. Необходимо е изнасяне на подкрепа към външната граница на съюза. Българското председателство има много смислено предложение. То е на принципа на светофара. Да се мине на зелена светлина, когато няма натиск. Жълтото е при по-голяма мобилизация. Минаваме на червено,  когато има голяма миграционна вълна. Най-важното е да се върви към единна европейска политика по въпросите на миграцията. 

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 10
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК