BG EN

САМО В ПИК! Антоний Гълъбов: Румен Радев не разбира какво е Европейският съюз и как функционира - не става дума да бъдат усвоени някакви пари. Вървим към избори в два последователни дни

Интервю

САМО В ПИК! Антоний Гълъбов: Румен Радев не разбира какво е Европейският съюз и как функционира - не става дума да бъдат усвоени някакви пари. Вървим към избори в два последователни дни

163299
на 06.12.2020
САМО В ПИК! Антоний Гълъбов: Румен Радев не разбира какво е Европейският съюз и как функционира - не става дума да бъдат усвоени някакви пари. Вървим към избори в два последователни дни
Автор:   Симо Русев

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Политическият анализатор доц. Антоний Гълъбов коментира пред ПИК алтернатива ли е програмата на президента Румен Радев на анонсирания план за възстановяване и развитие  „Дончев“ , колко са адекватни държавният глава и съветниците му на политиките и тенденциите от Брюксел, има ли опит въобще за диалог между „Дондуков“ 2 и „Дондуков“ 1 и ще се заиграят ли от президентството с насрочването на дата за редовните парламентарни избори.  

препоръчано

- Доц. Гълъбов, програмата за възстановяване и устойчивост на държавния глава Румен Радев какво е, алтернатива ли е тя на вече анонсирания план „Дончев“?

- Краткият отговор е не, но това заслужава по-дълъг отговор. Аз се изненадвам от това, че в администрацията на президента очевидно няма достатъчно подготвени хора, които да се опитат да му помогнат да му помогнат да се ориентира какво означава Европейският съюз и как функционират неговите институции. За съжаление, отвъд цялата церемониалност на това представяне съществува тежък проблем. На първо място, всички наши държави членки в ЕС трябваше да подготвят своите национални програми за възстановяване и развитие след пандемията. На 30 октомври Томислав Дончев представи проекта на националната ни програма за възстановяване и устойчивост. И обяви начало на обществено обсъждане. Практически това е основният документ, който България трябва да представи. Онова, което е дълбоко неразбиране от страна на Румен Радев и на неговите съветници, е нивото, на което се случва целият този процес. Доброто важно нещо в нашата програма е това, че тя е максимално близка до приоритетите за развитие на ЕС в следващата многогодишна рамка – 2021-2027 година. С други думи – тези четири стълба, които са в националната програма: „Интелигентна България“, „Свързана България“, „Зелена България“ и „Справедлива България“, в максимална степен се доближават до онова, което е изведено като приоритет по линия на традиционните оперативни програми. Така подредена, програмата ни може да генерира висока ефективност.

- Къде е същността на проблема в промоцията на Радев?

- Проблемът при г-н Радев е това, че по същество той представи конкретни проекти, без дори да си направи труда да посочи в коя от тези четири приоритетни области би трябвало да се различат тези проекти. Това, което той представи, е на много по-ниско равнище систематично като подреждане в този процес. Това не може да е алтернативна програма по простата причина, че не е програма. Това са четири конкретни проекта, които биха могли по някакъв начин да намерят място като реализация, но в никакъв случай не са на това стратегическо равнище, за което става въпрос.

- В контекста на това, което казвате, права ли е проф. Румяна Коларова, като твърди, че всъщност Радев ходатайства на четирима или шестима, колкото са там, експерти за реализиране наистина на техни конкретни проекти?

- Създава се такова впечатление. Най-малкото от гледната точка на хората, които представиха тези проекти, тъй като има някакво неразбиране в това за какво изобщо става въпрос. Но за мен обезпокояващото в цялата тази работа е наистина дълбоката некомпетентност по отношение на ЕС. Онова, което е определящо, е доколко всяка една от нашите страни членки ще успее авторитетно да защити тези стратегически приоритети. Оттам нататък разгръщането им и превръщането им в конкретни проекти и конкретни политики е въпрос, който ще се случва през следващите две години. До 2022-ра трябва да бъдат сключени договорите по конкретните проекти, а до 2026-та трябва да бъдат реализирани. Тук не става дума да бъдат усвоени някакви пари, както си мисли г-н Радев. Става дума за стратегически хоризонт, на който очевидно нито той, нито неговите експерти успяват да излязат.

- А може ли да се прочете тази промоция на Радев като все пак някакъв опит за влизане в режим на диалог с кабинета, или това е това е негово поредно антагонистично противопоставяне на правителството?

- За мен категорично става дума за противопоставяне и то противопоставяне, което дори не е добре изградено. Но става дума за неговата амбиция от лятото. Спомняме си всички това парадно представяне на диагнозата за състоянието на България – един текст, който тогава беше представен от т.нар. стратегически съвет към администрацията на президента. Никой не запита какво се случва оттук нататък, защото трябваше да се представят още две части на този документ. Едно обяснение защо сме в това състояние. И най-важното – какво в стратегически план предвижда експертният съвет на президентската администрация. Нищо подобно не се случи. Вместо този процес да продължи, виждаме абсолютно хаотично нахвърляни неща, които може би биха имали смисъл, но големият въпрос е как се интегрират в една цялостна национална стратегия. А точно на този въпрос отговор няма. Така че аз съм абсолютно убеден в това, че целта на Румен Радев в момента е просто да създаде за пореден път някакъв опит за съмнение и недоверие, че едва ли не зад гърба на някого правителството се кани да усвои някакви европейски средства. Точно това е и основното послание на това събитие. То беше толкова неадекватно, че просто се чудя кой съветва Румен Радев. Основното послание беше, че трябва да се смени моделът на управление и че щяло да дойде друго правителство. Съжалявам много, но тази национална програма ще се изпълнява от поне следващите три правителства. Така че този хоризонт, в който г-н Радев мисли до края на собствения си мандат, е негов хоризонт. Това не е хоризонтът на България.

- Мислите ли, че Радев би могъл да се заиграе с насрочването на датата за избори, като използва за легитимация COVID-кризата?

- Смятам, че той ще търси бързо насрочване на изборите, стига да е убеден в това, че онези политически сили, на които ще разчита в следващото Народно събрание са готови за това. Така че не смятам, че това ще бъде резултат на негово собствено решение, а онова, което важно хората да имат предвид, е, че извънредната санитарна криза, в която се намираме, не е извънредно положение. Извънредното положение има друг профил. Ние през тази година влязохме в извънредно положение. Ако отново влезем в такова извънредно положение, то тогава то е основание за отлагане на изборите. Но там тепърва предстои един много сериозен и важен разговор – как да бъдат осигурени тези избори, тъй като аз все повече смятам, че вървим към избори в два последователни дни. Това е възможно най-мекото решение, за да се гарантират всички санитарни изисквания и едновременно с това, на свой ред, това ще предизвика нужда от допълнително внимание към детайлите. А времето за този разговор вече започва да изтича. Ако той не бъде проведен навреме, това ще бъде поредното основание на хора като г-н Радев, които ще търсят възможност да внесат съмнение относно честността на изборния резултат.            

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО) Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК