САМО В ПИК! Бившият конституционен съдия Благовест Пунев с ексклузивни подробности за скандала с Кирил Петков: Освобождаването от гражданство не е едностранен процес, би трябвало да има насрещна реакция. Актовете му може да се окажат опорочени
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият конституционен съдия Благовест Пунев даде ексклузивно интервю за агенция ПИК, в което коментира назряващия скандал с двойното гражданство на служебния министър на икономиката Кирил Петков. Припомняме, че днес стана ясно, че министърът на Радев има канадско гражданство. Пред медиите той обясни, че е подал заявление за отказ, но все още не е получи никаква информация от канадската държава, че желанието му е прието. Пред ПИК Благовест Пунев заяви, че ако хипотетично Кирил Петков е станал министър с двойно гражданство, то той не отговаря на условията да заема този пост и всички негови правни решения няма да са легитимни.
- Г-н Пунев, по-рано днес стана ясно, че служебният министър на икономиката Кирил Петков е имал двойно гражданство - българско и канадско. От публичните му изяви стана ясно, че той е подал отказ от канадското си гражданство, като го е изпратил по пощата, но и към днешна дата няма отговор от Канада. Може ли Кирил Петков да стане министър само с този свой отказ или е трябвало да получи и потвърждение?
- Би трябвало да има акт на държавата, от чието гражданство се отказва, за да е преустановена връзката държава-гражданин. Трябва да има освобождаване от гражданството. Молбата на Кирил Петков е само началото на процеса на прекратяване на гражданството. Самото гражданство е правна и политическа връзка с една държава и при отказа трябва да има и насрещно изразяване и волеизявление, не може да стане едностранно.
- Може ли обаче Кирил Петков да стане министър само с молбата, която е подал за отказ, без да има насрещното волеизявление, за което говорите?
- По принцип трябва да има освобождаване от гражданство, а това го прави държавата. Не може да бъде едностранен този акт.
- Ако тогава влезем в хипотезата, че той все още е канадски гражданин или е встъпил в длъжност като такъв, всички решения, които е взел като министър, легитимни ли са?
- Може да се постави въпросът за тяхната валидност, доколкото има законово изискване, което не е спазено. Когато имаш някакви законови условия за вземане на длъжност и ти не отговаряш на тях, актовете са опорочени. Става въпрос за властнически актове, за актове с правни действия. Човекът, който извършва тези действия, трябва да отговаря на законовите изисквания.
В случая обаче може да има и факти, които не са известни. Например канадското законодателство да има някакви специфични особености, които да не са ни известни.
- Например да няма задължение да уведоми насрещната страна, че е приела заявлението му за отказ от гражданство?
- Да. Или да има други особености в тази процедура по отказ от гражданство.
Ако има проблем с гражданството, това ще се отрази с валидността на актовете, които е приел като министър. Валидността на актовете зависи от това дали техният издател може да заема тази длъжност. Ако той не отговаря на тези изисквания, това означава, че и актовете му няма да бъдат валидни и ще има правни последици.
- Докато Вие бяхте част от Конституционния съд, разглеждали ли сте такива казуси?
- Не, не сме имали такъв казус. Имаше един казус, който беше от времето, когато бях във Върховния съд. Това беше казуса с американското гражданство на Пирински. Той е роден в САЩ и по право е американски гражданин. И нямаше никакви данни, че е освободен от него. Това беше пречка за неговото кандидатиране за президент. Той беше американски гражданин по рождение. Казусът първо беше обсъждан пред Конституционния съд по принцип, а след това пред Върховния съд, когато се кандидатира за президент. И беше заличена регистрацията му като кандидат-президент на това основание, че не е освободен от американско гражданство.