САМО В ПИК! Борислав Цеков: Правно невежество са твърденията на разни партии, че Радев може да протака указа за Иван Гешев до Нова година. Някой може би иска да ни тласне към конституционна криза

Темида

САМО В ПИК! Борислав Цеков: Правно невежество са твърденията на разни партии, че Радев може да протака указа за Иван Гешев до Нова година. Някой може би иска да ни тласне към конституционна криза

65034
на 25.10.2019
САМО В ПИК! Борислав Цеков: Правно невежество са твърденията на разни партии, че Радев може да протака указа за Иван Гешев до Нова година. Някой може би иска да ни тласне към конституционна криза
Автор:   Симо Русев

Последвайте ни в Google News Showcase

ПИК потърси доктора по конституционно право Борислав Цеков за коментар по процедурата, след като Висшият съдебен съвет избра зам.-главния прокурор Иван Гешев за главен прокурор на Република България. Цеков разясни има ли срок, в който да бъде подписан указът. Топ юристът коментира горещата тема ексклузивно пред ПИК.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

- Г-н Цеков, ВСС избра Иван Гешев за главен прокурор. Сега на ход е президентът. Има ли императивен срок, в който Румен Радев трябва да подпише указа за назначаване?

- Конституционната процедура предвижда две възможности за президента. Първата възможност е да издаде указ за назначаване. Втората е да върне предложението на Висшия съдебен съвет, който да се произнесе отново по него. ВСС може да го препотвърди или премине към процедура за нов избор.

- Има ли предвиден в Конституцията срок, в който президентът да упражни тази си воля?

- За упражняването на това правомощие Конституцията не предвижда изричен срок, но това съвсем не означава, че президентът може да протака безкрайно своето произнасяне. В правото има един фундаментален принцип, въведен както в публичното, така и в частното право. И той е, че когато не е предвиден срок, правното действие се дължи веднага. Неслучайно президентът Плевнелиев преди време в 24-часов срок издаде указа за назначаване на досегашния главен прокурор г-н Цацаров. Защото спази стриктно този правен принцип в духа и буквата на Конституцията. Така че внушенията, които се правят от разни партии, чиито „експерти“ твърдят, че президентът можел да бави до след Нова година указа, са правно невежество. Така те правят опит да внушат, че президентът едва ли не би си позволил подобна стъпка. Казано от моята експертна гледна точка, ако хипотетично се стигне до такова нещо, това би било конституционна криза. И би било нарушение на конституцията, което дори някои среди биха използвали като годно основание за процедура по импийчмънт. Затова вярвам, че президентът, както винаги, ще спази Конституцията и ще се произнесе, както прецени с една от двете възможности, които има на разположение – ще издаде указа за назначението или ще върне предложението на ВСС.

- Ще настъпи ли криза, ако не бъде подписан този указ?

- Всичко е възможно, но аз смятам, че такава хипотеза – ВСС да се отметне от своето решение, към момента не съществува. Така е, защото имаме едно внушително мнозинство в подкрепа на новия главен прокурор Иван Гешев – 20:4. Това се пет шести от състава на ВСС. При това, забележете, за Иван Гешев са гласували членове на съвета, излъчени както от парламентарната, така от съдийската, така и от прокурорската квота.

Т.е. всички квоти и всички гилдии в съдебната власт са дали гласове. Това на практика опровергава категорично политическите внушения, които заинтересовани среди се опитаха да правят, че едва ли не има някаква предварителна уговорка между парламентарната и прокурорската квота за този избор, докато съдиите били против. 20:4 е резултат, показващ внушително мнозинство, което застава зад професионалните и нравствени качества на нови главен прокурор. Това трябва да бъде посрещнато с респект към институцията на ВСС.

- Ако обаче все пак се стигне до второ гласуване и ВСС препотвърди начина, по който гласува за Иван Гешев, тогава има ли ходове за президента, или Румен Радев ще бъде длъжен веднага да подпише указа?

- Конституцията в такава хипотеза е категорична. Президентът при повторно произнасяне на ВСС няма право на преценка, а е длъжен да издаде указ за назначение. Неговата компетентност в случая е да изпълни решението на ВСС.         

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 25 април - успех във всички начинания за Телците, лични проблеми терзаят Скорпионите
ПИК TV x
ПИК TV! ЕКШЪН В ПАРЛАМЕНТА: Депутати се ритаха в кулоарите. Искрен Митев: Грозни сцени и глупост (ВИДЕО) ПИК TV! ЕКШЪН В ПАРЛАМЕНТА: Депутати се ритаха в кулоарите. Искрен Митев: Грозни сцени и глупост (ВИДЕО)
ново
Днес: 147
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК