САМО В ПИК! Валентин Радев изригна за бягството на Румен Радев: Защо мълчи за лъжите на Йотова? Обзавеждането и пренасянето ли му е по-важно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Държавата е в криза, мигрантите се бунтуват, Ердоган заплашва да ги пуска, Европа е в ужас, а у нас скандалите не спират. Новите обединители на страната в лицето на президента и вицепрезидента Радев и Йотова ги няма, или поне единият. Докато генералът обзавежда вила "Калина", вицето му се вихри с документи и осповна парите дадени от Европа на страната ни за справяне с бежанската криза. ГЕРБ не останаха безучастни и заявиха, че може да поискат импийчмънт още преди двойката Радев - Йотова да са влезли на "Дондуков" 2. За коментар потърсихме зам.-председателят на комисията по отбрана Валентин Радев и депутат от ГЕРБ.
Интервю на Гергана Ингилизова
- Г-н Радев, поискахте импийчмънт на Румен Радев и Илияна Йотова. Каква е причината?
- Всъщност в българската Конституция няма такова нещо като импийчмънт. Към президента и вицепрезидента може да се иска недоверие, а в Конституцията е казано, че това недоверие се повдига от прокуратурата, но това може да бъде възбудено от депутати, като се съберат 161 гласа в парламента, а след това колеги ми казаха, че такова нещо е правено с г-н Първанов. Ние разбира се нямаме предвид буквално да искаме импийчмънт. Това беше една реакция срещу поведението на г-жа Йотова, която все още не може да се отдели от амплоато си на партиен ръководител и като част от управлението на БСП и продължаваше да насажда две неща.
В Конституцията за тях двамата ясно е записано, чл. 92, че те са обединители на нацията и, че ни представляват в международни отношения. Тя и в двете неща направи груби грешки. Какво обединение е, когато ти разединяваш и посочваш неща, които са неверни и всяваш страхове във връзка с мигрантите. Но тук е важно, че говори тези неща, когато вече са избрани за президент и вицепрезинет на България. И второто нещо, както и спомена вицепремиера Бъчварова, Йотова буквално ни излъга в лицето на нашите партньори.
България успя с действията си през последните години да насочи вниманието на Европейския съюз към страната ни, постави на масата проблема с миграцията и това да бъде признато. Тук се направи буквално опашка от европейски лидери, министър-председателят на Великобритания беше тук, след това Орбан, Вишеградската четворка, премиера направи една важна за страната ни совалка с лидерите на Турция, Германия, лидерите на Европейския съюз. И срещу цялото това нещо, което беше направено, ние отговаряме по този начин. Откри се тук граничната агенция се откри тук и се призна официално, че ние сме граница и ни дадоха и 160 млн. евро.
- Това са важни средства, защото в противен случай данъкоплатците трябваше да ги платят.
- Като военен ще се изразя така, след всичко, което се направи някой да стреля срещу този красив образ на България, който сама си изгради в тази сложна обстановка, защото не по-малко е тежка ситуацията в Гърция, Италия, ние направихме така, че нашата страна да остане в центъра на вниманието. И срещу всичко това да говори избраната за вицепрезидент. Това ни се видя цинично и на пресконференцията изказах това, което си говорихме с колегите като се готвихме за брифинга. Дали пък не трябва да им поискаме импийчмънт, може и да е било емоционална реакция, но аз сега уточнявам, че това е реакция на едно поведение, което е недопустимо.
- Говорим за Илияна Йотова като вицепрезидент, която не спира през последните дни, а къде е ген. Румен Радев избран легитимно за президент на България?
- Това е другата посока, това че вицепремиера и то партийната част от това общо тяло на президентската институция, те може да не са влезли в официално в длъжност, но когато тя говори толкова партийно, против обединението на нацията по един проблем, по който дори Корнелия Нинова призова за решения. Самата лидерка на БСП заяви да получим национално съгласие и единия от тях, който най-добре трябва да работи за обединението говори такива неща, а Радев мълчи, това на този фон е неразбираемо. Отказването да дойде и на КСНС също. До някъде може да има оправдание, защото ще има документи с класифицирана информация, това не звучи добре от устата на един командващ въоръжени сили, който има достъп до най-високата степен на класифицирана информация на НАТО, той е имал такава и каква тайна може да има от него, който е новоизбраният, най-легитимния ръководител на държавата. Тази голяма дистанция също е укорима. Ние очаквахме от него да предложи нещо, да успокои тези, които се вълнуват, включително вицепрезидента.
- Радев беше ли запознат с темата на КСНС, защото там главно се е обсъждало политическата ситуация, мандатите, дата за изборите?
- Разбира се, когато е получил покана от Плевнелиев той го е запознал за какво ще се говори. Дори му е предложил заедно да определят датата на изборите, което е в правомощията на новия президент. Разбрах, че там БСП са казали 26-ти март, ние от ГЕРБ сме предложили 2 април. Той е можел да каже, ето чух едните и другите, според мен като вляза в длъжност най-добрата дата е да бъде еди-коя си. Дори само заради това да беше дошъл, това успокоява, обединява и дава увереност в държавността. Но него го нямаше там. Но трябваше да каже и нещо за изявленията на неговия вицепрезидент и да успокои нацията, а него го няма. Някъде там подготвя някакви сгради, пренася се, сигурно и това му е по-важно
- Радев обаче липсва не само на политическите сили, които очакват реакция от него, а и на хората, които гласуваха за него и може би очакват да направи нещо, да вземе отношение. Плевнелиев обаче в момента е поставен в една патова ситуация да назначи служебен кабинет, който ще работи реално 20 дни. Не е ли редно въпреки всичко двамата президенти да седнат и да определят един служебен кабинет, който да даде стабилност на държавата ни?
- Разбира се, че трябва да има разбирателство между двамата. Ние заявихме, че чисто формално погледнато, той може да откаже. Но пък е добре за държавата ни да седнат и да се разберат и никой няма да го укори, ако направи такава стъпка, да се разберат за едно правителство, което да мине този преход, дори и да освободи някой от министрите, това би успокоило ситуацията. Това би се отразило и на партиите включително, защото виждате, че и те се чудят, кой да вземе мандата, какво да правят и те се опитват да поемат отговорността, а всичко това би могло да се реши с един разговор между Плевнелиев и Радев. Това е най-доброто, което може да се направи в тази ситуация.
- Не е ли интересно обаче, че Йотова изнасяше документи като евродепутат, а всъщност тя е вицепрезидент?
- Така е, а тя си довършва работата като евродепутат, можеше да даде тези документи на партийната си централа и цялото това говорене да бъде партийно, а не да забърква президентската институция. Това нас ни подразни.
- В тази връзка на изнасяне на документи от тяхна страна за парите за бежанците, евродепутатите от БСП и ДПС гласуват резолюция за свободно влизане на мигранти и дори на мигранти страдащи от климатичните условия. Вие получихте ли отговор на тези ваши въпроси, защо са дали своя глас?
- Това е прецедент. Те не могат тук да говорят едно и да всяват страх в гражданите, като тези приказки излизат най-вече от централата на БСП, при положение че няма нищо вярно, защото ние сме може би най-добре справящата се страна, а на този фон Йотова да говори за това, да усилва тези звуци и заедно с това забравят за тази резолюция. Тя пък е по повод на един доклад, който тези шестима евродепутати, трима, от които са от БСП, са дали класовете си и точно тези 6 гласа са минали границата за приемането на този документ. Те там улесняват миграцията и за това нашите депутати се възпротивяват и категорично са заявили, че не се са съгласни.
И тук е моментът, че те ни обвиняват за нещо, което те позволяват да се случи. От БСП не спират да повтарят за постановление 208, където всъщност е разрешен проблема с онези мигранти, които придобият бежански статут. Защото когато излязат от бежанските лагери, те могат да не останат в София, а да отидат в друг град и отиват при властта с бежанския си статут, имат право на работа, а точно с това постановление ние разрешаваме проблема на това да не се образуват мигрантски гета. Точно в чл. 39 в закона за бежанците е написано, че трябва да бъде издадена такава резолюция. Така се разрешава дългосрочно проблема, защото ние гледаме на опасността с тези мигранти, като на потенциална опасност.
И ние от ГЕРБ и правителството предвиждаме тази опасност и е описано, че ако се случи такова нещо, да не се чуди властта какво да прави, като там ясно са им разписани правата и задълженията. Къде видяха от БСП нещо лошо в това така и не разбрахме. Докато в същото време онази резолюция, за онзи доклад в Европа, те всъщност с нея допускат свободната миграция и грешката, която направи демокрацията в лицето на Меркел. На този фон, когато вече всеки вижда голямата опасност и тона се променя, евродепутатите от БСП и ДПС казват, нека да идват, няма проблем.
- Вярно ли е това, което казват, че във въпросната резолюция 208 общините ще са задължени да издържат тези бежанци?
- Ако на държавата не им помогне да си стъпят на краката и не им предложи една добра алтернатива, рискуваме да се съберат в гета, няма да имат пари за нищо и ще се буквално ще се озверят.
- Това, което се случи в Брюксел и във Франция.
- Точно така, което сега Брюксел и другите страни отчитат като голяма грешка. Този документ казва точно обратното, защото ние имаме опит. Ние сме държавата с един от най-големите проценти хора с ислямска вяра и много добре знаем как се прави това и всяко едно правителство според мен трябва да направи тази стъпка. От БСП дори не могат да отговорят, колко са хората, които са се възползвали от тази резолюция, а те не могат да отговорят. Правителството в посока на миграцията направи едни много важни стъпки.
Първо дипломацията, в частност това, което направи Борисов, една отлична дипломация със съседите ни, след това превенция, защото ние сме една системна партия, която гледа напред и на трето място спазваме законите. Защото освен българските закони има и европейски директиви, които ние трябва да спазваме, защото ние сами с този проблем и при една евентуална вълна не можем да справим. Ето ви за пример Гърция, където в момента има над 60 хиляди мигранти, бунтовете там са много по-страшни.
Всичко, което казаха през последните дни и Йотова и БСП, неща казани с толкова патос, документи беше напълно незаслужено. Спомням си и думите на заместник-министъра Гунев, който ми сподели с огромно огорчение, че му е неудобно да отговарям на хората от Брюксел, които постоянно ме питат какво се случва в държавата ни. Дават ни 160 млн. евро за мигрантския проблем, а от друга страна тук постоянно се пита, какви са, колко са, като ми каза, че го е срам да вдига телефона и да отговаря на подобни телефони. И всичко това стана „благодарение” на казаното от Йотова.
- Покрай всичко това много се заговори и за това какво са направили предходните правителства. Вие като човек, който е наясно с цифрите бихте ли казали какви са точните суми отпуснати за справяне с миграцията.
- Благодарение на упоритата работа на Борисов, който постави въпроса с миграцията у нас, европейците казаха ето ви 160 млн. имате нужда от тях. Питам обаче аз какво направиха другите, когато всъщност започна кризата. Ако се върнем назад тази криза започна по времето на Орешарски, какви пари докараха те, за да говорят срещу тези 160 млн. Те обаче за всички тези години на своето управление са успели да донесат в страната ни 20 млн., с които да спрем този поток от мигранти, а лично премиера донесе 160 млн. Разликата е 140 млн., защо не направят тази елементарна сметка и да замълчат.