САМО В ПИК! Вицепремиерът Валери Симеонов с горещо разкритие – ето какво ще каже насаме на Борисов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стабилно ли е правителството и има ли опасност от тежки трусове във властта и управленската коалиция покрай бушуващите конфликти между различни министри в кабинета? За какво е сигнал подадената и приета, а после върната от премиера Бойко Борисов оставка на социалния министър Бисер Петков и ще бъде ли фатална за мира в управлението войната между министърът на туризма Николина Ангелкова и вицепремиера Валери Симеонов?
На тези горещи въпроси около напрегната политическа обстановка от последните часове отговори пред ПИК Симеонов и направи и ексклузивно разкритие за какво ще говори на четири очи с Борисов след завръщането му от Израел и Палестина, където премиерът е на тридневно посещение навръх рождения си ден, който е утре.
- Г-н Симеонов, как ще коментирате готвените от министър Ангелкова промени в Закона за туризма, чрез които ще извади курортите от регулацията на вашия Закон за шума?
- Нямам думи да коментирам това нещо! Тя е член на Министерски съвет, а има решение на Министерски съвет, на взимането на което и тя е гласувала. Гласувала е „за” Закона за защита от шума, който беше приет с пълно единодушие и е пратен след това в Народното събрания.
Сега тя си позволява да отхвърли волята на Министерски съвет, на министрите и на министър-председателя Бойко Борисов, който е подписал този законопроект.
Чудя се и просто нямам представа какво става в тази партия ГЕРБ?! Действително нямам коментар!
- Това може ли да е насочено срещу вас конкретно, заради споровете между вас и това, че дадохте министерството на прокуратурата?
- В отношенията между институции не може да става дума за такива отношения и отмъщения. По-скоро се запитайте къде е направено това нейно изявление – на т.нар. Съвет по туризъм, в който членуват най-крупните бизнесмени от бранша и където, като във всяка подобна организация на най-големите, има два стремеж. Единият е към олигархични взаимоотношения и смесване на бизнеса с политиката, което е естествен стремеж и се случва във всяка държава.
Вторият стремеж е към придобиване на мопонол. И по двете причини виждам основание да се поемат такива ангажименти от министърката. Това е обяснимо, но недопустимо, защото тя като министър трябва да защитава обществения интерес. А обществото не желае повече да бъде тероризирано от шепа самозвани собственици на дискотеки, защото всичко се върти около тези заведения на Слънчев бряг. Хората искат почивка през нощта и подкрепиха закона с масови декларации – и на туристически организации, които плащат после неустойки на западните туристи и губят пари, и на живеещите там, но и на родните летовници. На тел. 112 може да се види колко обаждания има от оплаквания от шума, те са над 80% от курортите през лятото. Същото е и на моя телефон, който открихме миналата година в моя кабинет и продължава да работи.
И на фона на това да се предприемат такива промени от нейна страна, няма друго обяснение, освен да иска да свърши работа на няколко приближени фирми и бизнесмени. Как така хората ще искат тишина на курортите, а ти ще изключваш курортите от Закона за шума. Е за кого ще важи той тогава – за селата и паланките ли?! Това е все едно да се прави промяна в Закона за движение по пътищата и да се изключат от него магистралите и там всеки да си прави каквото иска!
- Как след като са минали вашите промени на обществено обсъждане, на комисии, на Министерски съвет и къде ли не, възможно ли е сега да мине нейното предложение?
- Да, защото то се прави през друг закон. Има такава практика – да въздействаш на един закон през друг закон. И тъй като в момента тече обсъждане на специализирания закон за туризма, тя там вкарва параграф,в който се записва, че законът за шума няма да важи за курортите.
Тя не за първи път ползва тези не особено чистоплътни методи. По този начин през друг закон беше направи опит да се прехвърли контролната функция за издаване на категоризации от Комисия за защита на потребителите към Министерство на туризма, за да бъде в нейните ръце и хляба и ножа – тя да издава категоризацията, тя да проверява.
За мен този въпрос става вече политически и аз ще го поставя на политически съвет. Ще искам лично от г-н Борисов обяснение - не като министър-председател, защото като такъв не мога да му искам обяснение, но ще искам като лидер на партия ГЕРБ да ми каже: Каква е тази партия, в която техен министър и вероятно член на партията, отменя решение на Министерски съвет, на нейната партия и на нейния лидер и премиер?
- Не си ли говорите в Министерски съвет за тези неща, нямате ли политически съвети, за да обсъждате тези неща, защото ви обвиняват, че го правите през медиите?
- Ние не сме се събрали да си говорим или да не говорим, а сме избрани на вършим работа. Това, което правя е за решаване на проблемите на туризма. Като например и промените в трудовото законодателство, за да се осигури достъп на работници от трети на ЕС страни, защото туризмът се задъхваше за работни места. Това го направи моят кабинет, а не Министерство на туризма.
Постижение на моя кабинет е и осигуряването на директна транспортна връзка между България и Одеса.
В резултат и на проверките ни от миналата година имаме много повече внесени данъци от туризма за миналата година, много по-поносими нива на шума.
- БСП преди минути заявиха, че ще искат вот на недоверия във връзка със сигурността. Ще има ли успех този вот и има ли основания?
- Няма да има успех, защото няма никакви основания. Не мога да отрека правото им да искат вот на недоверие и оставки, за да подчертаят себе си като опозиция, но никакви основания нямат и няма да мине. На всичките им аргументи кое влияе зле на държавата ще кажа само, че на държавата влияе зле, когато няма силна опозиция и приключвам.
- Одобрявате ли решението на премиера Борисов да върне на поста му Бисер Петков?
- Да, аз бях против тази оставка и го заявих днес още сутринта пред медиите. Категорично съм против безсмисленото искане на оставки от хора, които си вършат работата и разбират от нея. Смяната на позицията на Борисов е правилна и я одобрявам, но е добре да се анализира повече преди да се правят като цяло подобни действия, а не да се вземат прибързани решения, които после да се променят.
- Обсъждали ли сте в Министерски съвет дали наистина трябва 300 млн. лв. за хората с увреждания?
- Имам представа за какво става дума и съм против да се изсипят тези пари. Тези 300 млн. лв. не са на Борисов, на Горанов или на Петков, а ваши – на целия народ. Трябва внимателно да се оперира с държавните пари от данъците на хората. Нима няма други групи от обществото, които да са в незавидно положение. Нима самите болни хора, а не само тези с болни деца, са по-добре? Трябва внимателно да се обмисли, преди да се вземат прибързани решения.
Покрай европредседателството обществото някак се съсредоточи върху различни проблеми, които си представяше, че като с магическа пръчка ще се решат в рамките на 6 месеца, нищо че са трупани с години. Това няма как да стане. Бюджетът е един и същ и не може всички да бъдем негови душмани. Министър Горанов е прав да е резервиран и да пази държавните пари.
Нуждаем се от реформи, и то сериозни. Ние от НФСБ и „Обединени патриоти” успяхме да ревизираме правилата за инвалидните пенсии, както бяхме обещали, защото там изтичат много пари. Там се краде в престъпен съюз с част от телковете, където се раздават срещу заплащане решения и се дава инвалидност на здрави хора. За да харчиш, трябва да имаш нещо в тази хазна. Тези пари за мнимо болните изяждат парите на истински нуждаещите се. Същото е и със социалните помощи. В момента трудовият пазар се задъхва от липсата на няколко стотин хиляди работници, а от друга страна 400 000 са трайно безработни, които не желаят да работят и ги издържа обществото.
Който иска да се дават повече пари, да каже откъде да се вземат.
Аз от една година това правя – събирам пари. Ето с тези проверки по морето миналата година вкарахме няколкостотин милиона миналото лято повече спрямо предходната – над 300 млн. повече спрямо 2016 г. В законопроектите, които предлагаме също се предвиждат такива правила за леглобазата, после и за сервизите. Да, тези закони не са популярни и колегите ми от „Обединени патриоти” се разсейват, защото не е популистко. Но аз не съм политик и не се имам за такъв. Стремя се в този период, докато имам възможност и съм в изпълнителната власт и като съм обещал на хората да работя, да направя нещо, което да е полезно и трайно за държавата.