САМО В ПИК! Волен Сидеров: Каракачанов може да е нашият кандидат-президент! Започваме разговори за общи действия, загърбваме НАТО и Русия!
При разделено ляво, партиотичният вот може да се окаже по-силен от него на президентските избори
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Волен Сидеров е депутат от 43 Народно събрание и лидер на "Атака". Пред ПИК той разкри идеята и действията си за обединяването на Патриотичния фронт и неговата партия още преди президентските избори, както и за изработването на обща политика още в този парламент, посочи деликатните моменти, които двете политически сили трябва да избягват в началото, дали левицата ще се разедини преди октомври 2016 г., дали реформаторите ще подкрепят ГЕРБ и дали Бойко Борисов ще се кандидатира за държавен глава.
Интервю на Ива НИКОЛОВА
- Г-н Сидеров, след дълга вражда между вас и Валери Симеонов започвате разговори за обединение на двете партриотични политически сили. Какво ви мотивира.
- Патриотичният вот се разпиля и разцепи и не се знае какво ще стане на следващите парламентарни избори. Всяка от тези партриотични формации може изобщо да не влезе. При всички случаи и да влезем, пак ще бъдем отделни групички, които нямат да могат да имат такова силно влияние, каквото биха имали, ако сме един блок. Това е моята визия и стратегия.
Сега предстоят президентски избори, но ако сега покажем някакъв знак, че можем да определим пространството, това ще послужи иза разговори за парламентарни избори.
-Това означава ли, че се готвите за обща кандидатура за президент?
- Да, дадох писмена покана на Каракачанов и Симеонов, с която ги каня в удобно за тях време на разговори на тема възможности за обща кандидатура. Тепърва ще се види каква. С Каракачанов сме сядали да говорим. Със Симеонов предстои и той изяви желание и готовност да го направи, така че очаквам да посочи момента.
Засега конкретика не можем да посочим. И ГЕРБ, и другите не могат да посочат. Но е хубаво да обсъдем такава възможност. Може да е някаква обединителна, надпартийна фигура.
- Структури на ВМРО вече кандидатираха лидера си Каракачанов. От своя страна вие сте излизали на балотаж на президентски избори. "Атака" ще бъде ли склонна да подкрепи кандидатура на ПФ?
- Имаше такъв момент само преди 10 години. Заа кандидатура на Каракачанов също можем да говорим. Говоренето е най-добрият начин да се решават нещата. Когато не си говориш, започваш да изпадаш в някаква мнителност, да си мислиш неща, които не са точно така. Това според мен беше и една от причините за тези враждебни отношения - липсата на разговор.
Не зная дали ПФ застава изцяло зад кандидатурата на Каракачанов, затова трябва да разговаряме и със Симеонов. При тях има и други формации, но е добре и те да си кажат мнението. С някои от тях се познаваме. С Йордан Величков бяхме заедно в началото. Така че колкото по-задълбочен е разговорът, толкова по-добре.
- Носят се слухове, че Каракачанов се е ориентирал по-вляво. Представители на ПФ пък се срещат с АБВ и Първанов. Валери Симеонов е твърдо ориентиран надясно. Как ще се разпределите в тази разнопосочност?
- Дясно и ляво в държава със силно ограничен суверинитет като България вече става много условно. По-скоро трябва да мислим за една обща бъдеща идейна платформа, зад която да застанат патриотични и национално мислещи формации. Тя трябва да очертае няколко пункта, няколко полезни неща, които дори и при този ограничен суверенитет в България могат да се направят. В стил Орбан - намаляване на монопола на ЕРП, дори прекратяване на някои от тях.
- Но това са задачи за изпълнителна власт.
- Когато имаш голяма парламентарна група, можеш да го направиш.
- Вие да не вървите към обединение като парламентарен съюз?
- Сега механично взето сме общо 30 души. При едно акумулиране на вота, този брой ще се увеличи до 40 - 50 души. Тогава ставаме по-голяма група от ДПС, от сегашното БСП и при това положение един такъв блок може да влияе много по-ефективно. Който и да е премиер - не визирам Борисов, може и да му повлияе, и да му бъде и опора. Разбира се, хубаво е да има и премиер патриот, който да се откъсне от вредния натиск, който се оказва върху България главно от Вашингтон или от Брюксел.
- Преди това трябва да минете през президентските избори, които са сито. Ако сте заедно с ПФ, изпадате в малко разчекнато положение хем да се борите с управлението, хем да го подкрепяте, хем да излизате на избори срещу него с общ президент.
- За президентските избори не е разчекнато, защото видяхме, че сегашният президент, които си отива, не можа да спечели подкрепа от никого, дори от своята партия, която го издигна. Т.е. президентската фигура може да е един знак, че България може да се управлява малко по-самостоятелно. Ние имаме известни различия. Аз съм записал още в програмата си, че България не трябва да участва във военни блокове, да е неутрална и да търси военна защита по по-гъвкав начин. Не превръщаме това в тема с ВМРО и НФСБ, а казваме, че трябва да видим дали можем да придвижем нещо в тези рамки.
- Значи се каните да оставите настрани такива болни теми като Русия и НАТО?
- Вероятно теми, които могат да предизвикат конфликт, няма нужда да се слагат на предна позиция. Всичко подлежи на изговаряне и дискутиране - и темите за Русия, за енергините проекти. Ако се изкоментират спокойно, разумно и аргументирано, можем да намерим допирна точка. Защото дойде един американски сенатор и каза "Стоп!" на този проект. Аз имам чувството, че на Борисов му се ще да продължи нататък, но някак си няма опорни точки и е подложен на натиск. А една по-сериозна конфигурация може да му дава опора и кураж в тази посока. Както и на друг премиер.
Но виждаме какво става в Австрия - когато тези формации спечелят много и излязат много напред, срещу тях се организира глобализационния елит и започва да действа. Затова трябва да се действа на принципа какво е възможно.
- Как виждате президентската битка, макар кандидатите още да не са ясни?
- Голямо снишаване. Според мен Борисов отложи обявяването за септември, защото има едно дебнене. ГЕРБ чака да види какво ще ставе в ляво, дали БСП и АБВ ще излязат с обща кандидатура. Според мен няма да излязат с обща кандидатура, тъй като има силна непримиримост между Първанов и ръководството на БСП, там не го приемат. А кандидатът на АБВ е Първанов или Калфин, но и двамата не са приети от БСП. За друга обща фигура не виждам възможност и най-вероятно те ще действат поотделно.
Тогава ГЕРБ ще си обяви човека. А Борисов отложи обявяването, защото при една обединена кандидатура на левицата, не е изключено самият той да излезе, за да спечелят още на първи тур. При два тура могат да се случат и изненади. Затова те искат сигурност. Така че допускам в някакъв момент, ако има обединено ляво, и той да излезе.
- Как виждате представянето на Реформаторския блок?
- Спред мен, без Радан Кънев, те ще застанат зад ГЕРБ, особено ако това е премиерът. Но такава ситуация ще е много интересна именно за Патриотичния фронт, защото може да се окаже, че този вот е по-силен от социалистическия. Изобщо на тези избори ще е интересно и те няма да са стандартни.
- Възможно ли е президентът да не е от ГЕРБ?
- Това ще означава автоматично избори за парламент, защото вече ще бъде обръщане на баланса. Но за да се случи това, трябва много силно развитие на лявото и патриотичното. Аз правя каквото мога за патриотичното. За другото отговарят Корнелия Нивото, новото ИБ на БСП и тези, които се определят за леви. Макар че пак казвам - това е условно. Много от нещата, които ние искаме като "Атака" са много по-леви от бесепарските. Например какх държавата да се върне в икономиката, как заминалите българи да се върнат в България, а не в колко стаи да гласуват. На тази база трябва да формираме и патриотичното.