САМО В ПИК! Възходът на Пеевски – от редови депутат до премиер в сянка и бъдещ съпредседател на ДПС

Епицентър

САМО В ПИК! Възходът на Пеевски – от редови депутат до премиер в сянка и бъдещ съпредседател на ДПС

83457
на 06.01.2024
САМО В ПИК! Възходът на Пеевски – от редови депутат до премиер в сянка и бъдещ съпредседател на ДПС
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Вотът в България през 2023 година избира депутати в 49-ото Народно събрание. Изборите са извънредни след неуспешните проучвателни мандати (на ГЕРБ-СДС, ПП и БСП) на президента Румен Радев. Така електоратът е изправен пред урните на 2 април.

препоръчано

Делян Пеевски от ДПС, който вече е бил редови избраник в 41-ото, 42-ото, 43-ото, 44-ото, 47-ото и 48-ото Народно събрание, влиза от първи многомандатен избирателен район – Благоевград, след като се отказва от опцията Пазарджик.

Кабинетът беше сформиран след споразумение за ротационен премиер. Първо такъв стана Николай Денков (ППДБ), а след 9 месеца на поста трябва да го смени сегашният вицепремиер Мария Габриел (ГЕРБ).

Справка с хронологията сочи, че Делян Пеевски е избран за депутат от ДПС за първи път през 2009 г. Официално той не е член на партията, но в годините се превръща в един от символите й. За първи път Пеевски не попадна в листите на партията за депутат за изборите на 4 април 2021 г. Два месеца по-късно финансовото министерство на САЩ обяви, че той е един от санкционираните по глобалния закон "Магнитски" заедно с Васил Божков и Илко Желязков заради "регулярно участие в корупция".

Освен на 4 април, Пеевски не участва в парламентарните избори и на 11 юли 2021. На 14 ноември обаче той се явява като водач във Велико Търново, където успява да събере повече гласове от съпредседателя на "Демократична България" Христо Иванов.

В 49-я парламент обаче „феноменът“ Делян Пеевски, както го определя почетният председател на партията Ахмед Доган, избухва и е на път да стане съпредседател на ДПС заедно с Джевдет Чакъров на мястото на Мустафа Карадайъ, който подаде оставка на 7 ноември. Този избор е очакван през февруари 2024 година. 

Предложението Пеевски и Чакъров да са съпредседатели на ДПС дойде във вторник от почетния председател Ахмед Доган.

На този етап Делян Пеевски не само е новият председател на парламентарната група на ДПС, не само се кандидатира за съпредседател на партията, но и неочаквано се самопредложи за премиер. Той атакува министър-председателя Николай Денков и каза, че ще се справи по-добре на поста.

"Ако не съзнават какво трябва да направят, за да управляват държавата, да ме изберат за премиер."

Тези думи на депутата Делян Пеевски прозвучаха изненадващо след снеговалежа, блокирал страната. Дори и коментаторите, които го описват като политик с бъдеще, никога не са стигали дотам да споменат премиерския пост като евентуална цел на Пеевски. Критиците му пък призовават той да бъде разследван за корупция и очакват другите партии да го изолират. Нищо подобно обаче не сочи практиката. Пеевски привиква в кабинета си лидерите на всички партии в сглобката, Денков демонстрира поведение на негова лична секретарка, която си води записки пред протестиращите енергетици и миньори, а Кирчо Петков е напълно индиферентен и безпомощен, когато башът го респектира, попържайки го на майка в пленарната зала. Близостта и синхронът между Бойко Борисов и Пеевски са затрогващи.     

А само преди 10 години срещу Делян Пеевски се провеждаха едни от най-масовите протести в новата история на България. Определян от критиците си като лицето на олигархията, за повечето политици доскоро беше срамно дори да се снимат с него.

Депутат в шест парламента, който почти не стъпваше в пленарната зала, сега той почти всеки ден твори новини по горещи теми и дава насоки на правителството – за евроатлантизма, оръжието за Украйна, Шенген, дерогацията...И да, реални са шансовете му да оглави третата по големина партия в парламента - ДПС, след като нейният почетен председател Ахмед Доган го определи за политически "феномен".

Безкритичната всеядност на общественото мнение не изключва това да стане възможно, за разлика от възмущението през 2013 година.

Тогава Пеевски беше избран за председател на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), а масовите протести срещу това продължиха повече от година, въпреки че той подаде оставка почти веднага.

На 26 ноември 2023 година обаче България осъмна блокирана от сняг, а над 1000 населени места останаха без ток. Премиерът Николай Денков свика извънредно заседание на Министерски съвет (МС) с участието на областни управители, които се включиха онлайн от своите градове. В това време пресцентърът на ДПС разпространи позиция на Пеевски, в която се казва:

"С недоумение научавам, че г-н Денков е свикал извънредно заседание на МС онлайн. Искам да се обърна към премиера: Г-н Денков, сняг онлайн не се чисти."

Пеевски призова Денков "да напусне топлия и уютен кабинет и заедно с министрите да бъде там, в снега, където хората бедстват".

Няколко часа по-късно Денков му отговори по време на брифинг след извънредното заседание:

"Не знам как си представя г-н Пеевски ролята на премиера. Аз го призовавам - ако иска той да излезе със снегорин, с лопата и да почисти снега." Той каза, че ролята на институциите е да видят къде има нужда от допълнителна подкрепа и тя да бъде осигурена.

Още същия ден Пеевски направи ново изявление, с което препоръча на Денков "да не се заиграва с шегички, а да работи".

"Ако признава, че не могат да се справят, ако не съзнават какво трябва да направят, за да управляват държавата, да ме изберат за премиер. Очаквам номинацията им още днес", каза пък Пеевски.

Повечето политици продължават да мълчат по темата или да артикулират недомлъвки. Лидерът на опозиционната БСП Корнелия Нинова обаче коментира: "ППДБ и ГЕРБ допуснаха това да се случи – Пеевски да стане формалният говорител, формалният премиер, той да решава проблемите." Според нея те трябва да отговорят защо са го допуснали, при положение че имат мнозинство.

Делян Пеевски влиза в политиката, още когато е едва 21-годишен и кариерата му е главоломна. Тогава той е студент по право и става член на младежката организация на НДСВ - партията, основана от последния български цар и премиер (2001-2005) Симеон Сакскобургготски.

Още същата година Пеевски е назначен от кабинета на Сакскобургготски за парламентарен секретар на министъра на транспорта и за шеф на борда на "Пристанище Варна". Заради липсата на образователен ценз по-късно е освободен от длъжност.

Не след дълго обаче, вече със завършено висше образование, но без никакъв стаж, той е назначен за следовател в икономическия отдел на Столичното следствие. Само няколко месеца по-късно Пеевски директно е изстрелян на поста зам.-министър в Министерството на държавната политика при бедствия и аварии. Тогава министър е Емел Етем, която е и вицепремиер от ДПС.

След това Пеевски става и член на междуведомствената комисия, която издава лицензите за търговия с оръжие.

Следват първи съмнения за злоупотреба с власт. През 2007 г. тогавашният шеф на "Булгартабак" Христо Лачев казва, че срещу него е упражняван натиск от страна на Пеевски в качеството му на зам.-министър. Тогава срещу него се води разследване и е отстранен от поста си. По-късно обаче то е прекратено, Пеевски е възстановен на поста, а след две години е избран за депутат от ДПС.

На 14 юни 2013 г. той е избран от парламента за директор на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) от коалиционния кабинет на БСП и ДПС с премиер Пламен Орешарски. Това предизвиква масови протести. Правителството оцелява на власт само година.

През 2014 г. фалира една от най-големите банки в страната - КТБ, а името на депутата от ДПС се появява нееднократно в документи, свързвани с делото за източването ѝ. В крайна сметка не се появяват никакви реални доказателства за негови злоупотреби. 

Името на Пеевски се свързва със задкулисно влияние в политиката, правосъдието и медиите. Международната организация “Репортери без граници“ го посочва като основна причина за упадъка на свободата на словото в България. Това обаче се тълкува като удар от страна на конкурентната групировка "Капитал" и нейния бос Иво Прокопиев.

През 2021 г. Делян Пеевски беше санкциониран от САЩ по закона „Магнитски“ заради корупция.

В мотивите за санкционирането му се посочва, че „регулярно е участвал в корупция, като си е служил с търговия с влияние и подкупи, за да се защити от обществен контрол и за да упражнява контрол върху ключови институции и сектори в българското общество".

Прокуратурата никога не е повдигала обвинение на Пеевски. Смята се, че попадането му в "Магнитски" е въз основа на доноси от Прокопиев и неговите НПО-та. 

Дали амбицията за премиерския пост на Денян Пеевски сега обаче има реални основания. Среди от ДПС са категорични, че да. Интересен в този контекст е коментарът на бившия зам.-председател на партията Осман Октай, изразена пред ПИК:

„Има една поговорка „Гладна кокошка просо сънува“, нали я знаете. Друга поговорка има „Меракът на хаджи Генчо…“. Понякога хората губят представа за реалност както за възможностите си, така и за държава, общество, партия, социални ангажименти. И винаги съм го казвал: Човек от разрушител трудно може да стане градител, камо ли организатор в определени сектори..."

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 47
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК