САМО В ПИК! Ген. Кирчо Киров с експресен коментар защо Борисов не бе поканен на срещата за Западните Балкани, има ли опасност за сигурността покрай евроизборите и визитата на папата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Бойко Борисов не беше поканен на срещата за Западните Балкани в Берлин. Този факт хвърли в недоумение анализатори и политици от региона. Защото "Западните Балкани" бяха една от основните теми на нашето европредседателство. Самият Александър Вучич попита защо Борисов не е поканен на срещата, организирана от Ангела Меркел и Еманюел Макрон.
Срещата в Берлин поставя въпроса за бъдещето на Балканите и за опасността от прекрояване на границите, предвид непреодолимите противоречия между Косово и Сърбия, и интересите на великите сили в района.
В същото време в България съвсем скоро се очаква посещение на папата, което ще бъде изпитание за нашите служби за сигурност.
За коментар потърсихме бившия шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Защо Бойко Борисов не беше поканен на срещата за Западните Балкани, ген. Киров?
- Ако погледнем шеговито, чисто географски ние не спадаме към Западните Балкани, а към Източните. А в сериозен план предполагам, че Меркел и Макрон са решили да съживят инициативата, която беше започната по време на нашето европредседателство. От друга страна двамата лидери искат да съживят чисто геополитически активността на ЕС. Те търсят баланс между САЩ, Русия и ЕС.
- Знак към страната ни ли е липсата на покана към Борисов?
- Не мисля. Срещата би трябвало да е знак и към Румъния. Още повече, че тя в своето европредседателство не прояви интерес към Западните Балкани. Прави се опит да се обърне внимание към тази част на Балканите, която се счита за по-забравена и по-изостанала.
- Не съществува ли опасност, покрай показването на заинтересованост на Европа към нашия регион, да се даде възможност на Косово да си реши териториалните проблеми със Сърбия?
- Не. Проблемът между Косово и Сърбия е тежък и с векове наслояван. Нещата са много дълбоки. Затова в близкото обозримо бъдеще няма възможност за реално и справедливо решаване на този проблем. Александър Вучич постави единствено условие за възобновяване на диалога и премахване на митата, които са много голям проблем за икономиката на Сърбия. Премиерът на Косово Рамуш Харадинай обаче отказа. Косовските сърби искат включване на Русия. Президентът Хашим Тачи говори за подкрепа от САЩ. Е, как Европейският съюз да остане безучастен?!
- Хашим Тачи и Рамуш Харадинай са координирали действията си за срещата в Берлин на разговор с посланика на САЩ в Германия. Има ли опасност от прекрояване на границите на Балканите?
- Не, категорично. Дори Тачи спря да говори за прекрояване на границите. На такъв ход привърженик е само САЩ. Русия изчаква и внимателно наблюдава ситуацията, защото е заинтересована предвид на проблемите в Украйна и Южна Осетия.
- Но напрежението на Балканите е факт. Да очакваме ли то да ескалира?
- Да, напрежение съществува и сега. И то няма да спре, докато не бъде намерено решение за проблема между Косово и Сърбия. Тепърва ще има повишение на напрежението. Разбираема е неотстъпчивостта на Русия. Косоварите залагат на САЩ. Именно в този хаос са усилията на Макрон и Меркел да активизират ролята на ЕС и то преди да бъде съставена новата Европейска комисия. Изборите са съвсем скоро, да не забравяме това.
- Като споменавате за евроизборите, има ли някаква опасност за сигурността у нас? Ще повече, че предстои съвсем скоро посещение на папа Франциск у нас...
- Не мисля, че в момента за България има някаква външна опасност. Опасностите са от чисто вътрешен характер - политически, икономически и проблеми, свързани с деинтеграцията на българската общност. Религиозният проповедник Ахмед Муса беше осъден. От България нямаме бойци в Ислямска държава. А и не мисля, че представители на други държави са заинтересовани да създават проблеми у нас. А що се отнася до посещението на папата - спецслужбите ни трябва да бъдат държани нащрек, да се работи с изпреварваща информация, да има информационен обмен между службите в България и в други страни. Няма индикации за някакво напрежение.