САМО В ПИК! Ген. Кирчо Киров с експресни разкрития заплашени ли са Балканите от конфликт, очаква ли се прекрояване на границите, каква е ролята на България

Интервю

САМО В ПИК! Ген. Кирчо Киров с експресни разкрития заплашени ли са Балканите от конфликт, очаква ли се прекрояване на границите, каква е ролята на България

72210
на 13.10.2018
САМО В ПИК! Ген. Кирчо Киров с експресни разкрития заплашени ли са Балканите от конфликт, очаква ли се прекрояване на границите, каква е ролята на България

Последвайте ни в Google News Showcase

Балканите отново са буре с барут. Страстите се нажежиха до краен предел след референдума в Македония. Народът явно показа, че не желае новото име на страната си. Зоран Заев обаче продължава да твърди упорито, че референдумът е успешен. Пригласят му и европейските лидери. Освен че показват явно неразбиране на балканската специфика, те за пореден път демонстрират, че са готови да приемат черното за бяло в защита на геополитическите си интереси. 

препоръчано

Алексис Ципрас също е в деликатна ситуация след референдума. Какво ще стане с целостта на Македония е големият въпрос. Албанците подкрепиха референдума. Има един подем на албанците на Балканите. Много анализатори намекват за опасност от прекрояване на границите.

свързани новини

И в тази ситуация генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че бомбардировките на Алианса над бивша Югославия през 1999 г.  имали една единствена цел - да се защитят цивилните граждани.

За анализ на сложната ситуация на Балканите потърсихме бившия шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров.

Интервю на Албена БОРИСОВА                   

- Има ли заплаха от избухване на конфликт на Балканите, ген. Киров?

- Има ситуация, в която е възможен конфликт между Сърбия и Косово. Иначе съществуват вътрешнодържавни напрежения. Най-острото е между управляващите и опозицията в Македония. Неотдавна имаше избори в Босна и Херцеговина. И там, типично по балкански, всички политически сили се самообявиха за победители. Заплаха от междудържавен конфликт засега няма. Освен този между Косово и Сърбия, както споменах. Сърбия не признава Косово. Русия също не го признава. 

- Много анализатори говорят за опасност от прекрояване на границите обаче?!

- Тази тема се експлоатира от години. САЩ имат най-голям интерес от прекрояване на границите. Те вече го подсказаха. Русия и Сърбия са против промяна на границите. Балканите се очертават като арена на геополитически сблъсък между САЩ и Русия. В него неуспешно се намесва ЕС. Но въпреки това засега опасността от прекрояване на границите на Балканите не е реална. 

- Албанците на целия полуостров са в подем. Какво да очакваме от тях? Албанската общност подкрепи референдума в Македония. 

- Албанският фактор е най-печеливш в ситуацията на Балканите. След Нова година ще имаме почти обединение между Албания и Косово. Защото ще се махнат границите. Албанците имат огромно желание за членство в НАТО и ЕС. Техният идеал е - всички албанци в една държава, което означава етнически чиста държава. Албанци има в Косово, Македония, Черна гора, Сърбия... Те имат изключителната подкрепа на САЩ. 

- Какво очаквате да се случи след референдума в Македония? ЕС продължава да си затваря очите пред истината за резултатите от него...

- Референдумът е провал за Зоран Заев и за западните политици. Кой ли не се изсипа в Македония да агитира как да се гласува на референдума! Ще продължи битката за купуване на девет депутати от опозицията, за да може да се постигне промяна на името на Македония.  Дали ще успеят, ще видим. В случая става дума за обикновено купуване на гласове, за търговия. Ако не се получи, ще се върви към предсрочни избори. Алексис Ципрас също  е в незавидно положение. Той трябва да легитимира преспанския договор. Големият въпрос е дали и Гърция няма да отиде на предсрочни избори.

- Ние къде сме в цялата тази ситуация? Каква е нашата роля?

- Нас ни няма никъде. Гредаме отстрани някой нещо да свърши. Нашият договор с Македония не може да се сравнява с премисления договор от Гърция със Скопие. При нас няма никаква конкретика. Ние сме наблюдаващата пасивна страна, която не предприема никакви действия в защита на своите национални интереси. 

- Да се върнем към Косово, което е най-невралгичната точка в момента. Премиерът Рамуш Харадинай заяви, че има благословията на САЩ за установяване на косовска армия.

- Те имат един корпус и могат да го превърнат в армия. Реакцията на Сърбия и Русия беше много силна. Вярвам, че няма да се стигне до конфликт.

- И в цялата тази сложна ситуация как приемате цинизма на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, че бомбардировките от 1999 г. са имали за цел защита на мирните граждани? Защо точно сега, 18 г. след събитията, той говори за тях. Вероятно не е случайно?

- Думите му са върхът на цинизма. Столтенберг защитава желанието на НАТО да откъсне Сърбия от орбитата на Русия и да я преориентира в лоното на западния така наречен цивилизован свят. Това обаче трудно ще се случи. Сърбите помнят какво преживяха по време на ударите на НАТО. Сърбия е и заинтересована икономически от Русия. Най-голямото газохранилище е собственост на руска компания. 

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 май - Овните да внимават в отношенията с близки и познати, неприятна новина ще ядоса Водолеите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 май - Овните да внимават в отношенията с близки и познати, неприятна новина ще ядоса Водолеите
ПИК TV x
ГРОЗНИ СЦЕНИ В ПИК! Соня Колтуклиева нападната и удряна на митинга на ПП пред Лена Бориславова (ВИДЕО) ГРОЗНИ СЦЕНИ В ПИК! Соня Колтуклиева нападната и удряна на митинга на ПП пред Лена Бориславова (ВИДЕО)
ново
Днес: 134
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК