САМО В ПИК! Георг Георгиев от ГЕРБ за сигурността в България, атентатите в Турция и разделението на Европа след Брекзит

Интервю

САМО В ПИК! Георг Георгиев от ГЕРБ за сигурността в България, атентатите в Турция и разделението на Европа след Брекзит

15372
на 30.06.2016
САМО В ПИК! Георг Георгиев от ГЕРБ за сигурността в България, атентатите в Турция и разделението на Европа след Брекзит

Последвайте ни в Google News Showcase

Георг Георгиев е най-младият депутат от ГЕРБ. Едва на 25 години той е зам.-председател на Организацията на европейските студенти, демократи на Европейска народна партия и председател на младежкото движение на ГЕРБ. Освен това е член на външна комисия към Нардното събрание. Именно за това го потърсихме да коментира едни от най-важните теми, както в България, така и в Европа, от последните дни. Жестоките атентати в Турция, сигурността в България и работата на МВР, както и инфарктното излизане на Великобритания от ЕС след Брекзит. 

препоръчано

Интервю на Гергана Танева

- Г-н Георгиев, за пореден път Турция е ударена по един много жесток начин. Всеки път казват, че са взети всички мерки, но виждаме какво се случва. Застрашени ли са българите които пътуват в южната ни съседка?

- Когато става въпрос за такъв невидим и непредвидим враг какъвто са терористите, изключително коварен, не мисля, че може да се говори за голяма доза предвидимост. Така се структурират тези атаки, че да ударят там, където боли най-много. Аз съм убеден, че турските власти правят всичко, което е по силите им и, за да предотвратят и да противодействат. Въпреки това виждаме, че към настоящия момент терористите успяват да намерят някакво слабо място ввъв всяка система.

Първо искам да изкажа своите изключително дълбоки съболезнования към близките на загиналите и турския народ, защото в последните няколко месеца атаките там много зачестиха. Няма как ние да не скърбим за това, което се случва, още повече че Турция е наша съседка, държава, с която ние имаме отношения в рамките на НАТО, така че няма как да не гледаме с безспокойство на случващото се там. Много се надявам, че ще бъдат положени всички усилия и тяхната държава ще продължи да бъде партньор в глобалната борба срещу тероризма. Защото в момента това е най-важното и трябва да бъдем абсолютно единни в комуникацията между всички държави в Европа, а и на Балканите и да противостоим на тази обща за света опасност, каквато е тероризма.

- България е в непосредствена близост до тази заплаха. Вие сте член на външна комисия, има ли сигнали у нас за подобни актове и какви мерки трябва да се предприемат?

- Първо не трябва да живеем в страх, защото именно това е, което терористите целят. Те искат да разрушат начина, по който ние живеем. Те целят ние да излизаме с опасение всеки ден от домовете си. Мога уверя, че българската държава прави абсолютно всичко, което е по силите й за опазване мира и сигурността на обществото. Знаете, че на изключително високо ниво е охраната на българските граници, комуникацията на всички институции, в уверение на това са и всички съобщения, които бяха направени за съвместна работа между армията, полицията, между всички отговорни институции в това число и разузнаването, за да могат такива атаки да бъдат предотвратявани на време. Мисля че до сега България се справя изключително добре с тази задача и съм уверен, че нашите служби за сигурност, правоохранителните органи са на място и вършат работата си добре.

- Защо тогава има толкова критики към вътрешния министър Бъчварова? Като започнем от опазването на границата, за престрелката, която стана едва преди дни, за случая в Слънчев бряг и Димитър Желязков и за това, че мафиотите продължават да вилнеят на свобода?

- Първо това са три отделни неща. Това, че онзи ден е имало преследване между полицията и престъпник, който в последствие създавайки опасност, очевидно за живота на полицаите и гражданите, е бил застрелян, това че се случи събитието в Слънчев бряг, някаква разпра между лица, които тепърва ще се установява ще се установява какви подбути са ги движели, и охраната на границите са три отделни събитя.

Но пак ще повторя, че българската държава добре се охранява. Министерството на вътрешните работи влага огромен капацитет и ресурси в опазването на обществото и държавата във всички направления. И когато говорим за сигурност, отбрана, външна политика, трябва да сме изключително отговорни. И не трябва по никакъв начин да се допуска намеса на популизъм, не трябва да се намесва партийна политика, защото сигурността на държавата е нещо, което касае всички.

В този ред на мисли аз смятам, че упражняването на словоблудство на гърба на министерството на вътрешните работи, опитите за спекулации с него, с начина, по който то върши работата си е крайно неправилен. МВР трябва да бъде оставено да си върши задълженията, да ги изпълнява и смятам, че към настоящия етап го прави успешно.

- Неоснователно ли беше тогава изказването на г-н Мерджанов от БСП, който заяви, че няма смисъл от изслушванията на министър Бъчварова, че премиерът Бойко Борисов трябва да се заеме и виждате ли в това предизборен пиар или действително има проблем?

- Ако забелязвате БСП не предлага алтернативи и решения, не предлага някакви механизми, които да бъдат задействани, не предлага политика. Единственото, което БСП прави, а през последните седмици го видяхме изключително нагледно и с темата със земеделието, и с темата за европейските фондове, това е една куха, празна конфронтация. Това е търсене на едни платформи, върху които да залегнат политически сблъсъци, базирани изцяло на защита на тесни партийни интереси.

А както по-рано казах, когато говорим за националния интерес на държавата не би трябвало да се намесва партийността. Съвсем нормално е, че всяка партия гони някакъв свой интерес, но работата на опозицията не е просто самоцелно да иска оставка или пък при всеки удобен случай да извиква един или друг министър в Народното събрание с цел да се конфорнтира с него, а действително да се търсят най-добрите решения в хода на държавното управление. 

- Последната седмица беше много критична за Европа. Великобритания реши да напусне Европейският съюз. Как ще се отрази това на България?

- Със сигурност не Брекзита беше точното разрешаване на въпроса с референдума и ние се надявахме на това Великобритания да остане в ЕС. В крайна сметка се съобразяваме и уважаваме решението на британския народ. От тук нататък е много е важно, както и бе поискано от страна на европейския парламент, в максимално кратки срокове да се задейства процедурата по член 50. Всички останали от ЕС трябва да си дадем сметка какви върху какви общи каузи се обединяваме и това, че е именно нашата тясна връзка, свързаност и обща работа в рамките на ЕС е това което трябва да ни движи от тук нататък. Защото в контекста на глобалните заплахи, на тези рискове пред които е изправен света е много важно ние да запазим помежду си този съюз, който имаме.

Защото Европейският съюз не е просто една политическа, икономическа или молетарна рамка, ЕС е изключително и уникално по рода си политическо формирование, което обединено и движено от идеали и ценности. Именно тези идеали и ценности които стоят между нас са спойката, която ние трябва да продължим да отстояваме. Аз смятам, че Обединеното кралство в този момент трябва ясно да си дава сметка пред какво се изправя излизайки от ЕС. Много се надявам, че от тук нататък политиците във Великобритания, особено тези които се обявиха за излизането от ЕС ще съумеят да обяснят на своя народ какво следва от тук нататък. И е изключително важно пък как ЕС ще комуникира от тук нататък с Великобритания и какви ще бъдат отношенията които ще се конституиран между тях и ЕС.

- Станахме свидетели на това, че те искат обратен референдум, с което показаха, че са се объркали и не искат излизане. Само няколко дни след това Найджъл Фарадж беше освиркан в европейският парламент, когато иска да подаде ръка на ЕС и дипломатите. 

- Това да си евроскиптичен евродепутат крие своите парадокси. И съвсем логичен беше въпроса на президента на европейската комисия г-н Юнкер, който попита „Какво продължавате да правите тук?” Защото да си част от институция против която се бориш поражда известни въпроси. Така че аз не знам и да коментирам нито волята, нито бъдещето на британския народ, но съм сигурен че именно британския народ е този който може сам за себе си да прецени. В крайна сметка трябва да има прозачност в тези процеси и да се знае когато едно събитие настъпва какви ще бъдат последиците от него, но със сигурност сигналите които трябва самият ЕС да излъчва и останалите 27 държави членки, е че ние не отстъпваме нито на крачка от движещите ни идеали, цели, политика, перспективи които поставяме пред съюза и да покажем, че именно заедно взимаме най-добрите решения в полза на обществото.

- Могат ли да бъдат спокойни българите във Великобритания при така създалата се ситуация?

- Нямаме никакво основание да смятаме, че българите които вече са във Великобритания и работят там ще бъдат изложени на някакъв риск. По скоро това което е неизяснено е какъв ще бъде статута на гражданите на държави на ЕС оттук нататък, тоест тези новопостъпващите в Обединеното кралство. Не бива да избързваме с изводите, защото в крайна сметка Великобритания все още е челн на ЕС. Периода до същинското й излизане от ЕС е неустановен, той се поставя две години, но може да бъде увеличен. Но трябва да се знае също, че единствено британския парламент е този, който може да вземе решение по отношение на това какво ще бъде бъдещето на Великобритания по отношение на ЕС. Така че от тук тататък същинските събития предстои да се случват, но тогава когато ако има излизане на Великобритания от ЕС, първото нещо което трябва да се види е какви ще бъдат установените отношения между Великобритания и ЕС и от там нататък може да се правят всички изводи и да се базираме на нещо реално. Защото каквото и да говорим в момент няма да има своята практическа обосновка. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 37
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК