САМО В ПИК! Д-р Андрей Кехайов проговори за мерките срещу коронавируса и как да се спасим от заразата

Животът днес

САМО В ПИК! Д-р Андрей Кехайов проговори за мерките срещу коронавируса и как да се спасим от заразата

76333
на 10.11.2020
САМО В ПИК! Д-р Андрей Кехайов проговори за мерките срещу коронавируса и как да се спасим от заразата
Автор:   Симо Русев

Последвайте ни в Google News Showcase

Бившият председател на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов коментира пред ПИК вървим ли към граничните стойности от 100 000 активно заразени с COVID-19 и 2000 починали. Какъв е смисълът от 80-те милиона лева, които се изсипват в здравната система, щом лекарите и сестрите ги няма физически, и може ли това да компенсира загубата на десетките медици, жертви на коронавируса като проф. Анастасов, д-р Димитър Арнаудов, Васил Василев, Емил Милев... Кехайов формулира и отговорностите, които трябва да понесат както обществото, така и властта, за да се ограничава заразата.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

- Д-р Кехайов, вървим ли към граничната стойност от 100 000 активно заразени с COVID-19 и фаталното число 2000 починали, такова ли ще е развитието на пандемията в страната през идните дни?

- Мисля, че тези цифри са пресилени към момента, но въпреки всичко трябва да се спазват мерките, които превантивно са разпоредени от институциите. Това е отговорното поведение и на обществото, и на администрацията. В този смисъл граничните стойности и всичко, което коментираме, трябва да бъде отчетено с рисковете. Аз се надявам, че в България ще овладеем ситуацията и няма да стигнем до тези драстични числа.

- Има ли смисъл от увеличаването на леглата, на парите с 80 милиона лева за лекари и медицински сестри, щом тези хора ги няма физически?

- Тук става дума за взимане на превантивни мерки, които да се реализират в доболничната помощ, и аз мисля, че това е стъпка в правилната посока. Друг е въпросът как ще се реализират тези неща. Не увеличението на средствата е важно, а необходимостта от средства и как ще се реализират те плюс мотивацията на общопрактикуващите специалисти. Като при това трябва да бъдат изнесени онези дейности, при които диагнозата да бъде поставяна не в болниците, а преди това. Затова мисля, че трябва да се работи в тази посока.

- Ако това е добра мярка, може ли тя да компенсира смъртта на такива специалисти като проф. Анастасов, на д-р Димитър Андонов, Васил Василев, Емил Милев, едва ли ще успеем да изредим всички в бели престилки, които вирусът погуби?

- Въпросът ви е изключително сериозен и в този смисъл трябва да говорим много компетентно. Моите съболезнования за всички, които отдадоха живота си – лекарите от първа линия, както и гражданите, които са починали. Ако не бъдат отчетени всички обстоятелства и ако не бъдат взети превантивни мерки, процесите ще се задълбочат. Това не се случва само у нас. То се случва и в Европа, и в света. В този смисъл процесите трябва много точно и обективно да бъдат отчетени сега, колкото и да са сериозни. Всички конкретни неща трябва да бъдат отчетени и да се вземат комплексни мерки, за да се предпазим с всичко, което е необходимо да бъде направено в този час.

- Бързите антигенни тестове фактор ли ще са за по-ранния скрининг, както и за по-адекватна  ефективна последваща медицинска реакция?

- Считам, че няма по-превантивна мярка, извън другите симптоми, извън клиниката, от антигенните тестове. След тях пациентите трябва да бъдат насочвани където трябва, защото това е ефективният подход, доказан в практиката в Европа и в света. Нищо по-бързо и обективно няма от това, което може да даде показания за правенето пък на PCR-тестове и пациентите с клиника да бъдат насочвани за домашно или болнично лечение. Това е стъпка в най-правилната посока.

- А удачно ли е изнасянето на центровете за правене на скрининг, т.нар. фургони, пред здравните заведения?

- В крайна сметка тези, които носят отговорност за формирането на правилната здравна политика, за вземането на превантивни мерки, е въпрос на тяхната комплексна отговорност. В този смисъл взетите решения, в това число и тази стъпка, е важен елемент. Така общопрактикуващите лекари ще имат по-голяма база. Иначе пандемията трудно би се овладяла. Отговорността е най-вече на здравните власти и в техните ръце е да предприемат необходимото. И в този смисъл това трябва да бъде отчетено като стъпка в правилната посока. Процесът е динамичен и отчитането на мерките трябва да е комплексно.

- Понеже говорите за отговорност, какво означава това като практически стъпки за обществото – носене на маски, хигиена и спазване на дистанция, докато се появи ваксина ли?

- Ваксината не е национален, а международен проблем. Всички научни институти работят в тази посока. Отговорността на националните институции е да предприемат превантивните стъпки по разписаните планове, доколкото ги има. Отговорността на обществото пък е да спазва всичко, което се предлага като превенция. Балансът е това, което в момента може да доведе до овладяване на ситуацията. Отчитането и от министерството, и от касата, и от БЛС при това трябва да е обективно.          

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК