САМО В ПИК! Д-р Стоян Монев от интензивното отделение в Германия с ексклузивни разкрития – какво научихме за COVID-19, кога ще приключи пандемията и кое е най-ефективното лечение

Животът днес

САМО В ПИК! Д-р Стоян Монев от интензивното отделение в Германия с ексклузивни разкрития – какво научихме за COVID-19, кога ще приключи пандемията и кое е най-ефективното лечение

115551
на 28.12.2020
САМО В ПИК! Д-р Стоян Монев от интензивното отделение в Германия с ексклузивни разкрития – какво научихме за COVID-19, кога ще приключи пандемията и кое е най-ефективното лечение
Автор:   Асен Рашков

Последвайте ни в Google News Showcase

Най-малко след 18 месеца ще можем да говорим за край на коронавирус пандемията. Това заяви в ексклузивно интервю за агенция ПИК доктор Стоян Монев, който работи на първа линия в интензивно отделение с COVID сектор в общинска болница в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Пред медията ни той обясни колко важно е масовото ваксиниране за връщане на нормалността и прогнозира, че до края на 2021 г. ще се установи контрол над пандемията. Д-р Монев разкри и кое е най-ефективното за момента лечение на тежко болни пациенти с COVID-19.

WINBET – Ранно изплащане за брой голове за първи път в България! (18+)

препоръчано

Интервю на Асен РАШКОВ

-Д-р Монев, изпращаме една година, в която здравните системи в света и Вие, медиците, бяхте подложени на огромен натиск. Колко трудна беше борбата с коронавируса през 2020 г. през Вашите очи?

- Става дума за най-голямото невоенно изпитание пред здравните системи в света от 1918 г. до днес. Бяхме сблъскани с нов вирус на иначе позната вирусна група, който разви уникалното качество да причинява тежки микрокапилярни щети на най-ниското алвеоларно ниво и така да доведе до много висока смъртност, като тя в дадени региони, включително и в България достигна на моменти до 7%, а в дадени възрастови групи и над 30%.

Липсваше ни защитно облекло, липсваха ни и изолационни стаи. До днес ни липсваше и лекарство, с което можехме да се борим с вируса, което да има достатъчно ефективно действие, че да намали леталитета от заболяването, единственото ефикасно се оказа дексаметазон, а всички други, на които се възлагаха надежди нямаха положителен ефект.

Добрата новина от днес е, че вече имаме допуснато лекарство – първата ваксина, с което започна изграждане на имунитет сред населението, даващо 95% защита от тежко протичане на КОВИД 19.

- В края на годината можем ли да обобщим какво научихме със сигурност за COVID-19?

- Научихме, че е възникнал, като всички други пандемии в историята на човечеството, по естествен път, а не в лаборатория, за което има пространни недвусмислени доказателства. Научихме, че имаме само едно лекарство с някаква статистически значима роля в намаляването на смъртността при тежко болните, което обърна на 180 градуса протоколите за лечение сега в сравнение с първата вълна, когато кортикостероидът бе абсолютно забранен при лечението. Научихме и че процеси, които преди са отнемали по 10 години за разчитане на генома на вируса, сега с новите мощни суперкомпютри отнемат 14 дни, което скъси значително времето за изработка на PCR тестове и на ваксина.

- През цялата година в Европа се затягаха и разхлабваха мерки. Знаем ли кой са най-ефективните мерки и колко важно е те да се спазват?

- Най-ефективните мерки – тези на ваксинация не можеха да бъдат приложени, защото нямахме ваксина. Останалите мерки са познати още от средновековието – карантина и изолация, но при надхвърляне на средноседмична заболеваемост от 50 души на 100 000 население здравните служби (поне в Германия) не можеха вече да намират и карантинират заболелите.

Останалите мерки – разстояние, маска, дезинфекция и проветряване са помощни средства от общ характер, които не гарантираха контрол над пандемията. Те само гарантираха, че няма да се стигне до пълен срив на здравните системи и хора да умират на улиците. Такива кадри, за съжаление, ни достигнаха от много държави, включително и в България много пациенти не достигнаха нито до лечение, нито до диагноза и починаха.

Няма други мерки, които по света да са се доказали като успешни. Диктатурите разполагат с набор от противопандемични средства, които не стоят на разположение при нас, ограничаващи значително свободите и принудителна ваксинация. Понеже ние нямаме тези правомощия, при нас ще умрат повече хора и пандемията ще продължи по-дълго. Но според много конституционни юристи, опазването на здравето и живота не било най-висша ценност и затова възможните мерки в правовите демократични държави са по-малко. И е хубаво, че е така, живеем в демокрация, а не във вирусокрация и балансът на правата на едните и на другите е най-успешната мярка.

- Намери ли се дефинитивно лечение за коронавируса и справят ли се вече медиците по-добре с лекуването на тази зараза?

- Справяме се значително по-добре. Употребата на дексаметазон, късната интубация, протективната вентилация, обдишването на пациенти по корем 20 часа, редувано с 8 часа по гръб значително намали смъртността в интензивните отделения. Другите медикаменти не се доказаха, като ефективни.

- Във Великобритания се появи нов щам на COVID-19. Има ли данни с какво той е по-различен?

- Ние и в момента не се борим с оригиналния вирус от Ухан, а с неговата италианска мутация. Практически пандемията е причинена в над 90% от случаите от италианската мутация на уханския SARS COVID 2, която се наложи, защото заразява много по-лесно от оригиналния вирус. На тази тема много хубава книга има германският проф. Кекуле. Дори случаите на инфекции в Китай вече са с тази мутация, а не с техния първичен вирус.

Вирусът има много мутации, но те засягат неговите неустойчиви повърхностни протеини и целта на мутацията е само и единствено по-лесно разпространение.  Затова и ваксините винаги имат за цел онези части от вирусната обвивка, които са устойчиви на мутации. Това, че един вирус се разпространява по-лесно, не го прави на 100 000 заразени по-смъртоносен или не прави ваксината в този случай неефикасна. Няма други данни за разлики, затова тази мутация не ме притеснява от гледна точка на ваксиналната защита, ни ме притеснява от гледна точка на по-лесното заразяване.

- В ЕС започват първите ваксинации. Може ли масовото ваксиниране да прекърши коронавируса?

- Да, с постигане на пълно ваксинално покритие животът ни ще се върне към нормалното, поне към момента данните са такива.

- Вие ще се ваксинирате ли?

- Да, поради факта, че работя в спешно и в интензивно отделение с най-тежките пациенти и при мен има много КОВИД-19 пациенти, дори и такива, за които не знаем още, че са носители на вируса, аз ще съм сред първите ваксинирани и си чакам реда. Само при мен над 30 мед. сестри и лекари се заразиха и отпаднаха от обслужването. Ключово важно е ние, работещи в интензивните сектори, които сме последната защитна линия, да бъдем масово ваксинирани. След нас няма друго отделение или по-висше лечение, ние сме последната спирка за тези пациенти и за да можем да се грижим за тях, е важно ние да не се разболеем.

- По-лека или по-тежка очаквате да бъде за здравните работници 2021 г.?

- До месец април годината ще бъде тежка, след това със затоплянето разпространението на вируса ще намалее. Надявам се, че до края на октомври 2021 г. вече ще са ваксинирани толкова много хора, че заболяването вече да не доминира обществения дебат. Към тях ще прибавим и многото боледували и така ще имаме наистина шанс да постигнем над 66% ваксинално покритие.

При Морбили също става дума за РНК вирус, за който имаме ваксина от 1962 г. и до днес като цяло обществото ни не се ограничава, защото все още някъде има избухване на епидемии. Там инфекциите са предимно сред неимунизирани.

Почти няма друга ваксина, която да е била тествана на повече хора преди започване на масовата ваксинация, като актуалната ваксина на германската фирма "Бионтех" от Майнц. С нея са ваксинирани над 80 000 пробанти, от които почти 44 000 във фаза 3. Ваксината има много малък процент на алергични реакции и е допусната за всички лица на възраст над 16 години, които нямат множествени алергии. Дори и при бременни жени не са наблюдавани никакви негативни ефекти, но групата на тези е твърде малка и затова до събиране на достатъчно данни за тях няма препоръка за ваксинация.

- Кога според Вас най-рано можем да говорим за край на пандемията?

- За край ще можем да говорим в най-благоприятния сценарий едва след около 18 месеца, но за контрол над пандемията до края на следващата година. Темата за КОВИД-19 ще ни занимава и през 2022 г., но вече не с тази висока интензивност.

Бих искал да използвам тази възможност и да пожелая на всички българи една по-добра, по-смирена и по-успешна 2021-ва година – нека преди да говорим, пишем и имаме мнение по различни теми първо да се информираме винаги от утвърдени и достоверни източници, а не от отритнати от науката отделни псевдоексперти, които говорят не с цел да обединяват, а да разединяват!

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК